5 wskazówek jak dobrać lek na stawy
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, a nawet schylanie się podczas prac domowych może spowodować pogorszenie się stanu stawów.
Sprawdź, w jaki sposób możesz ulżyć sobie w bólu stawów.
Picie tranu
Tran to nie tylko koszmar z dzieciństwa, do picia którego byliśmy zmuszani w dzieciństwie w celu ochrony przed przeziębieniem i grypą. Sprawdza się on również świetnie w łagodzeniu bóli stawowych. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie dawki przyjmowanych leków przeciwbólowych. Jednak nie jest to jedyne pozytywne działanie tranu na stawy. Opóźnia on też procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacnia naturalne mechanizmy naprawcze organizmu.
Zimne i ciepłe okłady
W zależności od rodzaju dolegliwości, w leczeniu stawów pomocne będą też zimne lub ciepłe okłady. Zimne sprawdzą się w przypadku, gdy bólowi stawów towarzyszy obrzęk. Natomiast w przypadku stanów zapalnych, ulgę przyniesie terapia ciepłem, która spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawi ukrwienie tkanek i złagodzi ból. Zimne i ciepłe okłady zadziałają jak lek na stawy.
Fizjoterapia
To kolejny sposób na złagodzenie bólu stawów, które warto wypróbować. Fizjoterapia rozluźnia mięśnie, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Co prawda, na efekty trzeba poczekać ok. 10 zabiegów, ale ćwiczenia pod okiem specjalisty z pewnością przyniosą Ci ulgę w bólu stawów.
Codzienna porcja ruchu
Zachowaniu stawów w dobrej kondycji służy przede wszystkim ruch. Nie zapominaj zatem o codziennej porcji gimnastyki w domowym zaciszu, spacerach, pływaniu lub innej, ulubionej przez Ciebie formie ruchu. W przypadku zesztywniałych stawów pamiętaj, aby każdego ranka przed wstaniem z łóżka wykonać kilka powtórzeń prostych ćwiczeń, jak przyciąganie kolan do klatki piersiowej. Ruch to doskonały, nieinwazyjny lek na stawy.
Leki przeciwzapalne
Kiedy pozostałe sposoby nie są wystarczające, a ból staje się nie do zniesienia, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Występują zarówno w formie tabletek, jak i maści oraz żeli. Należy jednak pamiętać, że leki na stawy na bazie ibuprofenu i paracetamolu mogą podrażniać błonę śluzową żołądka oraz szkodzić wątrobie i nerkom. Z ich działania należy korzystać z umiarem i tylko wtedy, gdy ból jest wyjątkowo silny.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe
376,36 zł