Ćwiczenia na mięśnie Kegla
Mięśnie Kegla w dobrej kondycji to niezwykle istotna sprawa dla kobiety w każdym wieku. U osób młodszych sprawność tych mięśni ułatwia poród oraz zwiększa satysfakcję z seksu, u starszych natomiast zapobiega dość często występującym problemom związanym z nietrzymaniem moczu. Te ukryte w podbrzuszu, mięśnie dna miednicy i krocza podtrzymują macicę, kontrolują pęcherz, otaczają odbytnicę i wpływają na doznania seksualne. Regularnie wykonywane ćwiczenia na mięśnie Kegla nie wymagają wiele wysiłku ani wyrzeczeń, a przynoszą wspaniałe rezultaty. Warto zacząć natychmiast!
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Ćwiczenia mięśni Kegla można robić w różnych codziennych sytuacjach, nie przerywając nawet wykonywanej w danej chwili czynności. Trening może odbywać się w pracy - przy komputerze, podczas jazdy samochodem albo oglądania telewizji, na przystanku tramwajowym, w kinie… gdziekolwiek i kiedykolwiek. Wystarczy kilka minut dziennie, choć oczywiście im więcej ćwiczeń – tym lepiej dla mięśni.
W skrócie rzecz ujmując, ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla polegają na naprzemiennym, rytmicznym zaciskaniu i rozluźnianiu ich.
-
Przyjmując dowolną – wygodną dla siebie pozycję, należy wykonać głęboki wdech z jednoczesnym zaciśnięciem mięśni Kegla, które przypomina uczucie powstrzymywania moczu. Trzeba wytrzymać tak parę sekund, po czym, wypuszczając powietrze, rozluźnić jednocześnie mięśnie. Ćwiczenie powtarza się kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy – zależnie od sytuacji, kondycji, potrzeb i możliwości. Aktywność tę można również rozłożyć w czasie i wykonywać ćwiczenie krócej, ale na przykład 3 lub 10 razy dziennie. To już rzecz indywidualna. Liczbę powtórzeń można także zwiększać stopniowo – wraz z upływem czasu i w miarę poprawy kondycji fizycznej.
-
Mięśnie Kegla można ćwiczyć też przy pomocy ciężarków dopochwowych, tzw. kulek gejszy, które - umieszczone w pochwie na przykład na cały dzień - muszą być tam utrzymywane dzięki sile mięśni. Aby kulki pozostawały cały czas na swoim miejscu, należy „pracować” mięśniami Kegla, zaciskając je z różną siłą – zależną od wielkości i / lub wagi ciężarków.
Uwaga! Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania ćwiczeń na mięśnie Kegla pęcherz moczowy powinien być całkowicie opróżniony.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.