Pękająca skóra na dłoniach - jak sobie radzić?
Pękająca skóra dłoni to powszechny, choć uciążliwy problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny, który może wpływać na codzienną wygodę i samopoczucie. Pękanie skóry może być spowodowane między innymi ekstremalnymi czynnikami pogodowymi, nadmiernym korzystaniem z detergentów, brakiem odpowiedniej pielęgnacji czy nawet objawem pewnych schorzeń. Bez względu na przyczynę, konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę i regenerację dłoni.
Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny
Suche dłonie mogą pękać pod wpływem nieprawidłowej pielęgnacji i nienależytej ochrony. Do czynników powodujących pękanie skóry rąk zalicza się między innymi: niską wilgotność powietrza, częste mycie rąk, brak dostatecznego nawilżenia, czynniki chemiczne, a nawet skłonności genetyczne. W okresie zimowym lub w suchych klimatach skóra może ulec przesuszeniu z powodu niskiej wilgotności powietrza. Suche ręce są bardziej podatne na pękanie skóry. Również częste mycie rąk przy użyciu silnych detergentów oraz zbyt gorącej bądź zimnej wody, a także niestosowanie kremów nawilżających po myciu może prowadzić do utraty naturalnych olejków ze skóry, co z kolei sprawia, że staje się ona podatna na pękanie. Pękające dłonie mogą być również objawem działania czynników atmosferycznych (popękane dłonie od zimna to częsty efekt braku rękawiczek), chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy egzema, a także wynikiem uwarunkowań genetycznych.
Czy pękająca skóra na dłoniach to brak witamin?
Nieprawidłowa dieta i niedobór niektórych witamin i składników odżywczych może przyczynić się do problemów skórnych, w tym pękającej skóry na dłoniach. Pękająca skóra na dłoniach zdjęcia (tu kilka przykładowych zdjęć)
Co jeść na popękane dłonie?
Witamina A | Witamina A jest istotna dla prawidłowego wzrostu i regeneracji komórek skóry. Najlepszym źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego - wątróbka, ryby (szczególnie tuńczyk i łosoś), jaja oraz produkty mleczne (takie jak mleko, ser, śmietana). |
Witamina E | Niedobór witaminy E może przyczynić się do przedwczesnego starzenia się skóry. Witamin E działa jak silny antyoksydant, chroniący skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Źródłem witaminy E są tłuszcze roślinne oraz produkty zawierające te tłuszcze, czyli: oleje roślinne, orzechy (szczególnie migdały i orzechy włoskie) oraz nasiona (np. nasiona słonecznika). |
Witamina C | Witamina C pomaga w produkcji kolagenu, który jest istotny dla elastyczności skóry, jej niedobór może prowadzić do utraty jędrności. Naturalnej witaminy C najlepiej szukać w owocach cytrusowych oraz warzywach (np. papryka czerwona czy natka pietruszki). |
Witaminy z grupy B | Niedobór witamin z grupy B, takich jak B2 (ryboflawina), B3 (niacyna) czy B7 (biotyna), może wpływać negatywnie na stan skóry. Schodząca skóra z dłoni jest najczęściej wynikiem niedoboru odpowiedzialnej za utrzymanie nawilżenia witaminy B5. Witaminy z grupy B są obecne zarówno w mięsie, rybach, jajach, orzechach, nasionach, warzywach liściastych jak i produktach zbożowych. |
Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 | Zdrowe kwasy tłuszczowe są istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Ich niedobór może prowadzić do suchości skóry. Aby dostarczyć odpowiednią ilość kwasów omega-3 i omega-6, warto włączyć do diety tłuste ryby, oleje roślinne, orzechy oraz nasiona. |
Jeśli istnieje podejrzenie, że niedobór witamin może być przyczyną problemów ze skórą, zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, który na podstawie badań przygotuje zrównoważoną i zdrową dietę, bądź zaleci tabletki na skórę zawierające bogatą kompozycję składników odżywczych.
Domowe sposoby i maści na pękającą skórę na dłoniach
Kiedy skóra staje się szorstka i popękana konieczna jest niezwłoczna regeneracja dłoni. W przypadku delikatnych uszkodzeń naskórka warto sięgnąć po łagodne, a przy tym skuteczne domowe metody na zniszczone dłonie, które pomogą przywrócić skórze miękkość i gładkość.
- Olej kokosowy jest bogaty w kwasy tłuszczowe i działa jako doskonały naturalny nawilżacz. Można stosować go na dłonie nawet kilka razy dziennie.
- Połączenie miodu i oliwy z oliwek tworzy naturalną maść nawilżającą. Zaleca się nałożenie takiej mieszanki na całą noc, aplikując ją na oczyszczone dłonie i zabezpieczając ręce bawełnianymi rękawiczkami.
- Żel aloesowy doskonale nawilża i łagodzi podrażnienia. Warto nakładać go na skórę kilka razy dziennie.
- Masło shea zawiera dużo witamin i kwasów tłuszczowych. Delikatnie rozgrzane masło shea warto wmasować w dłonie tuż przed snem.
- Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy, który może pomóc w złuszczaniu martwego naskórka. Wystarczy nałożyć cienką warstwę jogurtu, a po kilku minutach spłukać wodą.
- Kąpiel w mleku z dodatkiem miodu może pomóc w nawilżeniu skóry. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć dłonie i nałożyć nawilżający krem do rąk.
- Rozcieńczony w wodzie ocet jabłkowy może pomóc w przywróceniu pH skóry. Zaleca się stosowanie go jako tonik na dłonie.
- Kąpiel w ciepłej parafinie może pomóc w zmiękczeniu skóry i złagodzeniu pęknięć.
- Zmieszane z wodą płatki owsiane to naturalny środek złuszczający i wygładzający szorstkie dłonie.
Skuteczność domowych sposobów może różnić się w zależności od przyczyny pękającej skóry. Jeśli problem utrzymuje się lub się nasila, zalecana jest konsultacja z lekarzem lub kosmetologiem.
Pękająca skóra na dłoniach do krwi – co na rany?
Jeśli popękana skóra na dłoniach i na palcach rąk powoduje powstawanie ran i krwawienie, konieczne jest odpowiednie leczenie, które przyspieszy proces gojenia i pozwoli zapobiec infekcji. Popękana skóra dłoni wymaga odpowiedniej higieny, należy więc delikatnie umyć rany letnią wodą i łagodnym mydłem. Na oczyszczoną skórę zaleca się zaaplikować maść na zniszczone dłonie - maść antybakteryjna pomoże zminimalizować ryzyko infekcji, szczególnie w przypadku głębokich ran. Lek powinien zostać zabezpieczony czystym opatrunkiem, który ochroni rany przed zanieczyszczeniem, wspomagając proces gojenia. Jeśli ranom towarzyszy ból i obrzęk, można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zawierające np.ibuprofen lub paracetamol. Po zagojeniu ran zaleca się regularne nawilżanie dłoni przy użyciu kremu do rąk, aby utrzymać odpowiednią wilgotność skóry i zapobiec kolejnym pęknięciom.
Jak zapobiec pękaniu skóry rąk?
Aby zapobiec pękaniu skóry rąk, warto przyjąć kilka zdrowych nawyków i zastosować odpowiednie środki ochronne.
- Prawidłowe mycie rąk - używanie bardzo gorącej wody i silnych detergentów podczas mycia rąk może prowadzić do wysuszenia skóry. Zaleca się regularne mycie dłoni w letniej wodzie i sięganie po łagodne mydła, które nie zawierają nadmiernych substancji chemicznych, mogących podrażniać skórę.
- Regularne stosowanie kremu do rąk, zwłaszcza po umyciu rąk zabezpieczy skórę przed utratą wilgoci. Warto wybierać produkty zawierające składniki nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy czy olejki roślinne.
- Noszenie rękawiczek - pracując z substancjami chemicznymi, detergentami lub w niekorzystnych warunkach atmosferycznych należy pamiętać o rękawiczkach jednorazowych i chroniących przed zimnem rękawiczkach ochronnych.
- Odpowiednie nawodnienie - dobrze nawodniona od wewnątrz skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na pękanie.
Jeśli problem utrzymuje się lub nasila, do suchych dłoni dołączają np. popękane łokcie lub samoistne pękanie skóry w innych obszarach ciała, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.