x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2024-01-25
Porady

Inhalacje - jak działają i dlaczego warto je robić? Jaki inhalator wybrać?

Inhalacje stanowią niezwykle skuteczną metodę terapeutyczną, która może przynieść ulgę w przypadku różnorodnych schorzeń układu oddechowego. Jednak by nebulizacja była skuteczna, musi zostać prawidłowo wykonana. Jakie są typy inhalatorów? Czym różni się inhalator kompresorowy od ultradźwiękowego? Jak zrobić inhalację? Kiedy wystarczy inhalacja z soli fizjologicznej, a kiedy należy sięgnąć po leki wziewne na receptę? Poniżej podpowiadamy jak z pomocą nowoczesnych urządzeń medycznych przywrócić swobodny oddech i wesprzeć proces leczenia infekcji dróg oddechowych.

 Kilka słów o inhalacji i inhalatorach
Spis treści

Jak poprawnie wykonywać inhalację?

Prawidłowe przeprowadzenie inhalacji to klucz do maksymalnej skuteczności tej formy terapii. Aby w pełni wykorzystać potencjał nebulizacji, należy wiedzieć jak przygotować urządzenie, jak prawidłowo dawkować leki, jak zrobić inhalację i jak oddychać podczas zabiegu oraz jak utrzymać higienę i sprawność urządzenia.

  • Przed każdym użyciem inhalatora, warto sprawdzić stan techniczny i poprawność działania urządzenia. Regularne kontrole zapewnią bezpieczeństwo oraz długotrwałość inhalatora.
  • Dokładnie umycie rąk przed zabiegiem inhalacji to podstawowa, a jednak często pomijana czynność, która nie tylko zapewnia higienę, ale przede wszystkim pomaga uniknąć przenoszenia bakterii na maskę inhalatora i zawierający lek rozpylacz.
  • Bezpieczeństwo i skuteczność inhalacji zależą w dużej mierze od dokładnego przestrzegania zaleceń lekarza oraz stosowania zaleconych dawek leków. Przed każdą nebulizacją należy starannie zapoznać się z instrukcją dotyczącą ilości i właściwego przygotowania leku.
  • Korzystając z dobroczynnych właściwości soli fizjologicznej wzbogaconej o kwas hialuronowy lub ektoinę, należy upewnić się, że nasz inhalator przeznaczony jest do tego rodzaju preparatów. Wybór właściwego urządzenia nie tylko wpływa na skuteczność terapii, ale także zapewnia komfort i bezpieczeństwo inhalacji.
  • O sukcesie inhalacji decyduje nie tylko rodzaj używanego inhalatora i skład stosowanych leków, ale również odpowiednia pozycja podczas zabiegu. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące prawidłowej postawy, aby maksymalnie wykorzystać potencjał terapeutyczny inhalacji.
  • Dopasowanie maski inhalatora do twarzy podczas nebulizacji stanowi kluczowy element efektywnego dostarczania leków. Obejmująca nos i usta maseczka oraz zapewnienie odpowiedniego uszczelnienia to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zwiększenie skuteczności terapii.
  • Prawidłowe tempo oddychanie podczas inhalacji to czynnik zapewniający osiągnięcia pełnej skuteczności terapii. Kontrolowanie oddechu pozwala substancjom leczniczym dotrzeć do głębszych obszarów układu oddechowego.
  • Ponieważ różne leki i rodzaje inhalatorów mogą wymagać innych czasów aplikacji, długość nebulizacji powinna być zawsze zgodna z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
  • Po zakończeniu inhalacji zaleca się przepłukanie ust wodą. Pomoże to pozbyć się potencjalnych resztek leku, które mogłyby pozostać w jamie ustnej. Płukanie ust po inhalacji z użyciem leków sterydowych zapobiegnie rozwojowi kandydozy.

Inhalacje na katar - z czego warto korzystać?

Inhalacje, choć stosowane są zazwyczaj w leczeniu kaszlu czy zapalenia krtani, mogą być również skutecznym sposobem łagodzenia objawów kataru. Co daje inhalacja stosowana w nieżycie nosa? Inhalacje parowe wykonywane nad miską gorącej wody z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowego, miętowego lub tymiankowego) lub ziół pomagają udrożnić zatkany nos i rozrzedzić zalegający w zatokach śluz, a nebulizacje z użyciem dostępnych bez recepty preparatów do inhalacji (sól fizjologiczna, solanka Zabłocka) nawilżą śluzówkę nosa, oczyszczą nozdrza i ułatwią oddychanie. W przypadku stanu zapalnego zatok bądź kataru alergicznego lekarz może zalecić inhalacje z zastosowaniem sterydów bądź leków przeciwhistaminowych.

Inhalacje solą fizjologiczną - na co i dla kogo są dobre?

Inhalacje solą fizjologiczną to powszechnie stosowany sposób łagodzenia objawów różnych schorzeń układu oddechowego. Użyty do nebulizacji roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9% wspomoże leczenie nieżytu nosa, kaszlu oraz nawilży podrażnioną błonę śluzową gardła zarówno dorosłych jak i małych pacjentów.

  • Inhalacje solą fizjologiczną mogą pomóc w nawilżeniu i oczyszczeniu błony śluzowej nosa. Mogą również wspomóc rozrzedzenie i usuwanie zalegającego śluzu.
  • W przypadku infekcji wirusowej układu oddechowego inhalacje solą fizjologiczną mogą złagodzić podrażnienia dróg oddechowych.
  • Osoby cierpiące na zapalenie zatok mogą skorzystać z inhalacji solą fizjologiczną, aby pomóc w rozrzedzeniu śluzu, oczyszczeniu zatok i zmniejszeniu obrzęku błony śluzowej.
  • W przypadku alergii, zwłaszcza sezonowego kataru siennego, inhalacje solą fizjologiczną usuną alergeny i złagodzą objawy.
  • Roztwór soli fizjologicznej może być również używany jako nośnik stosowanych do nebulizacji leków, ale decyzję dotyczącą proporcji zawsze musi podjąć lekarz.
  • Inhalacje solą fizjologiczną mogą być również stosowane w celu łagodzenia podrażnionego gardła i krtani. Choć inhalacje solą fizjologiczną są na ogół bezpieczne, przed ich zastosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Inhalacje na kaszel suchy i mokry

Nebulizacje są jednym z dostępnych metod dostarczania leków bezpośrednio do dróg oddechowych, dzięki czemu mogą być skutecznym sposobem łagodzenia objawów kaszlu, zarówno suchego, jak i mokrego. Do nebulizacji przeciwkaszlowej stosuje się zazwyczaj roztwór chlorku sodu, często wzbogacony o nawilżający kwas hialuronowy czy przeciwzapalną ektoinę oraz przepisane przez lekarza leki dostosowane do indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Inhalacja solą fizjologiczną może być stosowana jako sposób łagodzący objawy suchego, drażniącego kaszlu. Sól fizjologiczna pomaga nawilżać błonę śluzową dróg oddechowych oraz rozrzedza zalegający w drogach oddechowych śluz. Inhalacje na kaszel suchy przeprowadzane są także często przy użyciu izotonicznego roztworu soli fizjologicznej z kwasem hialuronowym lub ektoiną. Dodatek kwasu hialuronowego zapewnia wysoki poziom nawilżenia, chroni śluzówkę przed wysychaniem i wspomaga regenerację podrażnionej błony śluzowej, a ektoina przez swoje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i ochronne dla komórek stanowi wsparcie w procesie leczenia stanów zapalnych płuc i oskrzeli. Inhalacje solą hipertoniczną mogą być stosowane w leczeniu kaszlu mokrego, któremu towarzyszy zaleganie gęstego śluzu. Sól hipertoniczna to 3% roztwór chlorku sodu, który stosowany do nebulizacji może pomóc w lepszym odkrztuszaniu śluzu, a w efekcie do oczyszczenia dróg oddechowych i złagodzenia kaszlu. Inhalacje na kaszel mokry przepisywane przez lekarzy opierają się zazwyczaj na lekach ułatwiających rozrzedzanie śluzu i jego eliminację (leki mukolityczne), lekach rozszerzających oskrzela oraz działających przeciwzapalnie kortykosteroidach. Warto pamiętać, że po inhalacji zaleca się oklepanie pleców, którego celem jest ułatwienie ruchu śluzu w drogach oddechowych i wsparcie wykrztuszania.

Jak wybrać dobry inhalator?

Wybór odpowiedniego inhalatora może zależeć od indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych. Aby wybrać najlepszy model, należy przede wszystkim wiedzieć, jak działa inhalator kompresorowy, ultradźwiękowy i siateczkowy.

Inhalatory kompresorowe, znane również jako inhalatory pneumatyczno-tłokowe wykorzystują sprężarkę, która generuje strumień sprężonego powietrza. Strumień powietrza przepływa przez komorę nebulizatora, powodując rozbicie cieczy lekowej na bardzo drobne krople, tworząc aerozol. Pacjent wdycha mikrokrople poprzez specjalną maskę, ustnik lub rurkę, co umożliwia dostarczenie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Inhalator kompresorowy jest uniwersalnym urządzeniem – to nie tylko inhalator do soli fizjologicznej, ale również nebulizator do leków przeciwzapalnych, antybiotyków oraz ampułek z kwasem hialuronowym. Wśród jego wad wymienić należy z pewnością głośność – generowany przez kompresor inhalatora hałas może być odczuwany jako uciążliwy, szczególnie w przypadku dłuższych sesji inhalacyjnych.

Inhalatory ultradźwiękowe generują fale ultradźwiękowe, które powodują wibracje cząsteczek cieczy lekowej, prowadząc do jej rozpadania na mikrokrople tworzące aerozol. Rozbity na mikrocząsteczki lek jest następnie dostarczany do dróg oddechowych pacjenta poprzez specjalną maskę lub ustnik. Inhalatory ultradźwiękowe są zazwyczaj dużo cichsze w porównaniu z innymi typami nebulizatorów, dzięki czemu mogą być bez przeszkód używane nawet nocą. Należy jednak pamiętać, że inhalatory ultradźwiękowe mają pewne ograniczenia związane z rodzajem leków, które mogą być skutecznie rozpylane - są bardziej efektywne w rozpylaniu cieczy o niższej lepkości, gęstsze preparaty mogą stanowić trudność dla tego typu urządzeń.

Inhalatory typu MESH czyli inhalatory siateczkowe wykorzystują technologię siateczki do rozpylania leku na bardzo małe cząsteczki. Siateczka nebulizująca posiada bardzo drobne otwory, przez które przechodzi ciecz, tworząc aerozol, co ułatwia małym cząsteczkom leku dostanie się do głębokich obszarów dróg oddechowych. Inhalatory siateczkowe są bardzo wygodne z użyciu – są ciche, zazwyczaj zasilane także bateriami, dzięki czemu są przenośne i mogą być używane w dowolnym miejscu, dodatkowo proces rozpylania leku bywa często szybszy niż w przypadku niektórych innych typów inhalatorów. Nebulizator MESH to doskonały inhalator na sól fizjologiczną oraz większość leków wziewnych w postaci płynów, przeznaczonych do nebulizacji. Wyjątek stanowią preparaty zawierające olejki eteryczne, cząsteczki zawiesin, ekstrakty ziołowe lub kwas hialuronowy, które mogą zapychać drobne sitko inhalatora.

Podsumowanie

Inhalacja przy użyciu nebulizatora to skuteczna metoda łagodzenia kaszlu, kataru oraz sposób wspierania regeneracji podrażnionej błony śluzowej nosa i gardła. Znając rodzaje nebulizatorów, prawidłowe techniki inhalacji oraz dostępne bez recepty preparaty do nebulizacji łatwiej wybrać dopasowane do własnych wymagań urządzenie i dostosować terapię do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Powiązane kategorie produktowe

Podobne wpisy
Temat głównie dla astmatyków i osób cierpiących na POChP, leczących się za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów,...
CZYTAJ
Zatoki, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ulegają częstym infekcjom, bowiem są związane z chorobami górnych dróg...
CZYTAJ
Nebulizator to urządzenie medyczne służące do podawania leków w postaci mgiełki, która jest wdychana przez pacjenta....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia