Bazylia. Jakie ma właściwości?
Pięknie pachnie i kojarzy się z kuchnią śródziemnomorską – jednak bazylia oprócz walorów smakowych ma także inne, cenne właściwości. Możesz uprawiać ją w doniczce, wykorzystywać podczas gotowania, ale również parzyć napary na jej bazie. Dowiedz się więcej o bazylii, która pomaga uporać się z różnego rodzaju dolegliwościami!
Bazylia – czym wyróżnia się ta popularna roślina?
Bazylia to dość mały, osiągający wysokość ok. 60 cm krzew. Ma okrągłe, niewielkie soczyście zielone listki. Można ją uprawiać w ogrodzie, na parapecie, a także w domu. Bazylia najlepiej rośnie w dobrze nasłonecznionych, osłoniętych przed wiatrem miejscach. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia.
Mimo że bazylia jest kojarzona głównie z kuchnią, to jej liście, korzenie, łodyga mają także zastosowanie w ziołolecznictwie. Oprócz tego jest ona wykorzystywana jako roślina ozdobna i odstraszająca komary.
Bazylia zawiera olejek eteryczny o bardzo intensywnym, korzenno-kwiatowym zapachu. Stanowi on nawet do 1,5% całości tej rośliny. Oprócz tego znajdują się w niej:
- cenne dla zdrowia pierwiastki – potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo;
- witaminy – A, C, B6;
- flawonoidy, garbniki, saponiny.
Ze względu na różnorodność substancji znajdujących się w bazylii ma ona wszechstronne zastosowanie w ziołolecznictwie.
Jakie właściwości ma bazylia?
Bazylia, napary i preparaty na jej bazie są wsparciem dla:
- układu pokarmowego
Bazylia pomaga uporać się z dolegliwościami trawiennymi, a jej spożywanie sprzyja lepszej pracy układu pokarmowego. Wspomaga regulowanie produkcji gazów jelitowych oraz zwalczanie bolesnych kolek. Bazylia przyczynia się także do wzmożonego wytwarzania soków trawiennych, co skutkuje szybszą przemianą materii;
- układu nerwowego
Spożywanie tej rośliny pomaga również zmniejszyć napięcie nerwowe, sprzyja wyciszeniu i uspokojeniu się. Ponadto bazylia wspiera koncentrację, regenerację po wysiłku umysłowym, fizycznym oraz pomaga zwalczyć bezsenność i objawy depresji.
Olejki eteryczne znajdujące się w bazylii wspomagają walkę z groźnymi dla zdrowia drobnoustrojami – bakteriami, grzybami, wirusami. Natomiast zawarte w niej polifenole i flawonoidy pomagają opóźnić zachodzenie procesów starzenia się organizmu.
Bazylia – zastosowanie
Na bazie liści z bazylii można przygotować aromatyczny napar. Pomoże on ukoić nerwy i rozluźnić się. Taka herbatka może okazać się pomocna w przypadku wzdęć i niestrawności. Natomiast świeże liście bazylii warto przyłożyć w miejsce ukąszenia przez komara – pomoże to złagodzić uporczywe swędzenie.
Bazylia już w starożytności była wykorzystywana jako kosmetyk. Stosowanie ekstraktu z tej rośliny sprzyja zachowaniu gładkiej, zdrowej cery. Pomaga ona też poradzić sobie z cerą trądzikową i złagodzić stany zapalne skóry. Ponadto używanie szamponów, odżywek z bazylią sprzyja szybszemu porostowi włosów.
Doniczki z bazylią sprawdzą się nie tylko w domowych kuchniach, restauracjach. Sam zapach tej rośliny pomaga zrelaksować się i wyciszyć, dlatego bywa ona uprawiana także w gabinetach terapeutycznych.
Jak hodować bazylię w domu?
Suszoną bazylię można kupić w każdym sklepie. Dostępne są także kosmetyki z tą rośliną w składzie. Jednak warto uprawiać ją również na domowym parapecie. Dzięki temu będziesz zawsze mieć pod ręką świeże liście – idealne do urozmaicenia posiłku, przygotowania naparu czy do dodania do pachnącej kąpieli.
Doniczkę z bazylią należy ustawić w słonecznym, osłoniętym przed wiatrem miejscu. Roślina ta będzie dobrze rosła w ziemi przeznaczonej do uprawy warzyw lub kwiatów balkonowych. Trzeba dbać, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna. Latem, w czasie upałów bazylię należy podlewać codziennie. Warto jednak nawadniać ją „od dołu”, wlewając wodę na spodek pod doniczką – zapobiegnie to zmoczeniu jej liści. Roślina ta jest łatwa w uprawie, a oprócz tego nie wymaga nawożenia.
Bazylia podkręca walory smakowe potraw, ma intensywny zapach, a jej spożywanie może przysłużyć się zdrowiu. Warto ją jeść, pić napary na jej bazie, a jeśli zajdzie taka potrzeba stosować ją także zewnętrznie – przykładać jej liście bezpośrednio na skórę.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
42,69 zł
23,79 zł
16,59 zł
19,99 zł
32,99 zł