Adenowirusy. Czym są i jakie choroby wywołują?
Adenowirusy są patogenami, które są przyczyną wielu infekcji. Atakują zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Niebezpieczeństwo z nimi związane dotyczy głównie tego, że bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Mogą wywoływać dolegliwości ze strony układu oddechowego, a także pokarmowego. Niekiedy dotykają również narząd wzroku. Warto wiedzieć, jakie konkretne choroby wywołują oraz w jaki sposób skutecznie się przed nimi bronić.
Adenowirusy występują powszechnie w otaczającym świecie, a możliwość zarażeniami nimi jest bardzo wysoka. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub w efekcie nieprawidłowej higieny w miejscach publicznych. Infekcje, które wywołują, są niebezpieczne szczególnie dla osób z obniżoną odpornością, a także dla małych dzieci. Odpowiednia profilaktyka może zmniejszyć ryzyko zarażenia i rozwoju choroby.
Czym są adenowirusy?
Są to wirusy z dwuniciowym DNA odporne na działanie czynników środowiskowych. Oznacza to, że szybko się namnażają i trudno jest z nimi skutecznie walczyć. Różnią się one między sobą patogennością, a także wywoływanymi objawami. Niektóre z nich atakują bowiem układ oddechowy, a inne układ pokarmowy oraz narząd wzroku. Zdecydowanie najczęściej dochodzi do zakażenia nimi w okresie dziecięcym. Choroby, które wywołują, powracają później u takich pacjentów w życiu dorosłym. Do zakażenia może dojść w miejscach publicznych, takich jak żłobki, baseny czy kina.
W jaki sposób objawia się zakażenie adenowirusami?
Pierwsze objawy zakażenia pojawiają się najczęściej od 2 do 14 dni po kontakcie z patogenami. Konkretne symptomy uzależnione są przede wszystkim od tego, jaki układ zaatakowały. W przypadku, gdy dochodzi do zakażenia dróg oddechowych, u pacjentów pojawia się:
- wysoka gorączka,
- kaszel,
- ból gardła,
- osłabienie,
- nieżyt nosa.
Objawy te najczęściej mijają po około 5 dniach. Niekiedy zakażenie przekształca się w zapalenie oskrzeli oraz płuc, co wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Charakterystyczne dla zakażenia adenowirusami są także objawy ze strony układu pokarmowego. Dotyczy to głównie małych dzieci, gdyż to u nich bardzo często pojawia się nagła biegunka, która może świadczyć o kontakcie z adenowirusami. Może towarzyszyć jej wysoka gorączka, a także wymioty i bóle brzucha.
Patogeny te bardzo często odpowiedzialne są również za dolegliwości narządu wzroku. Wywołują przede wszystkim zapalenie spojówki i rogówki. Charakterystyczne objawy dla tych schorzeń to przede wszystkim:
- zaczerwienione i podrażnione oczy,
- światłowstręt,
- łzawienie,
- bolesność gałki ocznej.
Do zakażenia najczęściej dochodzi u osób, które często chodzą na basen, używają wspólnych ręczników z osobą będącą nosicielem adenowirusów, a także noszą soczewki kontaktowe.
Najlepszą ochroną przed zarażeniem adenowirusami jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Warto pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk, zwłaszcza w przestrzeni publicznej. Nie ma bowiem ochronnych szczepień czy leków, które mogłyby skutecznie zapobiec zakażeniu tymi powszechnie występującymi patogenami.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
16,49 zł
20,47 zł
22,39 zł
51,95 zł
24,27 zł