Metody leczenia nowotworów - które z nich wykorzystuje współczesna onkologia?
Pacjenci onkologiczni, którzy niedawno usłyszeli diagnozę o nowotworze zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich leczenie. Do momentu rozpoznania choroby wiele osób kojarzy określenia takie jak radioterapia onkologiczna czy chemioterapia nowotworów - nie wie jednak, na czym one polegają i czy faktycznie są tak inwazyjne jak przedstawia się to w serialach czy filmach. Warto przede wszystkim pamiętać, że nowoczesne metody leczenia nowotworów dają zarówno lekarzom, jak i pacjentom możliwość stosunkowo łagodnego przejścia całej terapii, a dodatkowo w wielu przypadkach można zastosować tak zwaną terapię „jednego dnia” - chory przyjmuje wówczas chemioterapię przez kilkadziesiąt minut lub kilka godzin w szpitalu, po czym może bezpiecznie wrócić do domu. Warto rozwiewać mity i niedopowiedzenia namnażające się wokół tematu nowotworów - właśnie dlatego prezentujemy poniżej film, w którym lek. med. Maja Lisik-Habib - onkolog kliniczny i koordynator oddziału chemioterapii - opowiada o różnych metodach leczenia nowotworów.
Radioterapia onkologiczna, chemioterapia, immunoterapia raka - na czym polegają?
W zamieszczonym poniżej materiale filmowym, zaproszona przez nas specjalistka - lek. med. Maja Lisik-Habib - opowiada o różnych metodach leczenia nowotworów, ich charakterystyce, a także o skutkach ubocznych danych terapii czy możliwości ich łączenia i efektach, jakich można się po nich spodziewać. Do najpopularniejszych metod możemy więc zaliczyć:
- chemioterapię nowotworów (z materiału dowiemy się również, na czym polega chemioterapia i jak się ją stosuje);
- radioterapię onkologiczną;
- immunoterapię raka;
- leczenie molekularne.
Warto tutaj dodać, że dwie ostatnie metody, czyli leczenie molekularne w nowotworach oraz immunoterapia onkologiczna są jednymi z najnowocześniejszych sposobów terapeutycznych, stosowanych u pacjentów onkologicznych.
Co współczesne metody leczenia nowotworów zapewniają pacjentom onkologicznym?
Z materiału wideo o współczesnych metodach leczenia nowotworów dowiemy się nie tylko tego, na czym polega chemioterapia, kiedy stosuje się leczenie molekularne oraz jakie mechanizmy wykorzystuje immunoterapia onkologiczna. Lek. med. Maja Lisik-Habib stara się również wyjaśnić, jakie efekty przynoszą wspomniane powyżej terapie oraz uspokoić pacjentów w kwestii skutków ubocznych. Nie należy się ich bać - co prawda reakcja organizmu może przebiegać w różny sposób, jednak u wielu pacjentów nie utrudnia ona codziennego, normalnego funkcjonowania. Leczenie wdraża się w sposób jak najmniej inwazyjny - po to, by pacjent mógł (oczywiście w miarę możliwości) cieszyć się życiem, co z pewnością dodaje mu energii do walki z chorobą.
lek. med. Maja Lisik-Habib
Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi w ramach indywidualnego toku studiów. Od 12 lat zajmuje się leczeniem systemowym (chemioterapia, immunoterapia, leczenie celowane, hormonoterapia) chorych z nowotworami złośliwymi. Kieruje Pododdziałem Chemioterapii w SP ZOZ MSWiA w Łodzi.