Cellulit - jak się go pozbyć?
Nosi pieszczotliwą nazwę „pomarańczowej skórki”, choć nie ma nic wspólnego z byciem uroczym. Nieestetyczne zgrubienia i nierówności uwidaczniające się pod skórą to właśnie zmora wielu pań - cellulit. Jest to najbardziej niepożądany i znienawidzony przez kobiety defekt skórny. Uwielbia atakować uda, pośladki, brzuch oraz ramiona, choć można znaleźć go też na innych częściach ciała. Jak się pozbyć cellulitu? Poznaj sprawdzone metody, preparaty i najlepsze zabiegi na cellulit.
Skąd się bierze cellulit?
Według definicji cellulit to zaburzenie mikrokrążenia, w którym zniekształcona tkanka tłuszczowa, uwidacznia się w postaci zgrubień. W związku z mikrokrążeniem, które zostało zaburzone, uniemożliwia prawidłowe i efektywne usuwanie toksyn, które de facto gromadzą się w tkance tłuszczowej, a ta rozrasta się, naciskając na tkankę łączną. W następstwie tej sytuacji tłuszcz zbija się w grudki. Najczęściej występuje cellulit na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach.
Cellulit dzieli się na:
- Cellulit wodny – gdy bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian, jest obecność nadmiaru wody i toksyn w tkankach, które powodują, że lipidy rozrastają i rozmieszczają się nierównomiernie.
- Cellulit tłuszczowy – tu bezpośrednią przyczyną jest rozrost komórek tłuszczowych, które tworzą charakterystyczne grudki uciskające naczynia, przez co dochodzi do zatrzymywania wody i toksyn z tkanek. W dalszym efekcie toksyny te, wpływają na zwiększanie ilości lipidów, tworząc błędne koło.
- Cellulit cyrkulacyjny – to nic innego jak połączenie dwóch wyżej wymienionych cellulitów. Czyli jednocześnie ma miejsce rozrost lipidów oraz zatrzymanie wody i toksyn.
Problem ten dotyczy głównie damskiej części populacji. Etiologia powstawania cellulitu jest wieloczynnikowa, jednak jednym z winowajców jest żeński hormon płciowy zwany estrogenem. Kiedy mamy do czynienia z jego nadmiarem, przy jednoczesnym niedoborze progesteronu, następuje rozrost adipocytów (komórek tłuszczowych) oraz gromadzenie się wody. Statystyki mówią, iż z tym problemem boryka się nawet 85-98% kobiet. Zainteresowanie naukowców tym problemem wzrasta z roku na rok, próbując ustalić, jak się pozbyć cellulitu. Dotychczasowe doniesienia sugerują, że jedynie wielotorowa kuracja jest w stanie przynosić zadowalające efekty.
Jak się pozbyć cellulitu?
Obecnie nie ma stwierdzonej jednej przyczyny powstawania cellulitu. Może to być:
- aspekt hormonalny,
- uwarunkowania genetyczne,
- zła dieta bogata w węglowodany,
- brak ruchu,
- siedzący tryb życia oraz stres (kortyzol uwalniany przez nadnercza podczas stresu, wzmaga odkładanie się tkanki tłuszczowej),
- palenie papierosów czy picie alkoholu.
Naukowcy co do jednego są zgodni: najskuteczniejsza walka będzie wówczas, kiedy zadziałamy w szerokim spektrum. Ważna jest więc skuteczna pielęgnacja skóry, zmiana stylu życia, ale też zabiegi na cellulit.
Kremy na cellulit
Usuwanie cellulitu może obejmować różne produkty, w tym specjalistyczne kosmetyki na cellulit. Kremy i peelingi antycellulitowe, które świetnie radzą sobie zwłaszcza z pierwszą fazą cellulitu oraz wspomagają walkę w pozostałych dwóch fazach. Kremy na cellulit oraz scruby na cellulit na udach dadzą najlepsze efekty, gdy połączymy je z energicznym masażem. Najskuteczniejsze na cellulit są również kremy zawierające formułę nawilżającą i chłodzącą, dzięki czemu usprawnia mikrokrążenie i skutecznie rozprawia się z pomarańczową skórką.
Laser na cellulit
Laseroterapia jest jedną z najnowszych i najbardziej zaawansowanych metod walki z cellulitem. Taki zabieg na cellulit wykorzystuje energię świetlną do penetracji głębszych warstw skóry, gdzie stymuluje procesy regeneracyjne oraz poprawia mikrokrążenie. Podczas zabiegu laserowego, wiązka lasera przechodzi przez skórę, rozbijając komórki tłuszczowe, co prowadzi do ich redukcji oraz wyrównania powierzchni skóry.
Lasery stosowane w terapii cellulitu często wykorzystują różne długości fal, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, dlatego obecnie to najskuteczniejsze zabiegi na cellulit. Efektywność tej metody wynika z jej zdolności do stymulacji produkcji kolagenu, co poprawia elastyczność i jędrność skóry. Zabieg jest zazwyczaj mało inwazyjny, co oznacza, że ryzyko powikłań jest minimalne, a czas rekonwalescencji krótki. Zazwyczaj zaleca się serię zabiegów, aby uzyskać optymalne rezultaty.
Fala uderzeniowa
Usuwanie cellulitu można indukować także innymi metodami. Terapia falą uderzeniową, znana również jako ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy), to kolejna innowacyjna metoda stosowana w leczeniu cellulitu. Polega ona na zastosowaniu akustycznych fal uderzeniowych, które przenikają przez skórę i tkankę podskórną, docierając do miejsc dotkniętych cellulitem. Fale te powodują mechaniczne rozbicie złogów tłuszczowych oraz stymulują krążenie krwi i limfy, co przyczynia się do redukcji obrzęków i ułatwia eliminację toksyn.
Efektem terapii falą uderzeniową jest nie tylko zmniejszenie widoczności cellulitu, ale także poprawa elastyczności i jędrności skóry. Zabiegi na cellulit na udach i w innych partiach ciała są bezpieczne i mało inwazyjne, a ich skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się serię kilku sesji, zazwyczaj od 6 do 10, w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu.
Mezoterapia mikroigłowa
Mezoterapia mikroigłowa, znana również jako mikronakłuwanie, to zabiegi na cellulit (i nie tylko), które polegają na stymulacji skóry za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w drobne igły. Podczas zabiegu tworzy się tysiące mikroskopijnych nakłuć na powierzchni skóry, co indukuje naturalne procesy regeneracyjne organizmu. W wyniku tego dochodzi do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy struktury i wyglądu skóry dotkniętej cellulitem.
Zapoznaj się także z artykułem: Najlepsze gabinetowe i domowe sposoby na blizny
Dodatkowo mezoterapia mikroigłowa umożliwia lepsze przenikanie aktywnych składników zawartych w preparatach stosowanych podczas zabiegu, takich jak witaminy, minerały czy kwas hialuronowy, bezpośrednio do głębszych warstw skóry. Dzięki temu skóra jest lepiej odżywiona i nawilżona. Zabieg jest bezpieczny, a czas rekonwalescencji krótki. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki zabieg na cellulit możesz wykonać, warto rozważyć tę opcję. Dla osiągnięcia pełnych efektów zaleca się serię zabiegów, zazwyczaj od 3 do 6 sesji, w odstępach co kilka tygodni.
kosmetolog Katarzyna Chlebicz
Licencjonowany kosmetolog - ukończyłam studia I stopnia na kierunku kosmetologia oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie w ochronie zdrowia. Jedną z moich największych pasji jest taniec.
Powiązane kategorie produktowe
20,18 zł
35,00 zł