Maść końska. Jak działa?
Maść końska to specyfik, który często znajduje się zarówno w domowej, jak i w sportowej apteczce. Ten naturalny preparat jest znany od wieków, a popularność zawdzięcza między innymi swojej wszechstronności. Maść ta jest skuteczna w walce z różnego rodzaju bólami – mięśni, stawów, a nawet głowy. Co sprawia, że jej stosowanie przynosi tak dobre i szybkie efekty?
Maść końska – skład
Według niektórych maść ta zawdzięcza swoją nazwę jej pierwotnemu zastosowaniu. W XV wieku zwalczano za jej pomocą dolegliwości bólowe u ciężko pracujących koni pociągowych. Ze względu na jej skuteczność stosowali ją także właściciele tych zwierząt. Inni uważają, że swoją nazwę wzięła ona od obranego ze skorupy kasztana – podstawowego składniki maści, który nieco przypomina końskie oko.
Wyciąg z kasztanowca wspiera krążenie, pomaga złagodzić stany zapalne i zmniejszyć obrzęki. Oprócz tego w skład maści wchodzą:
- mięta, tymianek, ekstrakt z szyszek chmielowych – pomagają one uporać się z bólem;
- wyciąg z arniki, owocu jałowca – sprzyjają usprawnieniu krążenia i zmniejszeniu opuchlizny;
- olejki eteryczne – mentolowy, eukaliptusowy, kamforowy.
Maść końska jest dostępna w dwóch wersjach – można wybrać preparat rozgrzewający lub chłodzący. Każdy z nich jest stosowany przy innego rodzaju dolegliwościach.
Jakie właściwości ma maść końska?
Mieszanka ekstraktów z ziół, wyciągu z arniki, jałowca, kasztanowca oraz olejków eterycznych jest dziś specyfikiem często wykorzystywanym do walki z bólem. Maść końska pomaga:
- rozgrzać bolące stawy, kości, stopy
Ten naturalny preparat wspiera krążenie, ale także sprzyja uelastycznieniu i rozszerzeniu naczyń krwionośnych. W efekcie krew ma możliwość szybciej, swobodniej krążyć w żyłach i tętnicach, a miejsca, na które została nałożona maść, zostają rozgrzane. Mechanizm ten pomaga także złagodzić dolegliwości bólowe.
W skład maści końskiej rozgrzewającej wchodzi dodatkowo krwawnik pospolity, rumianek, kozłek lekarski, imbir;
- ochłodzić w przypadku piekącego bólu, obrzęków
Pomaga złagodzić napięcie mięśniowe, a także udrożnić nos podczas kataru. Oprócz tego przyjemnie chłodzi w czasie gorączki – wystarczy jej niewielką ilość nałożyć na kark.
Maść końska chłodząca powstaje między innymi z aloesu, mięty, miłorzębu japońskiego, świerku.
Wskazania do stosowania maści końskiej
W zależności od rodzaju dolegliwości należy sięgnąć po maść rozgrzewającą lub chłodzącą. Ta pierwsza będzie pomocna w przypadku:
- dolegliwości bólowych związanych z zapaleniem nerwu kulszowego;
- bóli mięśni, stawów, kręgosłupa, reumatycznych;
- nerwobóli;
- problemów z krążeniem – maść końska pomoże rozgrzać marznące stopy.
Natomiast maść chłodząca będzie wsparciem dla tych, którym dokuczają:
- gorączka, stany podgorączkowe;
- bóle będące następstwem stłuczeń, siniaków, urazów;
- dolegliwości bólowe i obrzęki związane z żylakami;
- katar, migreny;
- obrzęki kończyn, uczucie ciężkich nóg.
Maść końska jest stosowana przez sportowców, gdyż pomaga im łagodzić bóle związane z kontuzjami czy przeciążeniem mięśni. Jest również naturalnym specyfikiem, który przyda się w domowej apteczce. Wspomaga leczenie popularnych dolegliwości – nieżytu nosa, bóli kości, stawów.
Maść końska – jak stosować?
Maść tę stosuje się miejscowo – należy ją nakładać tylko w okolicach bolących stawów, bezpośrednio na siniaki czy opuchliznę. Ponadto sięgając po nią pierwszy raz, warto zachować ostrożność. Ze względu na to, że znajduje się w niej tak wiele wyciągów roślinnych, u niektórych może wywoływać ona reakcje alergiczne. Maści tej nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
Ten preparat na bazie wyciągu z kasztanowca bywa też wykorzystywany do pielęgnacji włosów. Maść końska pomaga usprawnić krążenie w skórze głowy, a także odżywia ją. Wspiera ona kondycję włosów i sprzyja ich szybszemu wzrostowi.
Ten prosty, naturalny specyfik może pomóc szybciej pokonać ból, uporać się z obrzękami i bolesnymi siniakami. Oprócz tego może okazać się nieoceniona podczas przeziębienia. Dlatego maść końska jest niezastąpiona w każdej domowej apteczce.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
41,49 zł