Domowa pielęgnacja. Jak wzmocnić włosy?
Twoje włosy są przesuszone, osłabione i mają tendencję do wypadania? To sygnał, że wymagają solidnego wsparcia. Pomożesz im poprzez prawidłową domową pielęgnację, którą warto wspomóc właściwie zbilansowaną dietą. Sprawdź, jak wzmocnić włosy.
Każdego dnia włosy narażane są na działanie niekorzystnych czynników. Wysokie lub niskie temperatury, wiatr, codzienna stylizacja, koloryzacja co kilka miesięcy – to wszystko nie pozostaje bez wpływu na kondycję kosmyków. Jeśli zaczynają się łamać i wypadać, musisz im pomóc.
Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?
Daj włosom odpocząć
Każdego dnia wykonujesz zabiegi stylizacyjne, np. za pomocą lokówki, prostownicy czy suszarki? Szybko pogorszysz ich kondycję – szczególnie, jeśli narażasz je na działanie wysokiej temperatury. Daj włosom chwilę wytchnienia, rezygnując z używania prostownicy czy decydując się na suszenie za pomocą chłodnego powietrza.
Zadbaj o właściwą dietę
Czy wiesz, że na kondycję włosów wpływają nie tylko zabiegi pielęgnacyjne, ale również twój sposób odżywiania? Jeśli kosmyki są osłabione i mają tendencję do wypadania, prawdopodobnie potrzebują zastrzyku witamin i składników mineralnych. Szczególne znaczenie mają: witamina A, witamina E, witaminy z grupy B, selen, cynk, miedź, krzem. Zadbaj o to, aby codzienna dieta była bogata m.in. w orzechy i migdały, pestki słonecznika, rzodkiew, seler, ryby morskie, produkty pełnoziarniste. Uzupełnieniem diety może być przyjmowanie suplementów. Na rynku znajdziesz wiele preparatów z witaminami i składnikami mineralnymi, które przeznaczone są do stosowania na osłabione włosy. Pamiętaj jednak, że ich stosowanie nie może zastąpić prawidłowego sposobu odżywiania.
Postaw na olejowanie
Olejowanie włosów to niezwykle skuteczna metoda wzmacniania osłabionych kosmyków. Cenne składniki aktywne zawarte w olejach wnikają w głębokie struktury, przyczyniając się m.in. do:
- poprawy nawilżenia włosów oraz ich elastyczności
- regeneracji ich
- regulowania wydzielania sebum
- ochrony przed działaniem szkodliwych czynników.
Olejowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na nakładaniu właściwie dobranego oleju na całą długość włosa, na końcówki lub skórę głowy. Ważne jest, aby przeprowadzać je regularnie oraz bazując na właściwie dobranym produkcie.
Wybierając olej, zwróć uwagę na porowatość włosów:
- olej kokosowy czy masło shea będą odpowiednim wyborem do włosów niskoporowatych
- olej z pestek winogron, olej z wiesiołka czy olej lniany sprawdzi się w przypadku włosów wysokoporowatych.
Warto pamiętać, że olejowanie nie wymaga stosowania dużych ilości preparatu. Wystarczy delikatnie natłuścić włosy. Co prawda większa ilość oleju im nie zaszkodzi, jednak będziesz musiała poświęcić więcej czasu na usunięcie preparatu.
Z rozwagą dobieraj szampony
Szampon szamponowi nierówny – także wtedy, gdy oba przeznaczone są do pielęgnacji osłabionych włosów. Szczególną uwagę zwracaj na skład – im krótszy, tym lepiej. Twoją czujność powinna wzbudzić obecność np. SLS, parabenów, siarczanów, parafiny.
Stosuj odżywki
Regularne stosowanie odżywek pomoże wzmocnić włosy. Pamiętaj jednak, aby preparaty dobierać zgodnie z potrzebami twoich kosmyków. W składzie muszą znaleźć się m.in. składniki nawilżające i wspierające regenerację. Odżywkę stosuj zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – szczególnie w kwestii czasu trzymania jej na włosach. Przedwczesne usunięcie produktu może zmniejszyć skuteczność takiego zabiegu.
Aplikuj maski wzmacniające
Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić włosy, ratunkiem dla nich będą odpowiednio dobrane maski. Chociaż wiele z nich możesz stworzyć samodzielnie, warto sięgnąć po specjalistyczne wsparcie. Zawarte w nich składniki aktywne wnikają w głębokie struktury, wspierając regenerację i odżywienie kosmyków. Pomocne mogą okazać się maski z keratyną, witaminami, składnikami mineralnymi, nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Pamiętaj! Prawidłowa dieta oraz odpowiednia pielęgnacja to najlepsze sposoby na wzmocnienie włosów – bez konieczności korzystania z zabiegów kosmetycznych.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
26,77 zł