x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0 zł z wybranymi produktami 💊🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2019-08-23
Zdrowie kobiety

Jak przetrwać ciążę w letnie upały?

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że lato to czas na który czeka większość z nas. Umówmy się – mało jest osób, które z wyboru wolą zimno, deszcz i pluchę. Za to większość kocha ciepło, słońce i czar wakacyjnych przygód. Jednak pamiętam ten wyjątkowy czas, kiedy na myśl o upałach, było mi co najmniej słabo- i dosłownie i w przenośni. Oczywiści mam na myśli czas ciąży. Sama, na własnym przykładzie miałam okazje poznać tą wątpliwa przyjemność bycia w ostatnich tygodniach ciąży w wakacyjnym ukropie. Dyskomfort, nieprzyjemne dolegliwości, zmęczenie nasilają się zwłaszcza wówczas, kiedy temperatura szybuje w górę, a słońce jest ostre jak brzytwa. W tym artykule skupię się na wskazówkach i poradach jak przetrwać z ciążowym brzuszkiem w gorączce letnich dni i jak uporać się z najbardziej dotkliwymi bolączkami.

 Jak przetrwać ciążę w letnie upały? - Apteka Internetowa Melissa
Spis treści

10 prostych porad, które działają

1. Zadbaj o spokojny rytm dnia

Nie spiesz się, wrzuć na luz, spokój jest najważniejszy. Daj sobie czas na wykonanie wszystkich czynności, które masz zaplanowane. Nie ma sensu narzucać sobie tempa. Jeśli czujesz, że potrzebujesz przerwy- zrób to. Potrzebujesz drzemki? Udaj się na nią. Twój komfort jest najważniejszy i przekłada się na samopoczucie.


2. S.O.S. Pojawiają się obrzęki.

Na nogach, a czasem na dłoniach. Zwłaszcza w zaawansowanej ciąży i po całodniowym wysiłku może pojawić się opuchlizna, wynikająca z nagromadzenia się wody. Zazwyczaj po nocnym odpoczynku opuchlizna znika. Pamiętajmy, że również twarz może nosić znamiona obrzęków. Wysoka temperatura nie ułatwia sprawy. Ma to związek z większą ilością krążącej w organizmie krwi. Zbyt długie stanie lub siedzenie utrudniające odpływ krwi z nóg do serca, czy ucisk żył biodrowych poprzez powiększającą się macice. Szybkie przybieranie na wadze oraz dieta również mają wpływ na powstawanie obrzęków. Zatem jak możemy sobie pomóc?

  • możemy wymoczyć nogi w chłodnej wodzie, co powinno przynieść przyjemną ulgę;
  • położenie się w pozycji, kiedy nogi mamy wyżej niż resztę ciała, również ułatwi usuwanie obrzęków;
  • unikanie wielogodzinnego stania czy siedzenia. Róbmy częste przerwy, zmieniając pozycję, spacerujmy;
  • unikajmy butów uciskających stopę, czy wiązanych rzemykami wokół kostki czy też łydki. Może wyglądają pięknie, ale w tym odmiennym stanie, mogą wywołać „efekt balerona", kiedy noga zacznie puchnąć i "wylewać" się pośród paseczków czy rzemyczków. Odpuśćmy też szpilki, a postawmy na wygodne, komfortowe obuwie, najlepiej z dobrej jakości materiałów;
  • nie przebywaj zbyt długo na słońcu – takie przegrzanie może znacząco zwiększyć obrzęki;
  • ostrożnie ze solą! Nawet jeśli masz bardzo dużą ochotę, to uważaj, jak wiadomo sól lubi zatrzymywać wodę;
  • pij dużo wody, by wzmocnić filtrację nerek;
  • pokładaj się na lewym boku;
  • rób zimne okłady na łydki i kostki;
  • jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz używać uciskowych skarpet i rajstop;
  •  wykonuj proste ćwiczenia stóp;
  • ulgę mogą też przynieść żele chłodzące;

Czy zawsze obrzęk to niegroźna przypadłość? Niestety nie. Zwróć uwagę czy obrzęk znika po nocy. Czasem taki obrzęk to zwiastun problemu jakim jest gestoza, inaczej zwana zatruciem ciążowym. Oprócz obrzęków charakteryzuje się białkomoczem oraz podniesionym ciśnieniem krwi. Przyczyny powstawania gestozy nie są do końca poznane. Jeśli masz obawy, porozmawiaj o obrzękach ze swoim lekarzem.


3. Omdlenia, duszności i złe samopoczucie 

Kiedy czujesz się słabo, a wysoka temperatura i słońce nie ułatwiają sprawy, odpuść obowiązki i odpoczywaj. Zdecydowanie unikaj dużych skupisk ludzi i zatłoczonych miejsc bez przepływu świeżego powietrza. Z pozycji leżącej bardzo powoli podnoś się, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Orzeźwiająco działa przyłożenie zimnego, mokrego ręcznika na kark. Wykonuj chłodny, przyjemny prysznic i masaż od stóp w kierunku serca. Zawsze miej przy sobie wodę.


4. Zbawienna klimatyzacja?

Ostrożnie! Klimatyzacja potrafi ochłodzić i orzeźwić, jeśli używamy jej z głową. Zdecydowanie nie polecam mocnego schładzania pomieszczeń czy samochodu, jeśli na zewnątrz panuje ukrop. Dobrym rozwiązaniem jest obniżenie temperatury o kilka, a nie kilkanaście stopni. Unikaj siedzenia na wprost lub bezpośrednio pod nawiewem powietrza.


5. Przewiewne rzeczy

Unikajmy sztucznych ubrań, za to zainwestujmy w przewiewne i naturalne materiały jak na przykład len czy bawełna, a w zamian dostaniemy komfortowe samopoczucie bez nadmiernego pocenia się. Dobór wygodnej, bawełnianej bielizny, obniży dyskomfort. Świetnie sprawdzi się zasada jasnych kolorów odbijających promienie słoneczne. Dobrym pomysłem będzie też zamiana spodni na przewiewne i luźne spódnice czy sukienki. Wraz z powiększającym się ciążowym brzuszkiem i wagą, możemy odczuwać wzmożone pocenie się. Ciąża, wysoka temperatura plus wilgotność to idealne warunki do rozwoju bakterii chorobotwórczych, które mogą przyczynić się do zapalenia dróg rodnych. Myślę, że warto postawić na większą ilość brania odświeżających prysznicy w ciągu dnia, dobry i łagodny produkt do podmywania miejsc intymnych, by uniknąć zapaleń i podrażnień..


6. Kosmetyki

Nie bójmy się stosować dobrej jakości antyperspirantów, które poprawia komfort. Również odpowiednio dobrane mleczka i balsamy do ciała przyniosą ukojenie suchej skórze. W podróży natomiast dobrze jest mieć pod ręką delikatne chusteczki nawilżane. Zrezygnuj z ciężkiego make upu, a postaw na lekkie kremy i orzeźwiające mgiełki do twarzy, które przyjemnie ukoją i pobudzą skórę. Powiększający się, obolały i ciężki biust również zasługuje na troskę i pielęgnację, którą może zapewnić odpowiedni olejek pielęgnujący. W ciąży, włosy wyglądają na wzmocnione i gęstsze. To wszystko za sprawą sprzyjających hormonów, podtrzymujących ten stan. Jednak nie zwalnia to od ochrony pasm przed słońcem, nadmorskim wiatrem czy słoną wodą. Po takiej ekspozycji, włosy mogą stać się suche i łamliwe, dlatego warto użyć ochronnego sprayu


7. Opalanie w ciąży?

Wszyscy wiemy jak ważna jest rola słońca, jednak zaleca się szczególną ostrożność w okresie ciąży. Zawirowania hormonalne mogą przyczynić się do powstania przebarwień i plam na skórze, których jest bardzo trudno się pozbyć. Zatem zastosowanie kremu z filtrem powinno stać się rutyną i codziennym obowiązkiem. Zaprzyjaźnij się również z ultra modnymi kapeluszami. To nie żarty, przegrzanie może być katastrofalne w skutkach.


8. Pij i nawadniaj się

Pamiętaj, że stan odwodnienia jest groźny dla zdrowia i życia! Dlatego popijaj wodę często i regularnie. Niedobór płynów wpływa negatywnie na pracę wielu narządów oraz na przepływ krwi przez łożysko. Woda jest najlepszym płynem nawadniającym. Bezpieczna i zalecana jest woda średniozmineralizowana.


9. Zdrowa dieta

Jedzmy zdrowo. Bycie w ciąży wcale nie musi oznaczać, że musimy jeść za dwóch. Jedzmy pełnowartościowo, bez przetworzonej żywności, bez picia słodzonych napojów czy ciast i lodów. Pozwoli to nam utrzymać kontrolowany przyrost wagi, czuć się w miarę możliwości lekko, bez uczucia ociężałości. Dieta wpływa na nasz wygląd oraz samopoczucie. Lato to ten wspaniały czas, kiedy mamy dostęp do świeżych i soczystych owoców i warzyw, które wspaniale orzeźwią, a mięso z przyjemnością zamieni się na smaczną rybę.


10. Ruch dopasowany do pogody

Jest to bardzo ważne, by się nie przeforsować. Jestem zdania, iż w ciąży powinno się utrzymać aktywność fizyczną, ale dostosowaną do panujących warunków atmosferycznych oraz samopoczucia. Zachowanie aktywności, zwłaszcza w otoczeniu przyrody, daje pozytywnego kopa i pomaga utrzymać ogólny stan samopoczucia na wyższym poziomie. Jednak nie wybierajmy się na spacery czy nordic walking w samo południe. Przełóżmy to na przyjemny wieczór lub poranek. 

Zdjęcie autora
Autor
Agnieszka Parysek
Z wykształcenia: technik farmaceutyczny, technolog żywności i żywienia, specjalista metod naturalnych i masażu oraz marketingowiec w jednym. Z zamiłowania pasjonatka zdrowego stylu życia i holistycznego podejścia do zdrowia. Kochająca czytać i pisać Copywriterka. Od zawsze poszukująca i chłonąca wiedzę o nowinkach ze świata nauki. Fotografka amatorka lubiąca podróże z plecakiem. Pełna optymizmu mama dwójki chłopców.
Podobne wpisy
Rozstępy w ciąży pojawiają się najczęściej na udach, piersiach, ramionach, brzuchu, pośladkach, a rzadziej na...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety i jej przyszłego dziecka. To okres, w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia