Skóra atopowa i jej pielęgnacja z nowoczesnymi dermokosmetykami
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru kosmetyków. Przeczytaj, jak ją pielęgnować!
Skóra atopowa
Skóra atopowa to skóra niezwykle sucha, której towarzyszy uporczywe swędzenie. W wyniku nieprawidłowości ze strony układu immunologicznego nie posiada ona ochronnego płaszcza wodno-lipidowego. Sprawia to, że jest ona sucha, szorstka, spękana. Podstawą pielęgnacji jest natłuszczanie, jednak aby uniknąć nasilenia jej objawów należy rozpocząć od wyeliminowania czynników działających podrażniająco. Są to m.in.: sztuczne tkaniny, silne detergenty, składniki kosmetyków wywołujące alergię lub działające wysuszająco. Czynnikiem, który działa negatywnie na skórę atopową jest także przegrzanie. Warto więc unikać wysokich temperatur, bowiem pocenie się może nasilać swędzenie. Należy również pamiętać o tym kompletując swoją garderobę. Osoby ze skórą atopową powinny wybierać ubrania z tkanin delikatnych, przepuszczających powietrze – dobrym przykładem jest bawełna.
Pielęgnacja skóry atopowej
Aby uniknąć nasilenia objawów AZS – Atopowego Zapalenia Skóry - należy skórę dobrze natłuszczać oraz nawilżać. W gorące dni warto dodatkowo stosować mgiełki nawilżające (np. w postaci wody źródlanej w spray’u lub wody termalnej). W sytuacji, kiedy pod ręką nie mamy wody termalnej sprawdzi się też chłodny kompres z wykorzystaniem – najlepiej bawełnianej – chusteczki i wody.
Podstawą w codziennej pielęgnacji, zarówno twarzy jak i ciała powinny być kremy, czy balsamy o działaniu silnie natłuszczającym, wiążących wodę w skórze oraz tworzących na jej powierzchni warstwę zapobiegającą utracie wody. W składzie kosmetyków należy szukać przede wszystkim: kwasów tłuszczowych, skwalenu, gliceryny, olei roślinnych, mocznika oraz kwasu hialuronowego, a unikać: parabenów, PEG-ów, substancji zapachowych oraz barwników.
Skórze atopowej ulgę przynoszą również kąpiele w słonej wodzie, dlatego od czasu do czasu warto zastosować kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego. Na uwagę zasługują też produkty do prania. Silne środki powierzchniowo-czynne mogą wywoływać podrażnienia na ultradelikatnej skórze atopowej. Dlatego warto zamienić zwykły proszek, na specjalistyczny, przeznaczony dla alergików lub na płatki mydlane czy orzechy piorące.
Dermokosmetyki do skóry atopowej
Ze względu na rosnącą liczbę osób, które
posiadają skórę atopową, firmy produkujące kosmetyki powiększają swoją ofertę o
specjalistyczne dermokosmetyki dedykowane AZS. Przykładem jest linia
dermokosmetyków Pharmaceris Emotopic https://www.apteka-melissa.pl/grupa/pharmaceris-emotopic.html,
w skład której wchodzą produkty ułatwiające kompleksową pielęgnację skóry
twarzy, ciała oraz głowy.
Przeczytaj także:
Ochrona i pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej, Jak dbać o suchą skórę, Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry, Atopowe zapalenie skóry, Codzienne zastosowanie kremu do cery atopowej, Skóra atopowa u niemowląt i dzieci, Emolienty - co warto o nich wiedzieć?