x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2023-10-12
Porady

Bezpłatna mammografia. Program profilaktyki raka piersi 2023/2024

Bezpłatny programu NFZ i Ministerstwa Zdrowia zwiększa dostępność darmowych badań mammograficznych! Już w listopadzie 2023 r. z darmowej profilaktyki raka piersi skorzystają kobiety w wieku 45-74 lata. Od stycznia 2024 r. natomiast programem objęte zostaną także kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

 Mammografia
Spis treści

Dla kogo bezpłatna mammografia?

Październik jest miesiącem świadomości raka piersi. 15 października natomiast obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. To doskonała okazja, aby zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę i w razie potrzeby zapisać się na badania diagnostyczne, którymi od listopada bieżącego roku objęte będą kobiety już od 45. roku życia. Program skierowany jest do kobiet z grupy wiekowej 45-74 lata, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii w ramach NFZ oraz, które nie miały wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej piersi. Od stycznia 2024 r. z darmowej mammografii bez żadnego skierowania skorzystać będą mogły kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi. Do końca października bezpłatna mammografia dostępna jest nadal dla kobiet w wieku 50-69 lat.

Jak skorzystać z darmowej mammografii?

Aby wykonać bezpłatne badanie mammograficzne, należy zgłosić się do placówki, która realizuje program NFZ. Z badania można skorzystać również w mammobusie. Placówki objęte programem oraz aktualizowana na bieżąco lista miejsc, do których zawita mammobus, dostępne są na portalu pacjent.gov.pl

Nie potrzeba skierowania na badanie, konieczne jest jedynie okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek pacjentki.

Przebieg i interpretacja badania mammograficznego

Mammografia to wykorzystujące promienie rentgenowskie badanie obrazujące wewnętrzne struktury piersi. Ponieważ przez obecną w piersiach tkankę tłuszczową promienie rentgenowskie przechodzą niemal całkowicie, wewnętrzna struktura piersi na zdjęciu RTG przedstawiona jest jako ciemnoszara, niemal czarna. Początkowe stadium raka przybiera zazwyczaj formę tzw. mikrozwapnień, które na prześwietleniach przybierają postać białych, doskonale widocznych na ciemnym tle obszarów. Mammografia pozwala wychwycić nawet małe, niewyczuwalne podczas samobadania piersi czy badania palpacyjnego zmian. O tym jak przygotować się do mammografii oraz o wiarygodności tej metody diagnostycznej przeczytasz w artykule Mammografia. Dlaczego należy wykonywać to badanie?

Objawy raka piersi

Rak piersi to jedna z najczęściej diagnozowanych form nowotworu u kobiet. Wczesne rozpoznanie jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego ważne jest, aby znać i monitorować objawy oraz regularnie przeprowadzać samobadanie piersi, usg i mammografię.

Wśród możliwych objawów raka piersi wymienia się:

  • guzy lub stwardnienia w piersi lub pod pachą, 
  • zmiany skórne na piersi obejmujące zaczerwienienie, obrzęk, ból lub inne widoczne zmiany, a także łuszczenie, zmarszczki, dołki lub inne zmiany tekstury,
  • nietypową wydzielinę z brodawki, np. krwista lub występująca tylko w jednej piersi,
  • nagłe zmiany kształtu lub wielkości piersi,
  • atypowy (odbiegający od poprzedzającego miesiączkę) lub utrzymujący się ból piersi,
  • zmiany w kształcie i kolorze brodawek.

Obecność jednego lub kilku z tych objawów nie oznacza automatycznie raka piersi, jednak każdy z nich wymaga konsultacji i ewentualnych badań diagnostycznych pod kierunkiem lekarza specjalisty. Regularne badania przesiewowe, takie jak mammografia, są istotne w wykrywaniu raka piersi na wczesnym etapie, nawet jeśli nie występują żadne objawy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Badanie piersi w ramach profilaktyki nowotworowej to rzecz bardzo istotna – zwłaszcza w wieku dojrzałym....
CZYTAJ
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Niestety – im później zostanie wykryty,...
CZYTAJ
Chociaż rak piersi jest jednym z najczęstszych kobiecych nowotworów, można z nim skutecznie walczyć. Im...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia