Hemoroidy - naturalne metody terapeutyczne
Jazda na rowerze, konno, czy też odpoczynek w pozycji siedzącej należą z reguły do przyjemnych czynności, jednak dla osób cierpiących na hemoroidy mogą zamienić się w koszmar... Pojęcie to, powszechnie używane w odniesieniu do choroby hemoroidalnej, jest w rzeczywistości - w anatomii - terminem używanym do określenia struktur, które w sposób fizjologiczny występują w ludzkim ciele. Jak wyglądają hemoroidy, jakie są objawy choroby hemoroidalnej i czym się ją leczy? Sprawdź!
Jak wyglądają hemoroidy odbytu?
Hemoroidy to miękkie, zaokrąglone tkanki, często określane mianem "poduszeczek" odbytu, otoczone rozbudowaną siecią naczyń krwionośnych, które w warunkach fizjologicznych w znacznym stopniu przyczyniają się do wypróżniania i zapewnienia trzymania stolca. Hemoroidy dzielą się na:
- Hemoroidy wewnętrzne - wywodzące się z wewnętrznego hemoroidalnego splotu naczyniowego,
- Hemoroidy zewnętrzne - anatomiczna granica dzieląca wewnętrzny i zewnętrzny splot hemoroidalny (linia zębata) odpowiada anatomicznej granicy między odbytnicą a kanałem odbytu.
Hemoroidy a choroba hemoroidalna
Jak zostało wspomniane, termin hemoroidy jest często niewłaściwie używany do wskazania występowania choroby hemoroidalnej, co ze względów praktycznych będzie miało miejsce również w tym artykule. Choroba hemoroidalna polega bowiem na powiększeniu rozmiaru poduszeczek hemoroidalnych przy postępującym stanie zapalnym i możliwym wypadaniu do zewnętrznej krawędzi odbytu.
Hemoroidy - objawy
Uściślając, o chorobie hemoroidalnej mówi się w przypadku pojawienia się objawów takich jak:
- ból i dyskomfort,
- pieczenie,
- swędzenie,
- krwawienie i/lub wypadanie wewnętrznych guzków hemoroidalnych.
Hemoroidy – przyczyny
Patogeneza i rozwój choroby mają charakter wieloczynnikowy i obejmują uwarunkowania mechaniczne, naczyniowe i zapalne, które wpływają na występowanie i nasilenie objawów klinicznych hemoroidów [1].
Niewątpliwie wszystko, co powoduje dodatkowy nacisk na okolice brzucha, stanowi czynnik ryzyka powstawania hemoroidów, np. nadmierny wysiłek podczas wypróżniania, a także występowanie zaparć, nadwaga i otyłość lub ciąża (stąd stosunkowo często występują hemoroidy w ciąży). Również długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i podnoszenie ciężkich przedmiotów może zwiększać ryzyko wystąpienia tego problemu [2].
Hemoroidy odbytu - występowanie
Hemoroidy stanowią bardzo powszechny stan chorobowy, który znacząco wpływa na jakość życia człowieka. Międzynarodowe badanie przeprowadzone w wielu krajach europejskich wykazało średnią częstość występowania choroby hemoroidalnej [3] na poziomie 11%, ze szczytem zapadalności u obu płci przypadającym na okres między 45. a 65. rokiem życia [4].
Należy jednak zauważyć, że nie istnieją jednoznaczne dane na temat rzeczywistej epidemiologii tej choroby objawowej, ponieważ wiele osób doświadczających objawów hemoroidów ma skłonność do podejmowania samoleczenia zamiast zgłoszenia się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz od hemoroidów – proktolog, może tymczasem zarekomendować specjalistyczne leczenie hemoroidów lub drobny zabieg chirurgiczny – gumkowanie hemoroidów. Popularne są także żele, maści i czopki na hemoroidy – leki na hemoroidy bez recepty.
Hemoroidy – rozpoznanie
Hemoroidy są oceniane na podstawie objawów klinicznych zgodnie z uznaną klasyfikacją Golighera, która nadaje chorobie stopień od I do IV - w zależności od wypadania lub braku wypadania poza kanał odbytu podczas wypróżniania.
- W przypadku hemoroidów stopnia I nie dochodzi do wypadania na zewnątrz.
- Hemoroidy stopnia II wypadają przy wysiłku związanym z wypróżnianiem, ale cofają się samoistnie.
- W stopniu III wypadanie można ograniczyć jedynie manualnie.
- W przypadku stopnia IV wypadania nie można powstrzymać w żaden sposób.
Co na hemoroidy – leczenie
Obecnie metody kliniczne leczenia hemoroidów wewnętrznych stopnia I i II opierają się na modyfikacji diety i stylu życia w połączeniu z leczeniem medycznym lub zabiegami nieoperacyjnymi. Dostępne miejscowe leki na hemoroidy, takie jak żel, maść na hemoroidy lub czopek na hemoroidy, zawierają zazwyczaj połączenie środków miejscowo znieczulających z lekami przeciwzapalnymi lub zwiotczającymi mięśnie, których działanie polega głównie na łagodzeniu objawów.
Naturalne metody leczenia hemoroidów
Badanie kliniczne [5] wykazało, że wyrób medyczny na bazie substancji naturalnych do stosowania miejscowego, charakteryzujący się kompleksami molekularnymi na bazie suchego ekstraktu z lipofilowej frakcji kocanki, w połączeniu z substancjami czynnymi z aloesu, ruszczyka i olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego, stanowi skuteczną, wysoce tolerowaną i bezpieczną metodę leczenia hemoroidów stopnia I i II.W szczególności zaobserwowane zostało znaczące zmniejszenie dyskomfortu i częstości krwawień już po 3 dniach od rozpoczęcia leczenia.
Skuteczny lek na hemoroidy wykazuje działanie nawilżające, które ułatwia przesuwanie stolca, oraz działanie ochronne dzięki efektowi bariery, która zabezpiecza błonę śluzową i sprzyja jej normalizacji. Oprócz fizycznego i mechanicznego działania ochronnego obserwowane jest także niefarmakologiczne działanie przeciwzapalne, które zależy od właściwości antyoksydacyjnych naturalnego kompleksu molekularnego. Zapewnia to ulgę w pieczeniu i swędzeniu, a także pozwala na fizjologiczną regenerację.
Warto jednak pamiętać, że leczenie hemoroidów powinny zawsze uzupełniać domowe sposoby na hemoroidy związane ze zmianą diety i stylu życia.
Źródła:
- Ganz RA. The evaluation and treatment of hemorrhoids: a guide for the gastroenterologist. Clin Gastroenterol Hepatol. 2013 Jun;11(6):593-603. doi: 10.1016/j.cgh.2012.12.020. Epub 2013 Jan 16. PMID: 23333220.
- Jensen SL, Harling H, Arseth-hansen P, Tange G. The natural history of symptomatic haemorrhoids. Int J Colorectal Dis. 1989;4(1):41-4. doi: 10.1007/BF01648549. PMID: 2708881.
- Parvez Sheikh, Catherine Régnier, Fabienne Goron, and Ghislaine Salmat The prevalence, characteristics and treatment of hemorrhoidal disease: results of an international web-based survey. (2020) Journal of Comparative Effectiveness Research. DOI: 10.2217/cer-2020-0159.
- Kaidar-Person O, Person B, Wexner SD. Hemorrhoidal disease: A comprehensive review. J Am Coll Surg. 2007 Jan;204(1):102-17. doi: 10.1016/j.jamcollsurg.2006.08.022. Epub 2006 Oct 25. PMID: 17189119.
- Prospective Interventional Study to Evaluate the Effect of a Medical Device Made of Substances in Reducing Signs and Symptoms in Patients with Hemorrhoidal Disease / Podda Mariangela, Laureti Silvio, Gentilini Lorenzo, Vittori Laura, Poggioli Gilberto. - In: ANNALS OF CLINICAL AND LABORATORY RESEARCH. - ISSN 2386-5180. - STAMPA. - 9:4(2021), pp. 345.1-345.8. [10.36648/2386-5180.9.4.345].
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
Powiązane kategorie produktowe
20,85 zł