x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-01-22
Schorzenia i dolegliwości

Jak rozpoznać depresję i kiedy udać się do specjalisty?

Spis treści

Jak rozpoznać depresję? To pytanie zadają sobie nie tyle pacjenci gabinetów psychologicznych czy psychiatrycznych, ile ich bliscy, obawiający się o zdrowie swoich rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół. Teoretycznie objawy depresji kojarzą się wielu z nas z wyglądem zewnętrznym (tłustymi włosami, utratą na wadze, „odpuszczeniem” podstawowych czynności higienicznych, niechlujnym wyglądem) oraz ze zmianami w zachowaniu (apatią, brakiem chęci do życia, smutkiem, płaczliwością). Generalnie jest to prawda, jednak należy pamiętać o tym, że objawy depresji mogą „nie wyglądać”. Chorzy często maskują je uśmiechem i pozornym „radzeniem” sobie z codziennymi czynnościami, a w środku – cierpią, nie dzieląc się tym cierpieniem z innymi. Dlatego oczywiście warto wiedzieć, jak rozpoznać depresję, jednak należy mieć również świadomość, że może ona przybierać różne formy. O tym wszystkim i o innych aspektach zachorowania na depresję (m.in. o leczeniu depresji czy o zjawisku depresji maskowanej) opowiada w poniższym materiale wideo mgr Gabriela Piasecka-Pełka – psycholog pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym. 

Jakie są najbardziej wyraźne objawy depresji? 

Aby wiedzieć, jak rozpoznać depresję, należy znać przede wszystkim jej objawy. Zalicza się do nich m.in. przedłużające się uczucie smutku, płaczliwość, brak czerpania radości z czynności, które do tej pory tę radość przynosiły, zniechęcenie do życia, zachowania autoagresywne (obejmujące nie tylko samookaleczanie, ale również przyjmowanie używek czy dążenie do ryzykownych zachowań), a nawet myśli samobójcze. Mgr Gabriela Piasecka-Pełka opowiada o tych i innych objawach, a oprócz tego: 

  • tłumaczy, czym jest depresja i ile powinny trwać objawy, by można było mówić o tym schorzeniu;
  • wyszczególnia objawy depresji płynące z ciała (objawy fizyczne);
  • mówi o tym, jak pomóc osobie, która dostała diagnozę depresji;
  • opowiada, jak wygląda leczenie depresji;
  • wyjaśnia słuchaczom, czym jest depresja maskowana i jak ją rozpoznać.   

Leczenie depresji – jak wygląda w praktyce? 

Leczenie depresji (a raczej sposób leczenia tego schorzenia) dobierane jest każdorazowo do indywidualnej sytuacji pacjenta: jego stanu psychicznego i fizycznego w momencie postawienia diagnozy, a także do jego możliwości. Generalnie psychiatra może zaordynować farmakoterapię, uwzględniającą najczęściej leki SSRI lub psychoterapię w depresji. Jeśli pacjent czuje się na siłach, to wówczas stosuje się połączenie obu tych metod. Warto pamiętać o tym, że zarówno psychoterapia w depresji, jak i farmakoterapia, powinny być prowadzone pod kontrolą specjalistów – nie należy brać leków „na własną rękę” (oraz nie można ich samemu odstawiać), a poszukiwania psychoterapeuty warto rozpocząć od sprawdzenia ich doświadczenia i nurtu, w jakim pracują.

Zdjęcie autora
Autor
mgr psychologii Gabriela Piasecka-Pełka

Absolwentka Uniwersytetu SWPS oraz Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami podczas licznych staży w szpitalach (m.in. w Psychiatrycznym Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi). Od wielu lat prowadzi terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak i par, wspierając ich w problemach związanych z depresją, nerwicami, zaburzeniami odżywiania czy niskim poczuciem własnej wartości.

Podobne wpisy
Syndrom baby blues, wahania nastroju w ciąży, depresja poporodowa – to problemy, które dotykają coraz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia