Kolka nerkowa - przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia
Kolka nerkowa to ostry, często nieznośny ból, który pojawia się, gdy kamień moczowy blokuje moczowód. Typowe objawy to gwałtowny, ostry ból w boku i plecach poniżej żeber, któremu towarzyszyć mogą mdłości, gorączka oraz częste oddawanie moczu. Poznaj sposoby diagnozowania kolki nerkowej, radzenia sobie z jej bolesnymi objawami i zapobiegania nawrotom ataków.
Przyczyny kolki nerkowej
Kolka nerkowa najczęściej jest wynikiem obecności kamieni moczowych. Kamienie moczowe to twarde, krystaliczne złogi, które formują się w nerkach z nadmiaru pewnych substancji w moczu. Wśród przyczyn powstawania kamieni nerkowych wymienia się: odwodnienie, dietę bogatą w białko, uwarunkowania genetyczne, niektóre choroby oraz przyjmowane leki. Picie niewystarczającej ilości płynów może zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych, podobnie jak dieta bogata w białko, sód (sól), cukry czy szczawiany - szczególnie dieta bogata w sól może zwiększać ilość wapnia, który mocz musi przefiltrować. Niektóre choroby (np. hiperkalcemia, hiperparatyroidyzm, cystynuria, hiperoksaluria, choroby jelitowe i operacje żołądka), stosowane leki (np. przeciwdrgawkowe, diuretyki, leki na HIV, antybiotyki) oraz predyspozycje genetyczne również mogą zwiększać ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
Kolka nerkowa objawy
Objawy kolki nerkowej mogą się różnić w zależności od wielkości kamienia, jego lokalizacji i towarzyszącej mu infekcji. Ból to najbardziej oczywisty objaw kolki nerkowej. Ból zazwyczaj zaczyna się gwałtownie, jest intensywny, zlokalizowany z boku lub plecach, poniżej żeber. Ból może również promieniować do dolnej części brzucha i pachwiny. Intensywność i częstość bólu może się zmieniać wraz z przemieszczaniem się kamienia wewnątrz układu moczowego. Osoby dotknięte kolką nerkową mogą odczuwać potrzebę częstego oddawania moczu, który podczas ataku kolki może zawierać krew, co powoduje, że jest różowy, czerwony lub brązowy. Jeśli kamień powoduje infekcję, mogą występować także mdłości, wymioty, gorączka i dreszcze.
Diagnozowanie kolki nerkowej
Diagnoza kolki nerkowej zazwyczaj obejmuje: wywiad medyczny i badanie fizykalne, analizę moczu i krwi, badania obrazowe oraz badanie wydalonych kamieni.
- Historia medyczna i badanie fizykalne: lekarz pyta o objawy, historię chorób oraz styl życia pacjenta. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, aby sprawdzić, czy występuje ból w typowych dla kolki nerkowej miejscach.
- Badania laboratoryjne moczu: badanie moczu pozwala na wykrycie krwi, bakterii, białka czy kryształów mogących świadczyć o obecności kamieni nerkowych.
- Badania obrazowe: ultrasonografia, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI) mogą pomóc wizualizować kamienie nerkowe. Tomografia komputerowa bez środka kontrastowego jest najczęściej stosowanym badaniem obrazowym w diagnostyce kolki nerkowej, ponieważ jest bardzo dokładna w wykrywaniu kamieni nerkowych.
- Badania krwi: mogą pomóc w identyfikacji problemów, takich jak infekcja lub inne stany, które mogą towarzyszyć kamieniom nerkowym, np. hiperkalcemia.
- Analiza przekazanych kamieni: jeżeli pacjent wydalił kamień, można go zbadać w laboratorium, aby dowiedzieć się, z czego jest zbudowany. Informacje te mogą pomóc w zapobieganiu powstawania kolejnych kamieni.
Atak kolki nerkowej domowe sposoby
Podejrzenie kolki nerkowej powinno zostać niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy kolki nerkowej w oczekiwaniu na pomoc medyczną
- Picie dużej ilości wody: jeżeli kamień jest mały, picie dużej ilości wody może pomóc w wydaleniu go przez układ moczowy.
- Dostępne bez recepty leki na kamicę nerkową w postaci środków przeciwbólowych, rozkurczających i moczopędnych mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć oczyszczanie nerek. Niektóre z tych leków mogą nie być odpowiednie dla osób z pewnymi stanami zdrowotnymi, warto więc przed ich zażyciem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Ciepło: ciepłe okłady lub kąpiele działają rozkurczowo i mogą pomóc złagodzić ból.
Zapobieganie nawrotom kolki nerkowej
Osoby, które miały kamienie nerkowe, są bardziej narażone na ponowne ich wystąpienie. Istnieją jednak sposoby na zminimalizowanie tego ryzyka. Najważniejszym krokiem w zapobieganiu kamieniom nerkowym jest picie dużej ilości płynów, szczególnie wody. Pomaga to rozcieńczyć substancje, które mogą formować kamienie. Należy dążyć do zrównoważonej diety z minimalną ilością soli, umiarkowaną ilością białka i dużą ilością owoców i warzyw. Zrównoważona dieta i aktywność fizyczna pomogą także uchronić przed nadwagą, która zwiększa ryzyko kamieni nerkowych. Analiza wydalonego podczas ataku kolki nerkowej kamienia moczowego pozwala określić, z czego był zbudowany. Wiedza ta może pomóc w zaplanowaniu diety lub leczenia, które zapobiegną powstawaniu nowych kamieni. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki, które pomagają zapobiegać powstawaniu kamieni.
Skutki kolki nerkowej
Kolka nerkowa sama w sobie nie jest stanem zagrażającym życiu, ale może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. Kolka nerkowa może prowadzić do intensywnego, często nieznośnego bólu, który może wpływać na jakość życia i zdolność wykonywania codziennych czynności. Jeżeli kamień nerkowy blokuje przepływ moczu, może to prowadzić do infekcji. Jeżeli taka infekcja nie zostanie odpowiednio leczona, może dojść do poważniejszego stanu zwanego sepsą, który może zagrażać życiu. Kamienie nerkowe mogą prowadzić także do urazów nerek skutkujących poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Powtarzające się epizody kolki nerkowej mogą negatywnie wpłynąć na jakość życia i zdrowie nerek na dłuższą metę.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
20,39 zł
26,24 zł
20,38 zł
39,99 zł
45,80 zł