Jak walczyć z alergią na pyłki?
Katar, kichanie, zatkany nos, czerwone, szczypiące oczy i ogólne złe samopoczucie – to objawy alergii lub inaczej alergicznego nieżytu nosa i spojówek, na które w sezonie wiosennym cierpi wiele z nas. Jak sobie z taką alergią poradzić? Jakie leki zastosować i gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Wiosna i alergia
Do typowych objawów alergicznego nieżytu nosa zalicza się:
- katar – wodnisty, cieknący
- zapchany nos
- kichanie
- świąd nosa i oczu
- zaczerwienienie oczu
- łzawienie
- obrzęk powiek
Postępowanie w przypadku alergii siennej
Najlepszym sposobem na walkę z alergią jest unikanie alergenów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, ale warto robić tak, aby zmniejszyć i zminimalizować kontakt z pyłkami. Dlatego należy siebie obserwować i wiedzieć w jakim okresie występują objawy alergii. Nieodzowna okaże się znajomość kalendarza pyleń, tak aby przed kolejnym sezonem pylenia lepiej się na tę ewentualną alergię przygotować. Ponadto warto unikać przebywania w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest największe – czyli w parkach, lasach, łąkach i unikać tam spacerów w czasie suchej i wietrznej pogody. Niemniej jednak często mimo usilnych prób unikania alergenów, objawy alergii się pojawiają i wtedy należy zastosować leki. Do leków, które mogą być stosowane w alergicznym nieżycie nosa, które z jednej strony zmniejszają nasilenie uciążliwych objawów a z drugiej strony chronią przed nasileniem się tych objawów zalicza się:
- leki stosowane miejscowo do nosa
- leki stosowane miejscowo do oczu
Leki i wyroby medyczne do oczu
Na rynku dostępne są liczne preparaty (leki OTC i wyroby medyczne) w postaci kropli do oczu, polecane w przypadku alergicznego zapalenia. Produkty te zawierają między innymi:
- Kromoglikan sodu
- Chlorowodorek azelestyny
- Ektoinę
Kromoglikan sodu jest substancją czynną takich leków jak:
- Azelastin COMOD
- Allergodil
- Azelestyna, zaliczana jest do leków przeciwhistaminowych II generacji. Blokuje ona receptory H1 i dodatkowo hamuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego z komórek tucznych. Dlatego też zmniejsza reakcję alergiczną, łagodzi alergiczny nieżyt nosa i alergiczne zapalenie spojówek. Dostępna jest w postaci kropli do oczu i kropli/aerozoli do nosa.
- Ektoina – w ostatnich latach na rynku pojawiły się krople do oczu zawierające ektoinę. Nie są to produkty zarejestrowane jako lek a jako wyrób medyczny. I jako takie nie leczą, ale jedynie wspomagają proces chorobowy. Preparaty te łagodzą zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, chronią oczy przed alergenami i zmniejszają ich szkodliwe oddziaływanie. Ponadto przyspieszają regenerację spojówki. Przykładem takich produktów są:
- Alectoin
Leki do nosa
Alergiczny nieżyt nosa można leczyć również kroplami/aerozolami do nosa. Produkty takie mogą zawierać opisane powyżej substancje takie jak:
- Kromoglikan sodu (CROMOHEXAL, Polcrom)
- Chlorowodorek azelestyny (Allergodill)
- Ektoinę (Ectoalerg)
Leki przeciwhistaminowe
Reakcja alergiczna jest złożoną reakcją organizmu na kontakt z alergenem. W powstawaniu i nasilaniu tej reakcji biorą udział różne substancje między innymi histamina. Działa ona poprzez receptory histaminowe. Zablokowanie tych receptorów sprawia, że zostaje przerwana reakcja alergiczna a uciążliwe objawy alergii zmniejszają się lub całkowicie ustępują. Leki blokujące receptory histaminowe nazwane są lekami przeciwhistaminowymi i są podstawową grupą leków stosowanych w przypadku alergii w tym w alergicznym nieżycie nosa.
- Leki przeciwhistaminowe I generacji (Antazolina, chlorfeniramina, hydroksyzyna, ketotifen, klemastyna)
- Leki przeciwhistaminowe II generacji (azelestyna, cetyryzyna, loratadyna, feksofenatydyna)
- Leki przeciwhistaminowe II generacji z dodatkowym pozareceptorowym działaniem przeciwzapalnym (desloratadyna, lewocetyryzyna)
Niektóre substancje lecznicze o działaniu przeciwhistaminowym są dostępne bez recepty. Zaliczają się do nich między innymi:
- Cetyryzyna (Alerzina, Allertec WZF, Amertil, Zyrtec UCB)
- Loratadyna (Claritine active, Flonidan control)
- Loratan
- Feksofenatydyna (Allegra)
- Desloratadyna (Alergo Teva, Aleric Deslo Active, Hitaxafast)
- Lewocetyryzyna (Contrahist Allergy, Lirra Gem, Zyx Bio)
Inne leki
W przypadku alergii mogą być stosowane również inne leki, wydawane z przepisu lekarza takie jak, na przykład: glikokortykosteroidy donosowe. Działają one przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, jednak o ich stosowaniu musi zadecydować lekarz.
Zwalcz katar sienny!
Podsumowując, alergia sienna, objawiająca się cieknącym katarem, zapchanym nosem, zaczerwienionymi i łzawiącymi oczami jest chorobą bardzo uciążliwą i w znacznym stopniu utrudniającą normalne funkcjonowanie. Dlatego też, aby sobie pomóc i złagodzić uciążliwe objawy warto sięgnąć po produkty z apteki. Mogą to być produkty działające miejscowo (krople/aerozole do nosa, krople do oczu) lub działające ogólnoustrojowo (doustne leki przeciwhistaminowe). Wybór leku należy skonsultować z farmaceutą lub z lekarzem. W przypadku bardzo uciążliwych lub nasilających się objawów, pomimo zastosowania leków dostępnych bez recepty konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leki na receptę.
Bibliografia:
Charakterystyki Produktów Leczniczych
Podlewski J., i in. Leki Współczesnej Terapii. Medical Tribune Polska, Warszawa 2019
Seidman M.D., et al. Clinical Practice Guideline:Allergic Rhinitis Head and Neck Surgery 2015, 152(1S) S1–S43
Small P., et al. Allergic rhinitis, Allergy Asthma Clin Immunol 2018, 14, 2, 51
Ziętkowski Z., i in. Leki przeciwhistaminowe w pyłkowicy. Alergia Astma Immunologia, 2016, 21, 1, 28-32
dr n. farm. Magdalena Stolarczyk
Powiązane kategorie produktowe
10,49 zł