Jak rzucić palenie? Sprawdzone sposoby
Palenie papierosów to kosztowny nałóg, który ma fatalny wpływ na zdrowie palacza i jego otoczenie. Pomimo coraz większej świadomości społecznej i licznych kampanii propagujących życie bez papierosa, wiele osób albo nie podejmuje walki z nałogiem, albo nie potrafi wytrwać w antynikotynowym postanowieniu. W rzucaniu palenia ważne jest zrozumienie negatywnych skutków nałogu oraz wieloaspektowe podejście do leczenia przewlekłej choroby, jaką jest nikotynizm. Świadomość, odpowiednie przygotowanie i wsparcie to pierwsze kroki do zdrowego życia bez dymka.
Rzucanie palenia – dlaczego to takie trudne?
Rzucanie palenia może być trudne z powodów zarówno fizycznych jak i czynników behawioralnych. Czynnikami, które sprawiają, że rzucanie palenia jest wyzwaniem są: uzależnienie od nikotyny, rutyna, otoczenie oraz brak natychmiastowych efektów. Obecna w tytoniu nikotyna jest substancją psychoaktywną, która powoduje fizyczną zależność. Organizm dostosowuje się do jej regularnego przyjmowania, co prowadzi do uzależnienia fizycznego. Odstawienie może wywołać głód nikotynowy powodujący drażliwość, bezsenność, bóle głowy czy zmiany nastroju. Oprócz uzależnienia fizycznego palenie może stać się również nawykiem psychologicznym. Często towarzyszy różnym sytuacjom i emocjom, jest związane z określonymi okolicznościami i czynnościami, takimi jak przerwy w pracy, spotkania towarzyskie czy picie kawy, co sprawia, że staje się częścią codziennego życia. Rzucenie palenia może oznaczać więc konieczność zmiany tych nawyków i związanych z nimi sytuacji. Uwolnienie się od nałogu wymaga silnej woli, zrozumienia własnych motywacji i strategii radzenia sobie z różnymi sytuacjami, które mogą wpływać na powrót do palenia. Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół lub specjalistów może być kluczowe w procesie rzucania palenia.
Jak rzucać palenie?
Rzucanie palenia to proces, który wymaga determinacji, wsparcia, ale przede wszystkim odpowiedniej strategii. Planując pożegnanie z nałogiem warto wskazać konkretną datę rzucenia palenia - ustalenie terminu pozwoli przygotować się psychiczne do całego procesu. Należy także poszukać wsparcia społecznego - poinformować rodzinę, przyjaciół i współpracowników o swojej decyzji bądź znaleźć profesjonalne wsparcie lekarza, terapeuty lub specjalisty od uzależnień. Pomocne może być także zapoznanie się z ofertą nikotynowych produktów zastępczych, tabletek na rzucanie palenia czy metod alternatywnych. Sposoby na rzucanie palenia Rzucanie palenia to ogromne wyzwanie, ale istnieje wiele różnych metod, które mogą pomóc w procesie odwyku. Odpowiednio dobrana nikotynowa terapia zastępcza, tabletki na rzucanie palenia, terapia behawioralna czy metody alternatywne mogą zmniejszyć głód nikotynowy i ułatwić rozstanie z nałogiem.
Plastry, gumy i spray’e z nikotyną
Skutecznym narzędziem wspomagającym proces rzucania palenia mogą być dostępne w różnych formach produkty nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Plastry nikotynowe, gumy z nikotyną, spray na rzucanie palenia to leki, które dostarczają organizmowi określoną dawkę farmakologicznej nikotyny, zmniejszając uczucie głodu nikotynowego. Dla powodzenia terapii kluczowe znaczenie ma długość jej trwania. Nie zaleca się zarówno skracania, jak i wydłużania leczenia. Dawki nikotyny zmniejsza się w kolejnych tygodniach trwania terapii.
- Plastry nikotynowe dostarczają nikotynę przez skórę, a nie przez dym papierosowy. Stopniowo uwalniają nikotynę w organizmie, pomagając zminimalizować objawy rzucania palenia.
- Tabletki do ssania i gumy z nikotyną dostarczają nikotynę przez błonę śluzową w jamie ustnej. Żucie gumy uwalnia nikotynę, pomagając zredukować ochotę na palenie.
- Spray na rzucanie palenia aplikowany na błonę śluzową w jamie ustnej dostarcza i uwalnia nikotynę, szybko tłumiąc głód nikotynowy w sytuacji silnego pragnienia zapalenia papierosa.
Produkty NTZ są bardzo skuteczne, gdy są stosowane w połączeniu z innymi strategiami rzucania palenia, takimi jak terapia behawioralna czy wsparcie społeczne. Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek formy NTZ, zawsze zaleca się konsultację ze specjalistą. Lekarz pomoże dostosować dawkę i formę terapii do indywidualnych potrzeb oraz ocenić, czy dany produkt jest bezpieczny w konkretnej sytuacji zdrowotnej.
Leki na rzucenie palenia
Preparaty pozwalające uwolnić się od nałogu dostępne są zarówno bez recepty jak i na receptę. Te ostatnie ordynuje lekarz zajmujący się leczeniem uzależnień. Bardzo często rozpoczęcie leczenia proponują lekarz rodzinny, pulmonolog i psychiatra. Istnieją różne preparaty o odmiennym mechanizmie działania.
Leki na receptę na rzucenie palenia
Istnieją dwie substancje czynne, które zarejestrowane zostały w Polsce jako leki ukierunkowane na walkę z nałogiem.
Bupropion – jest wybiórczym inhibitorem zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny. Mechanizm działania leku nie został dotychczas dobrze poznany. Podejrzewa się, że działa na poziomie neuroprzekaźników w obrębie komórek nerwowych. Stosowany jest także jako lek przeciwdepresyjny. Pomaga w złagodzeniu objawów odstawienia po próbach zerwania z nałogiem palenia. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów zawierających bupropion, są to: Zyban, Oribion, Welbox, Wellbutrin XR.
Wareniklina – to kolejna substancja czynna stosowana w walce z nikotynizmem. Lek zmniejsza przyjemność z palenia papierosów. Zwalcza ponadto tzw. głód nikotynowy i objawów odstawiennych przy próbach rozstania się z nałogiem
Leki bez recepty na rzucenie palenia
W tej grupie znajdują się wszystkie opisane już wyżej preparaty zaliczane do grupy NTZ (plasterki, gumy, cukierki). Dostępne są także leki zawierające w swoim składzie cytyzynę. Jest to alkaloid pochodzenia roślinnego (pochodzi z nasion złotokapu zwyczajnego), który łączy się w mózgu z tymi samymi receptorami co nikotyna. W czasie terapii nie ma więc konieczności dostarczać organizmowi nikotyny będącej przyczyną uzależnienia. Cytyzyna skutecznie zmniejsza chęć do zapalenia papierosa, a pełna terapia trwa 25 dni. Preparaty dostępne na rynku bez recepty do: Recigar, Tabex i Desmoxan.
Terapia behawioralna
Terapia behawioralna jest jednym z najskuteczniejszych podejść do pomocy osobom w procesie rzucaniu palenia. Głównym celem terapii behawioralnej jest identyfikacja i zmiana szkodliwych wzorców myślowych i zachowań związanych z paleniem. Terapeuci pomagają osobom uzależnionym zidentyfikować swoje motywacje do rzucenia palenia, prowadząc między innymi analizę korzyści zdrowotnych, finansowych i społecznych. Terapia behawioralna pomaga również w identyfikacji sytuacji lub stresorów, które skłaniają je do sięgnięcia po papierosa oraz rozwijaniu strategii radzenia sobie z nimi bez uciekania się do palenia – może to obejmować naukę technik relaksacyjnych, medytacji czy sposobów na radzenie sobie z emocjami. W trakcie terapii behawioralnej istotne jest monitorowanie postępów, co pozwala na dostosowywanie strategii terapeutycznych do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta. Terapia behawioralna może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi formami terapii, takimi jak terapia farmakologiczna (z wykorzystaniem leków wspomagających rzucanie palenia). Współpraca z doświadczonym terapeutą może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji.
Alternatywne sposoby rzucania palenia
Ponieważ rzucanie palenia to trudny i wymagający proces, wiele osób uzależnionych od nikotyny sięga po niekonwencjonalne metody takie jak: biorezonas, akupunktura czy hipnoza. Należy być jednak ostrożnym w stosowaniu metod alternatywnych, zwłaszcza jeśli nie ma dla nich mocnych dowodów naukowych ani uznania ze strony tradycyjnej medycyny.
Biorezonans magnetyczny wykorzystuje zjawiska elektromagnetyczne w organizmie do diagnozowania i leczenia różnych schorzeń, w tym uzależnienia od nikotyny. Ponieważ nie ma solidnych dowodów naukowych potwierdzających skuteczność biorezonansu, rozważając go jako metodę wspomagającą w rzucaniu palenia, ważne jest, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem.
Akupunktura to jedna z form medycyny chińskiej, która polega na wkłuwaniu cienkich igieł w określone punkty na ciele. W kontekście rzucania palenia akupunktura bywa stosowana jako alternatywna terapia mająca na celu zmniejszenie objawów głodu nikotynowego, łagodzenie stresu oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Hipnoza to kolejne alternatywne podejście do leczenia nikotynizmu.
Hipnoterapeuta używa technik hipnotycznych w celu skupienia uwagi pacjenta i wprowadzenia go w stan głębokiej relaksacji. W tym stanie osoba może być bardziej otwarta na sugestie i zmiany myślowe, co może pomóc w przerwaniu uzależnienia od palenia. Warto jednak podkreślić, ze hipnoza może nie być odpowiednia dla osób z pewnymi problemami psychicznymi. Przed podjęciem decyzji o udziale w hipnozie, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. uzależnień.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
Powiązane kategorie produktowe
16,35 zł
16,19 zł
48,90 zł