Morwa biała - wartości odżywcze i zastosowania lecznicze.
Morwa biała cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co ma związek z jej cennymi właściwościami. Obecna w wielu suplementach diety, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dowiedz się, co to za roślina i kto powinien zainteresować się jej stosowaniem.
Morwa biała (Morus alba) to drzewo pochodzące ze Wschodniej Azji, ale uprawiane w różnych rejonach na całym świecie. Kojarzone jest głównie z hodowlą gąsienic jedwabników – owady te żywiły się liśćmi tego drzewa. Obecnie, z uwagi na dobroczynne właściwości, o morwie białej mówi się coraz częściej w kontekście wsparcia funkcjonowania organizmu.
Liście morwy białej – źródło cennych składników aktywnych
Nie słodkie owoce, a liście morwy białej są wykorzystywane na szeroką skalę z uwagi na zawartość cennych składników aktywnych. Wśród nich wymienić można m.in.:
- alkaloidy,
- antocyjany,
- flawonoidy,
- aminokwasy,
- kwasy fenolowe,
- składniki mineralne,
- witaminę C.
Obecność tych składników przekłada się na dobroczynne właściwości morwy białej, która pomaga w prawidłowej pracy organizmu na wielu płaszczyznach jednocześnie.
Morwa biała – właściwości
Właściwości morwy białej to długa lista dobroczynnego wpływu na organizm. Okazuje się, że składniki aktywne zawarte w liściach tej rośliny:
- pomagają zmniejszyć wchłanianie węglowodanów,
- wspierają regulowanie poziomu glukozy we krwi,
- wspomagają w walce z wolnymi rodnikami,
- pomagają przeciwdziałać miażdżycy.
Z uwagi na swoje właściwości antyoksydacyjne składniki aktywne morwy białej mogą przyczyniać się do spowolnienia procesów starzenia.
Morwa biała – czy wspomaga odchudzanie?
Morwa biała zasłynęła przede wszystkim jako środek na odchudzanie. Czy faktycznie wspiera proces walki z nadmiarowymi kilogramami? Tak, wspomaga proces redukcji masy ciała – jednak wyłącznie w połączeniu z prawidłową dietą i aktywnością fizyczną. W jaki sposób?
Składniki aktywne zawarte w liściach morwy białej pomagają w hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Jako że nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym, nie odkładają się w tkance tłuszczowej.
Morwa biała wspiera walkę z cukrzycą?
Wiele badań naukowych sugeruje, że ekstrakt z morwy białej może wspomagać kontrolę glikemii osób zmagających się z cukrzycą typu II. Warto jednak podkreślić, że większość z nich była u przeprowadzona na modelu zwierzęcym.
Jedno z badań na modelach szczurzych z cukrzycą typu II wskazuje na rzeczywiste obniżenie poziomu glukozy we krwi po stosowaniu ekstraktu z liści morwy białej przez okres 5 tygodni.
Morwa biała na niższy cholesterol LDL?
Składniki aktywne zawarte w morwie białej przyczyniają się nie tylko do regulowania poziomu cukru we krwi, ale także lipidów. Badania naukowe wykazały, że przyjmowanie mieszaniny wodnego ekstraktu morwy białej, wodnego ekstraktu z liści banana i korzenia żeń-szenia (w proporcjach 1:1:1) pomaga obniżyć stężenie utlenionych form LDL1.
Gdzie szukać morwy białej?
Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości morwy białej, można zastosować dostępne w aptece preparaty. Są to m.in.:
- suszone liście przeznaczone do sporządzania naparów,
- herbatki ekspresowe,
- suplementy diety z ekstraktem z liści morwy białej.
Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny preparat, warto poznać szczegóły dotyczące wskazań do stosowania, dopuszczalnych ilości oraz przeciwwskazań. Należy bowiem pamiętać, że – mimo dobroczynnych właściwości – nie każdy może skorzystać z potencjału skrywanego przez tę roślinę.
Przeciwwskazania do stosowania preparatów z morwą białą
Jeśli chcesz rozpocząć suplementację preparatami zawierającymi ekstrakt z liści morwy białej, musisz wziąć pod uwagę przeciwwskazania. Zalicza się do nich m.in. ciążę i okres karmienia piersią, przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu, przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi.
Warto także pamiętać o ewentualnych skutkach ubocznych suplementacji, np. wzdęć, łagodnej biegunki czy zawrotów głowy.
1. https://www.mp.pl/cukrzyca/aktualnosci/157649,morwa-czy-rzeczywiscie-pomaga-w-leczeniu-cukrzycy
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.