Ekspert odpowiada: czy ektoina pomaga w walce z alergią?
Choroby alergiczne należą do grupy chorób społecznych – z uwagi na wzrost zachorowań. Szacuje się, że nawet co trzecia osoba na świecie zmaga się z jakimś typem alergii [1]. W walce z uciążliwymi objawami coraz częściej stosowana jest ektoina. Sprawdź, jakie zastosowanie ma ta substancja.
Ektoina jest substancją, która skrywa w sobie ogromny potencjał terapeutyczny. Coraz częściej mówi się o niej w kontekście leczenia alergii – szczególnie alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek [2].
Czy to alergia? Poznaj typowe objawy
Alergia daje dość charakterystyczne objawy, jednak nie zawsze da się ją łatwo rozpoznać. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem alergii ma się do czynienia. Przykładowo:
- alergia wziewna może objawiać się uczuciem zatkanego nosa, wodnistą wydzieliną, zaczerwienieniem oczu, ich swędzeniem czy łzawieniem
- dla alergii pokarmowej typowa jest wysypka, szorstka, swędząca i zaczerwieniona skóra
- alergia kontaktowa może objawiać się świądem, zmianami skórnymi, np. pokrzywką, wysypką.
Warto przy tym podkreślić, że alergiczny nieżyt nosa występuje nawet u 10-25% społeczeństwa. Zaś objawom może towarzyszyć alergiczne zapalenie spojówek, co zdarza się nawet w 65-95% przypadków [3].
Jak walczyć z objawami alergii? Wskazówki
Sposób postępowania u osób z objawami alergicznymi zależy od stopnia objawów oraz rodzaju alergii. Wymaga to jednak konsultacji lekarskiej – stosowanie leków przeciwalergicznych zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.
- W przypadku nagłej reakcji alergicznej, np. przy alergii kontaktowej, wystarczą doraźnie podane leki np. tabletki przeciwalergiczne, wapno z rutyną, preparaty przeciwalergiczne na skórę.
- W przypadku przewlekłej alergii (np. astmie o ciężkim przebiegu) zachodzi konieczność stałego przyjmowania leków przeciwhistaminowych oraz leków zarówno przeciwzapalnych i rozszerzających oskrzela [4].
Podsumowując – w walce z objawami alergii stosuje się najczęściej leki przeciwhistaminowe oraz leki zawierające sterydy. Dostępne są one w różnych postaciach – nie tylko jako tabletki, ale również krople, maści, żele, aerozole czy ampułki do inhalacji.
Ektoina – przełom w leczeniu alergii?
Ektoina (kwas 2-metylo-1,4,5,6-tetrahydropirymidyno-4-karboksylowy) jest substancją pochodzenia naturalnego, za produkcję której odpowiedzialne są ekstremofile – bakterie żyjące w trudnych warunkach środowiskowych.
Działa poprzez mechanizm tzw. preferencyjnego wykluczenia i tzw. preferencyjnego nawodnienia. Dochodzi do jej usunięcia z białek lub błon lipidowych, dzięki czemu jest ona zdolna do wytwarzania warstwy ochronnej i stabilizującej. Poprzez stabilizację błon wyściełających drogi oddechowe może przyczynić się do zmniejszenia potencjalnej utraty wody oraz zabezpieczyć przed atakującymi alergenami [5]. Między innymi z tego powodu zastosowanie ektoiny w walce z objawami alergii jest niezwykle powszechne. Dlatego pojawia się – jako jeden ze składników – w wyrobach medycznych przeznaczonych do oczu, nosa, do ssania czy do inhalacji.
- Stosując ją w sprayach do nosa ma za zadanie zmniejszyć uczucie zatkanego nosa, nawilżyć śluzówkę i ograniczyć uporczywe kichanie po kontakcie z alergenem.
- W kroplach do oczu powoduje zmniejszenie przekrwienia gałki ocznej, zwalcza stan zapalny i hamuje swędzenie.
- Wykorzystana w postaci ampułek do inhalacji zmniejsza stan zapalny oskrzeli i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny.
- W tabletkach do ssania intensywnie nawilża gardło, gdy dokucza nam jego swędzenie i drapanie
Zastosowane ektoiny widoczne jest też w dermatologii. Badania In vitro pokazały, że substancja ta może być wykorzystana do leczenia chorób skóry, w tym atopowego zapalenia skóry będącego jednym z objawów alergii [6]. Najnowsze wytyczne Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego wskazują na stosowanie kosmeceutyków zawierających ektoinę w leczeniu atopowego zapalenia skóry [7]. Powoduje zmniejszenie swędzenia skóry, odpowiednio ją nawilża oraz działa przeciwzapalnie.
Przypisy:
- https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57553,rozpowszechnienie-chorob-alergicznych-na-swiecie
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
- https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037626/
- https://www.ptca.pl/baza-wiedzy/wszystkie-artykuly/233-atopowe-zapalenie-skory-najnowsze-wytyczne-terapeutyczne-2018-r
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
13,97 zł
21,05 zł
14,49 zł
22,48 zł