Kosmetyk czy dermokosmetyk?
Każdy z nas stosuje na co dzień kosmetyki. Począwszy od środków myjących używanych do codziennej higieny, kończąc na preparatach pielęgnacyjnych takich jak kremy czy perfumy. Niestety niektóre składniki kosmetyków są silnymi alergenami. Mogą powodować świąd, podrażnienie, pieczenie, wysuszenie skóry, zaczerwienienie a nawet pęcherzyki wysiękowe. Szampony, mydła, żele do mycia, dezodoranty, to preparaty zawierające silne detergenty zmywające zewnętrzną warstwę ochronną skóry. Ten ostatni mechanizm może niejednego przyprawić o nieprzyjemne objawy, nie wspominając już o osobach ze skórą wrażliwą lub nadwrażliwą.
Dla kogo są dermokosmetyki?
Osobom ceniącym zdrowie swojej skóry lub tym którzy niejedno przeszli po zastosowaniu zwykłych kosmetyków, polecam dermokosmetyki. To coś więcej niż kosmetyk. To preparat stojący na pograniczu kosmetyku i leku. Kosmeceutyki w swoim składzie zawierają odpowiednie stężenia substancji aktywnych. Wykazują działanie pielęgnacyjne, regenerujące oraz, co ważne, lecznicze. Składniki dermokosmetyków działając na poziomie komórkowym, wpływają na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze. Są przebadane i o każdym z nich można powiedzieć, że jest hipoalergiczny, zatem nadają się do skóry o największych wymaganiach. Producenci dermokosmetyków w swoich laboratoriach pracują nad tym, aby skład każdego produktu był dobrany w sposób spełniający wymagania i potrzeby skóry wrażliwej, a zastosowany w odpowiednich wskazaniach, przynosił pełny efekt terapeutyczny.
Czym charakteryzują się dermokosmetyki?
Dermokosmetyki pozbawione są substancji uczulających (barwników, olejków eterycznych, konserwantów). Nie są to kosmetyki perfumowane (to właśnie substancje zapachowe w porównaniu do substancji konserwujących, częściej powodują alergie). W skład kosmeceutyków wchodzą witaminy, antyoksydanty, lipidy oraz inne opatentowane składniki o udowodnionym działaniu. Większość kosmeceutyków zawiera w swoich składach wodę termalną o działaniu kojącym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Systematyczne stosowanie dermokosmetyków, pozwala na osiągnięcie naprawdę dobrych efektów oraz przywrócenie zdrowia skóry. Sprawdzają się również jako preparaty wspomagające terapie dermatologiczne.
Jak dobrać dermokosmetyki do naszej skóry?
Stając przed wyborem dermokosmetyku, warto zastanowić się nad tym co jest problemem naszej skóry. Czy jest to niedostateczne nawilżenie, zaczerwienienie, zmarszczki lub zmniejszenie gęstości skóry? Musimy wiedzieć czego oczekujemy od preparatu, który będziemy stosować. Czy chcę zmniejszyć zmarszczki, czy rozjaśnić przebarwienia, a może chcę kosmetyk do pielęgnacji, który utrzyma moją skórę w zdrowiu, rozjaśni i uelastyczni ją. Można również przypomnieć sobie, jakie kosmetyki były stosowane w ostatnim czasie. Jakie terapie lub zabiegi wykonywaliśmy na skórze. Kiedy już zbadamy problem, farmaceuta pomoże w doborze odpowiedniego kosmetyku.
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe