x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2024-01-09
Zdrowa skóra i uroda

Brzydki zapach stóp - przyczyny i sposoby zapobiegania

Przykry zapach stóp to powszechne zjawisko, które dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiet niezależnie od wieku. Ten wpływający na pewność siebie problem może wynikać między innymi z braku higieny, nadpotliwości stóp, infekcji grzybiczych czy innych schorzeń. Zmiana nawyków, użycie właściwych kosmetyków i zastosowanie kilku prostych domowych sposobów może pomóc przywrócić stopom świeżość oraz zahamować pocenie nóg.

 Brzydki zapach stóp
Spis treści

Nieprzyjemny zapach stóp – jakie są przyczyny

Śmierdzące stopy to przykra i wstydliwa dolegliwość, która jest zazwyczaj objawem nadmiernej potliwości, niewłaściwej higieny, noszenia nieodpowiedniego obuwia i wykonanych z syntetycznych materiałów skarpet, niewłaściwej diety czy problemów zdrowotnych. Będąca wynikiem nadmiernej potliwości wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii, co może prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu. Do uciążliwego pocenia stóp natomiast przyczynić się może niewłaściwie dobrane, utrudniające cyrkulację powietrza obuwie czy noszenie skarpet z dodatkiem sztucznych włókien. Niedostateczna higiena stóp, brak regularnego mycia i dokładnego suszenia, może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów, a rozwijające się na skórze stóp grzyby mogą wydzielać substancje chemiczne, które powodują nieprzyjemny zapach. Grzybica stóp to  nie jedyna choroba, która może wpływać negatywnie na ich zapach; na śmierdzące nogi mogą wpływać również takie schorzenia jak cukrzyca, choroby nerek czy nadczynność tarczycy, które wpływają na aktywność gruczołów potowych.

Czy przykry zapach stóp może być objawy choroby?

W niektórych przypadkach nieprzyjemnie pachnące stopy mogą wynikać z pewnych schorzeń lub stanów zdrowia.

  • Zakażenia grzybicze stóp — grzyby (dermatofity) mogą powodować charakterystyczny zapach.
  • Niektóre choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, mogą wpływać na skład potu, co może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu.
  • Osoby z problemami nerkowymi mogą wydzielać niektóre substancje chemiczne przez skórę, co może wpływać na zapach potu, w tym stóp.
  • Nadczynność tarczycy może zwiększać potliwość i zmieniać zapachu potu.
  • Niektóre schorzenia układu pokarmowego, takie jak zaburzenia trawienne, mogą wpływać na procesy metaboliczne i wydzielanie substancji chemicznych przez skórę.

Nagły i trwały wzrost intensywności zapachu stóp, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, obrzęk lub zmiany w skórze, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Profesjonalna ocena pomoże wykluczyć ewentualne schorzenia, zidentyfikować przyczyny problemu oraz dobrać i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak poradzić sobie ze śmierdzącymi stopami?

Sposób na uciążliwy zapach stóp to przede wszystkim należyta higiena i pielęgnacja, regularna zmiana skarpetek i wymiana wkładek w butach oraz preparaty na nadmierne pocenie się stóp. Regularne mycie stóp i staranne osuszanie skóry szczególnie między palcami zapewni higienę, czystość i zapobiegnie namnażaniu się grzybów. Warto wybierać buty wykonane z przewiewnych bądź naturalnych materiałów, które pozwalają na cyrkulację powietrza, zaleca się także wymianę butów, co zapewni poprzedniej parze obuwia czas na wyschnięcie i zapobiegnie gromadzeniu wilgoci. Również noszenie bawełnianych skarpet ich systematyczne zmienianie może pomóc w utrzymaniu suchych stóp, a stosowanie dezodorantów do stóp, zasypek i kremów przeciw potliwości może pomóc w kontrolowaniu zapachu i utrzymaniu stóp w dobrej kondycji.

Preparaty na przykry zapach stóp

Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele produktów na nadpotliwość stóp, które mogą pomóc w radzeniu sobie z przykrym zapachem.

  • Dezodoranty do stóp zawierają składniki, które pomagają kontrolować pocenie się i neutralizować zapach. Dostępne są dezodoranty w formie sprayu lub kremu.
  • Zasypki do stóp absorbują wilgoć, wspierając utrzymanie suchej skóry. Wiele z nich zawiera również składniki antygrzybiczne.
  • Krem przeciwgrzybiczy to preparat na przykry zapach nóg wywołany przez dermatofity.
  • Wkładki antybakteryjne mogą pomóc w utrzymaniu stóp w suchym środowisku i hamowaniu wzrostu bakterii.
  • Płyny dezynfekujące do obuwia mogą pomóc w eliminowaniu bakterii i grzybów, które mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu.
  • Dezodorujące chusteczki nawilżane do stóp pozwalają na szybkie odświeżenie skóry w ciągu dnia. Dzięki zawartości składników antybakteryjnych i pielęgnujących nie tylko oczyszczają, ale też nawilżają skórę oraz eliminują niechciane zapachy.

Domowe sposoby na śmierdzące stopy

Domowe sposoby na brzydki zapach stóp to skuteczne i łagodne metody dla osób szukających naturalnych rozwiązań. Moczenie stóp w roztworach soli morskiej lub sody oczyszczonej nie tylko pomaga w dezynfekcji skóry, ale także neutralizuje nieprzyjemny zapach. Zastosowanie octu jabłkowego czy olejku z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie, a regularne stosowanie może skutecznie kontrolować rozwój mikroorganizmów.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Odciski to małe, uciążliwe zmiany skórne występujące najczęściej na stopach. Bolesny odcisk na pięcie czy...
CZYTAJ
Podologia to nauka medyczna zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnym schorzeniom i zaburzeniom stóp....
CZYTAJ
Grzybica skóry to choroba zakaźna spowodowana przez różne rodzaje grzybów, w tym dermatofity, które zwykle...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia