10 najczęstszych objawów nadczynności tarczycy
Tarczyca jest gruczołem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zaburzenia w produkcji hormonów mogą prowadzić do powstania wielu nieprzyjemnych objawów, które nie zawsze da się łatwo rozpoznać. Często mylone są z innymi schorzeniami, np. ze strony układu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego, a nawet… nerwicą. Poznaj więc 10 najczęstszych objawów, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy.
Tarczyca odpowiada za produkcję hormonów, które mają wpływ na przebieg wielu procesów. Szacuje się, że u 1-2% dorosłych Polaków zmaga się z nadczynnością tarczycy – chorobą, którą nie zawsze udaje się szybko zdiagnozować.
Nadczynność tarczycy – co to za choroba?
Mianem nadczynności tarczycy określa się zaburzenie związane z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych niż wynika to z zapotrzebowania organizmu. Jako że czynność tego gruczołu jest ściśle związana z czynnością przysadki mózgowej (tzw. ujemne sprzężenie zwrotne), nadmierna ilość hormonów tarczycowych przekłada się na mniejszą ilość TSH – hormonu produkowanego przez przysadkę.
Nadczynność tarczycy może być wynikiem:
- obecności guzków tarczycy
- choroby Gravesa-Basedowa.
- nadmiaru hCG w trakcie ciąży (jest to zwykle przemijająca nadczynność)
- nadmiaru TSH (np. przy gruczolakach przysadki)
Niekiedy do zwiększonej produkcji hormonów tarczycowych może prowadzić podostre zapalenie tarczycy.
Jak rozpoznać nadczynność tarczycy?
W związku z tym, że hormony tarczycowe wpływają na funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach, objawy nadczynności tarczycy często są lekceważone. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka symptomów – to właśnie one powinny wzbudzić czujność i skłonić do wizyty u lekarza lub poddania się badaniom laboratoryjnym.
- Wzmożona potliwość
Nadmierna potliwość powinna być powodem do niepokoju wówczas, gdy wcześniej tego typu objawy nie miały miejsca. Trzeba przy tym wykluczyć menopauzę (w przypadku kobiet zbliżających się do okresu przekwitania), która również może dawać podobne dolegliwości.
- Utrata masy ciała mimo zwiększonego apetytu
Nadmierna ilość produkowanych hormonów przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Dlatego osoba zmagająca się z nadczynnością tarczycy chudnie – mimo że je dokładnie tyle, ile do tej pory lub nawet powyżej swojego zapotrzebowania kalorycznego.
- Wypadanie włosów
Jeśli przyczyną wypadania włosów jest nadczynność tarczycy, kosmyki mogą wypadać równomiernie na całej powierzchni głowy albo plackowato.
- Kołatanie serca
Zwiększona ilość hormonów tarczycowych daje objawy tzw. krążenia hiperkinetycznego. Dlatego można odczuwać przyspieszoną akcję serca.
- Zaburzenia miesiączkowania
Nadczynność tarczycy u kobiet może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania. W niektórych przypadkach dochodzi do jego zaniku, a część pań zauważa zmniejszenie ilości krwawienia miesięcznego.
- Zaburzenia wzwodu
W przypadku mężczyzn nadmierna produkcja hormonów tarczycowych może pogorszyć życie seksualne. Dochodzi bowiem nie tylko do spadku libido, ale również zaburzeń erekcji.
- Objawy oczne
Wytrzeszcz oczu, podwójne widzenie czy zaczerwienienie spojówek pojawiają się w przypadku choroby Gravesa-Basedowa.
- Rozdrażnienie i niepokój
Odczuwanie niepokoju, zwiększona drażliwość to objawy, które są typowe dla nadczynności tarczycy.
- Drżenie rąk
Jeśli drżeniu rąk towarzyszą inne objawy, problem może być związany z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych.
- Osłabienie i uczucie zmęczenia
Osłabienie siły mięśniowej, które daje wrażenie uczucia zmęczenia może świadczyć o problemach z tarczycą.
Pamiętaj! Każda osoba może odczuwać nieco inny zespół objawów, dlatego tak ważne jest wsłuchiwanie się w sygnały wydawane przez swój organizm. Ponadto u osób starszych objawy nadczynności tarczycy mogą być słabsze, więc trzeba zachować większą czujność.
Jeżeli zauważasz u siebie choćby kilka objawów, które mogłyby świadczyć o nadczynności tarczycy, zgłoś się do lekarza. Specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego – z pewnością skieruje cię na dalszą diagnostykę. Kolejny krok to wykonanie badań laboratoryjnych, które polegają na pobraniu krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów tarczycowych oraz sprzężonego z tarczycą – hormonu TSH.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
22,69 zł
35,99 zł