Alergia pokarmowa u niemowlęcia i małego dziecka?
Z alergią pokarmową zmaga się według statystyk co dziesiąte niemowlę. Oczywiście można sobie z nią poradzić, niemniej wymaga to od rodziców szczególnej rozwagi i dokładnej obserwacji. Alergię pokarmową u niemowlaka i małego dziecka zdiagnozować jest bowiem wcale nie tak łatwo, a problemów nastręcza również ustalenie, jakie pokarmy powodują uczulenie.
Przyczyny alergii
Alergia pokarmowa może objawić się zaledwie kilka tygodniu po przyjściu dziecka na świat, a co gorsza dotknąć także tych dzieci, które karmione są wyłącznie mlekiem matki. Bardzo często bowiem reakcja alergiczna ma związek z tym, co je matka. Może się więc zdarzyć, że alergia dziecka to efekt diety kobiety. Uczulające niemowlaka i znajdujące się w różnych produktach alergeny dostają się do mleka matki i tym samym stają się źródłem problemu. Alergię dzieci mogą również „odziedziczyć” po rodzicach, dlatego nawet gdy jest ono starsze należy unikać podawania mu produktów, których nie toleruje matka lub ojciec. Pamiętajmy jednak, że alergia pokarmowa pojawić się może nawet wówczas, gdy rodzice nie byli nigdy na nic uczuleni.
Konieczna obserwacja
Bardzo ważnym jest, aby matka, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, zdawała sobie sprawę z zagrożenia i unikała produktów uznawanych powszechnie na uczulające. Do tych należą poza mlekiem krowim także między innymi ryby, cytrusy, grzyby, czekolada, kakao i białka jajek. Po okresie ciąży i szczęśliwym rozwiązaniu matka kolejne pokarmy wprowadzać do swojej diety powinna stopniowo. Dobrym rozwiązaniem, które pomoże zdiagnozować przyczyny ewentualnej alergii pokarmowej jest sporządzanie notatek. Jeśli kobieta zdoła ustalić, kiedy spożywała poszczególne produkty i jak na nie reagowało dziecko, łatwiej wyłączyć z diety to, co potencjalnie może odpowiadać za alergię dziecka. Kiedy taka obserwacja nie przynosi efektów, należy wykonać testy z krwi i testy prowokacyjne (te ostatnie pod ścisłą kontrolą lekarza).
Objawy alergii pokarmowej
Typowymi objawami zdradzającymi alergię pokarmową dziecka są występująca na twarzy wysypka oraz czerwone plamy na skórze (pod kolanami lub na zgięciach łokci), wymioty, biegunki, częste ulewania, kolki, a u starszych dzieci często także wodnisty katar oraz niekiedy mylona z tym ostatnim, a oznaczająca utrudniony oddech i duszności sapka. Do tego należałoby dodać częsty płacz i zdenerwowanie dziecka. Alergię u tak małego dziecka zdiagnozować jest niekiedy bardzo trudno, dlatego rodzice muszą uważnie obserwować swoją pociechę i reagować możliwie szybko.
Oczywiście w przypadku pojawienia się tych objawów nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Zdiagnozowanie ewentualnej alergii pokarmowej jest kluczowe dla zdrowia dziecka, bowiem z biegiem lat, gdy alergia jest źle leczona może dojść do tak zwanego marszu alergicznego - przejścia alergii pokarmowej w uczulenie na alergeny wziewne.
Mleko modyfikowane
Zmagającym się z alergią pokarmową dzieciom zaleca się spożywanie sycącego i co równie ważne lekkostrawnego specjalistycznego mleka stosowanego w profilaktyce alergii. Mleka modyfikowane opracowane przez specjalistów w tej dziedzinie są w stanie dostarczyć dziecku niezbędnych składników odżywczych, witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie zadbać o jego prawidłowy rozwój.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe