Nadmiar wody w organizmie – jak się go pozbyć?
Woda gromadzi się organizmie na skutek czynników dietetycznych, chorobowych, hormonalnych czy nieprawidłowych nawyków. Nadmiar płynów prowadzi do opuchlizny i uczucia przybierania na wadze. Czy istnieje skuteczny lek na usunięcie wody z organizmu? Jakie są skutki nadmiaru wody w organizmie?
Nadmiar wody w organizmie – jakie są przyczyny
Jaka jest najczęstsza przyczyna zatrzymywania wody w organizmie? Jej nadmierne gromadzenie się w komórkach organizmu znane również jako może być wynikiem różnych czynników. Najczęściej są to wahania i zaburzenia hormonalne i błędy dietetyczne.
Zatrzymanie wody w wyniku złej diety
Spożywanie nadmiernej ilości płynów w krótkim czasie, zwłaszcza w sytuacjach, w których nie ma odpowiedniego wydalania (na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego) może sprawiać, że woda zatrzymuje się w organizmie.
Retencja wody w organizmie może być spowodowana również przez dietę bogatą w sód. Nadmiar soli w diecie zwiększa poziom sodu, który wiąże wodę i utrudnia wydalanie płynów.
Alkohol a woda w organizmie
Przyczyną zaburzeń może być też alkohol. Jego nadmiar może zakłócać procesy regulacji sodu, co prowadzi do zatrzymywania wody; alkohol może również wpływać na funkcję wątroby, co może prowadzić do zaburzeń w produkcji białek, w tym albuminy, która pełni kluczową rolę w utrzymaniu równowagi płynów, więc jej niedobór może prowadzić do zatrzymywania wody; nadmiar spożywanego alkoholu może prowadzić także zwiększać ryzyko obrzęków, zwłaszcza w obszarze nóg i kostek, co może wynikać z zakłóceń w gospodarce wodno-elektrolitowej. Mimo diuretycznego działania alkoholu, nadmiar spożywanego alkoholu może prowadzić do dehydratacji komórek, co aktywuje mechanizmy zatrzymywania wody.
Czy i jakie choroby mogą powodować zatrzymanie wody?
Uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie nerek może powodować, że układ wydalniczy nieprawowanie usuwa wodę z organizmu.
Niektóre choroby, takie jak niewydolność serca, marskość wątroby czy zespół nerczycowy mogą pływać na zatrzymywanie wody w organizmie.
Niektóre leki, zwłaszcza diuretyki (środki moczopędne), które zwiększają ilość wydalanej wody, mogą w niektórych przypadkach powodować zbieranie wody w organizmie.
Zatrzymywanie wody w organizmie a hormony
Hormony (wzrost poziomu progesteronu) mogą wpływać na zatrzymywanie wody przed miesiączką, dzieje się to najczęściej w drugiej fazie cyklu.
Menopauza - przekwitanie to okres, w którym dochodzi do naturalnego zmniejszenia produkcji hormonów żeńskich, co może wpływać na zaburzenia równowagi płynów.
Zatrzymywanie wody w organizmie – objawy
Objawy zatrzymywania wody w organizmie to przede wszystkim: opuchlizna, przybieranie na wadze, trudności w poruszaniu się i wzmożone zmęczenie, a także bóle głowy oraz wzrost ciśnienia krwi. Nadmiar wody może powodować widoczne obrzęki różnych obszarów ciała, takich jak stopy, kostki, nogi, dłonie czy brzuch. Skóra na obszarze obrzęku może stać się napięta i błyszcząca. Nadmiar wody na twarzy powoduje opuchliznę stwarzającą wrażenie przybrania na wadze. Zatrzymanie wody może także prowadzić do szybkiego przyrostu masy ciała w krótkim czasie. Obrzęk w okolicach stawów, szczególnie w dolnych kończynach, może prowadzić do trudności z poruszaniem się. Zatrzymywanie wody może również wpływać na ciśnienie krwi oraz powodować bóle głowy. Objawy zatrzymywania wody, zwłaszcza jeśli są nagłe, nasilają się lub są związane z innymi dolegliwościami, powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Lekarz podpowie jakie badania na zatrzymywanie wody w organizmie wykonać, co pomoże zdiagnozować przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.
Jak się pozbyć nadmiaru wody w organizmie?
Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, zwłaszcza w przypadku obrzęków, może wymagać pewnych zmian w diecie i stylu życia. Ponieważ nadmiar sodu utrudnia wydalanie płynów, redukcja spożycia soli może pomóc w zmniejszeniu zatrzymywania wody. Warto włączyć do diety produkty bogate w regulujący równowagę wodno-elektrolitową potas (np. banany, pomarańcze, ziemniaki, pomidory, szpinak, awokado) oraz ograniczyć spożycie alkoholu, który prowadząc do odwodnienia może zwiększyć zatrzymywanie wody w organizmie. Paradoksalnie w przewodnieniu pomóc może zwiększenie ilości płynów. Spożywanie odpowiedniej ilości wody może pomóc w utrzymaniu równowagi płynów w organizmie i pobudzić układ moczowy do wydalania nadmiaru. Na pozbycie wody z organizmu poza zmianami w diecie pozytywny wpływ ma także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w stymulowaniu krążenia krwi i limfy oraz wspomagać procesy usuwania nadmiaru płynów.
Dieta – co usuwa wodę z organizmu?
Dieta usuwająca wodę z organizmu może wpływać na równowagę płynów i pomagać w redukcji obrzęków. Ustalając nowy plan żywieniowy warto zawrzeć w nim produkty zawierające potas, bogate w wodę owoce i warzywa oraz zioła usuwające wodę z organizmu.
Banany, pomarańcze, ziemniaki, pomidory, szpinak, morele czy awokado to produkty bogate w potas – pierwiastek ułatwiający utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej.
Arbuz, truskawki, ogórek czy dynia to niskokaloryczne warzywa i owoce obfitujące w wodę, dzięki czemu mogą pomóc w nawodnieniu organizmu i wspomagać diurezę.
Zioła i przyprawy takie jak pietruszka, mniszek lekarski, skrzyp polny, lubczyk, seler, kminek czy koperek, posiadają właściwości diuretyczne. Mikstura na nadmiar wody w organizmie na bazie herbatek ziołowych i obfitujących w wodę owoców może skutecznie pomóc w redukcji obrzęków i uzyskaniu uczucia lekkości. Pamiętać należy, że równowaga wodno-elektrolitowa jest delikatnym procesem, a drastyczne zmiany diety mogą mieć niekorzystne skutki. W przypadku problemu z zatrzymywaniem wody, przed wprowadzeniem dużych zmian w odżywianiu zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać poradę dostosowaną do indywidualnego stanu zdrowia.
Czy są skuteczne tabletki na nadmiar wody w organizmie?
Istnieją leki na nadmiar wody w organizmie, zwane diuretykami, które mogą pomóc w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Diuretyki zwiększają ilość moczu wydalanego przez nerki, co może być skuteczne w przypadku obrzęków spowodowanych zatrzymywaniem wody. Jednak stosowanie diuretyków powinno odbywać się zawsze pod nadzorem lekarza, ponieważ niewłaściwe ich użycie lub nadmierne dawki mogą prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i innych powikłań. Dodatkowo, skuteczność diuretyków może być krótkotrwała, ponieważ eliminują one jedynie nadmiar wody, ale nie usuwają przyczyn zatrzymywania wody.
Na rynku farmaceutycznym dostępne są także tabletki na nadmiar wody w organizmie bez recepty. Suplementy diuretyczne z potasem, magnezem, witaminą B6 oraz wyciągami roślinnymi o działaniu moczopędnym mogą skutecznie pomóc w regulacji ilości wody w organizmie. Należy jednak pamiętać, że suplementy diuretyczne mogą także negatywnie wpływać na równowagę elektrolitową organizmu, zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania lub nadmiernej dawki. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku ciąży, chorób współistniejących i stosowanych w związku z nimi leków.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
Powiązane kategorie produktowe