x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-03-08
Porady

Melisa lekarska. Jakie ma właściwości?

Melisa lekarska jest jedną z najpopularniejszych roślin zielnych, która słynie ze swoich właściwości łagodzących problemy z zasypianiem. Na tym jednak jej cenne walory się nie kończą. Poznaj najważniejsze informacje o tej roślinie i dowiedz się, jak może wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu.


Melisa lekarska (Melissa officynalis) należy do roślin wieloletnich. Znana jest od czasów starożytnych – już wtedy wykorzystywano jej cenne właściwości, zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Jej pierwotne występowanie wiąże się z krajami śródziemnomorskimi, a obecnie rozpowszechniona jest na całym świecie.

 Melisa lekarska - charakterystyka
Spis treści

Melisa lekarska – ogólna charakterystyka

Melisa lekarska charakteryzuje się wysoką – osiągającą nawet kilkadziesiąt centymetrów – łodygą, która jest silnie rozgałęziona i pokryta drobnymi włoskami. Jej znakiem rozpoznawczym są liście – o ząbkowanych brzegach (podobne do liści pokrzywy).

Melisa lekarska – bogactwo cennych składników

Duże zainteresowanie właściwościami melisy lekarskiej wynika z obecności dobroczynnych składników aktywnych. Ogromne ich ilości występują przede wszystkim w liściach, ale niekiedy wykorzystywane są również ulistnione części łodygi.


Za cenne walory prozdrowotne tej rośliny odpowiadają między innymi:

  • olejki eteryczne – zawierające m.in. cytral i cytronelal,
  • fenolokwasy,
  • śluzy,
  • flawonoidy,
  • witamina C,
  • żywice.

To właśnie bogactwo składników aktywnych przekłada się na wszechstronne właściwości melisy lekarskiej.

Melisa pomaga ukoić nerwy

Napar z melisy pomaga ukoić nerwy. Warto więc po niego sięgnąć w chwilach zdenerwowania czy stresu. Właściwości uspokajające sprawiają, że herbatkę można wypić przy problemach z zasypianiem.

Melisa wspomaga łagodzenie stanów zapalnych

Melisa lekarska jest źródłem fenolokwasów, które pomagają łagodzić stany zapalne. Między innymi dlatego zaleca się wykonywanie okładów po ugryzieniu owadów.

Melisa przeciwdziała wolnym rodnikom

Zawarte w wyciągu melisy flawonoidy oraz witamina C wykazują właściwości antyoksydacyjne. Pomagają przeciwdziałać aktywności wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się organizmu oraz wywołują stany zapalne.

Melisa wspomaga przy problemach trawiennych

Melisa lekarska, z uwagi na obecność substancji zawartych w olejku eterycznym, pomaga rozkurczać mięśnie gładkie jelit oraz wspiera wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Tym samym wspomaga proces trawienia, wspiera redukcję wzdęć oraz sprzyja większemu apetytowi.

Melisa na urazy i opuchliznę

Okłady ze świeżych liści melisy lekarskiej stanowią wsparcie przy urazach czy opuchliźnie. Wystarczy przyłożyć do skóry rozgniecione liście i powtarzać taką czynność nawet kilka razy dziennie.

Jak wykorzystać walory melisy lekarskiej?

Najpopularniejszą formą melisy lekarskiej jest suszone ziele – do kupienia w aptekach w postaci ekspresowych herbatek do zaparzania lub suszu. Wyciąg z tej rośliny jest również częstym składnikiem aktywnym w preparatach przeznaczonych dla osób zmagających się z bezsennością czy stresem.


Jak sporządzić napar? 1 łyżeczkę suszu należy wsypać do szklanki i zalać wrzącą wodą. Parzenie powinno odbywać się pod przykryciem – nie dłużej niż 15 minut.


Szeroki wybór gotowych produktów sprawia, iż nie musisz we własnym zakresie hodować tej rośliny. Warto jednak zdecydować się na ten krok – szczególnie, że melisa lekarska sprawdzi się nie tylko w dziedzinie ziołolecznictwa, ale także w kuchni. Jej liście stanowią doskonały dodatek do różnego rodzaju dań i deserów.

Uważaj na przeciwwskazania

Melisa lekarska, jak każde ziele, wykazuje dobroczynny wpływ na organizm. Nie może być jednak stosowana przez każdego i bez ograniczeń. Wśród głównych przeciwwskazań wymienia się wrażliwość na składniki aktywne zawarte w roślinie. Zlekceważenie zaleceń może skutkować pojawieniem się działań niepożądanych np. w postaci zaburzenia oddychania, obrzęków, zaczerwienienia skóry.


Jeśli chcesz w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w melisie lekarskiej, upewnij się, że jej zastosowanie będzie bezpieczne w twoim przypadku. Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Koenzym Q10 to ważny składnik, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Chociaż kojarzy się głównie z...
CZYTAJ
Morwa biała cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co ma związek z jej cennymi właściwościami. Obecna...
CZYTAJ
Menopauza to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do wygasania czynności hormonalnej...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia