Niepłodność. Jak ją zdiagnozować?
Niepłodność dotyka 10-15% populacji na świecie. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła to zaburzenie do grupy chorób cywilizacyjnych. Zmagają się z nim zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w szerokim przedziale wiekowym. Na szczęście niepłodność można leczyć, a odpowiednia terapia u wielu par przyniosła pozytywne efekty. Jednak najpierw trzeba zdiagnozować ten problem. Dowiedz się, jak to zrobić.
Niepłodność – kiedy należy rozpocząć diagnostykę?
O niepłodności mówi się, gdy kobieta nie może zajść w ciążę pomimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia przez ściśle określony okres. Jest on zależny od wieku. I tak, u pań:
- poniżej 35. roku życia jest to 12 miesięcy,
- powyżej 35. roku życia jest to 6 miesięcy.
Po upływie tego czasu należy wraz z partnerem (jeśli jest on obecny) zgłosić się do lekarza.
Nieco inaczej wygląda sytuacja u kobiet powyżej 40. roku życia. Jeśli jesteś w tym wieku i nie możesz zajść w ciążę, nie zwlekaj z rozpoczęciem diagnostyki – jak najszybciej udaj się do specjalisty.
Diagnoza niepłodności – od czego zacząć?
W diagnozowaniu niepłodności ważne jest, aby badaniom poddało się oboje partnerów, ponieważ „odpowiedzialność” za problemy z zajściem w ciążę może leżeć po obu stronach.
Jeśli jesteś kobietą i podejrzewasz u siebie niepłodność, zgłoś się do ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu tego typu zaburzeń. Lekarz na początek przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może zapytać o:
- wiek Twój i partnera,
- przebieg cykli w miesiączkowych,
- intensywność pożycia seksualnego,
- choroby zarówno Twoje i partnera, jak i najbliższej rodziny,
- liczbę partnerów seksualnych,
- przebyte choroby, np. choroby przenoszone drogą płciową, choroby ogólnoustrojowe czy zapalenie przydatków lub jąder,
- nawyki żywieniowe,
- przyjmowane leki,
- stosowane używki.
Kolejny krok to wykonanie USG dróg rodnych kobiety w celu ich oceny i wykluczenia fizjologicznych przeszkód w zapłodnieniu. Ponadto ginekolog może zlecić przeprowadzenie badań laboratoryjnych, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia osób starających się o potomstwo.
Jeśli uzyskane wyniki będą niepokojące lekarz, może także skierować Ciebie i partnera do innych specjalistów, np. endokrynologa, androloga i urologa. Istotna na tym etapie może być także wizyta u psychologa czy seksuologa.
Endokrynolog – jak może pomóc w leczeniu niepłodności?
Endokrynolog zajmuje się zaburzeniami pracy układu hormonalnego. Jego pomoc jest nieoceniona podczas leczenia niepłodności, ponieważ nieprawidłowe stężenie hormonów płciowych stanowi częstą przyczynę problemów z zajściem w ciążę.
- U kobiet może ono wywołać nieregularną owulację lub jej całkowity brak.
- U mężczyzn niewłaściwy poziom hormonów płciowych może odpowiadać za małą ilość plemników w nasieniu lub ich niską żywotność.
Zaburzenia w pracy układu hormonalnego zazwyczaj leczy się farmakologicznie.
Androlog – jak wspiera walkę z niepłodnością?
Androlog to lekarz, który zajmuje się niepłodnością mężczyzn. Podczas wizyty specjalista przeprowadza wywiad oraz:
- ocenia wygląd męskiej sylwetki,
- sprawdza anatomię narządów płciowych,
- może zlecić badanie nasienia lub badania genetyczne.
Z wizytą u androloga nie warto zwlekać, zwłaszcza jeśli okaże się, że partnerka jest zdrowa. Wyniki konsultacji mogą być punktem przełomowym w leczeniu niepłodności.
Psycholog i seksuolog – dlaczego ich pomoc jest ważna?
Wizyta u psychologa i seksuologa ma duże znaczenie dla walki z niepłodnością. Pamiętaj, że problemy z zajściem w ciążę mogą mieć również podłoże psychiczne. Wśród czynników mogących powodować blokadę fizjologiczną, są np.:
- długotrwałe starania się o dziecko, które negatywnie wpływają na relację i generują dużo stresu,
- strach przed porodem,
- traumy z dzieciństwa.
Dlatego jeśli pod względem fizycznym wszystko jest w porządku, warto rozważyć wizytę u psychologa i seksuologa. Ci specjaliści pomogą ustalić bądź wykluczyć psychiczne przyczyny niepłodności.
Przyczyny niepłodności – jakie występują najczęściej?
Wśród najczęstszych czynników, które wpływają na tego typu zaburzenia u kobiet, można wymienić niedrożność jajowodów czy zaburzenia hormonalne. Z kolei u mężczyzn dolegliwości zazwyczaj wynikają ze złej jakości nasienia.
Jednocześnie pamiętaj, że nie zawsze jest możliwe ustalenie przyczyny niepłodności. W takich sytuacjach jest mowa o idiopatycznej niepłodności.
Diagnoza niepłodności wymaga wielokierunkowego działania i współpracy wielu specjalistów. Jednak wysiłek się opłaca – większość par po zakończeniu leczenia może cieszyć się urokami rodzicielstwa.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
134,99 zł
102,99 zł
146,69 zł