x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-01-21
Schorzenia i dolegliwości

Jak poradzić sobie z poronieniem, czyli utratą dziecka?

Spis treści

Poronienie to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, które może spotkać parę pragnącą zostać rodzicami. Niestety, problem ten – wbrew pozorom – dotyczy naprawdę wielu par. W takiej sytuacji może pojawić się smutek, złość, frustracja, obniżenie nastroju, a nawet depresja. Po stracie dziecka w osobach, które już niedługo miały cieszyć się rodzicielstwem, buzuje wiele emocji – nie dotyczy to bowiem wyłącznie kobiety, ale również mężczyzny, na co w zaprezentowanym poniżej filmie zwraca uwagę Gabriela Piasecka-Pełka – psycholog poznawczo-behawioralny z wieloletnim doświadczeniem, również pomagająca pacjentom z uporaniem się z żałobą po poronieniu lub po porodzie przedwczesnym, zakończonym śmiercią dziecka. W materiale wideo specjalistka opowiada nie tylko o tym, jak poradzić sobie z poronieniem, ale również o tym, jakie uczucia mogą towarzyszyć kobiecie i mężczyźnie w tym czasie, kiedy należy zgłosić się do psychiatry lub psychologa po poronieniu i na jakie symptomy powinny być uczulone osoby z otoczenia pary, która doświadczyła takiej tragedii. 

Psycholog lub psychiatra po poronieniu to specjalista, do którego warto się udać 

Rozwijająca się depresja po poronieniu (lub nawet stan smutku lub poczucie, że dana osoba nie może poradzić sobie z żałobą po poronieniu) wymagają konsultacji ze specjalistą – psychiatrą, który dobiera właściwą farmakoterapię lub z psychologiem-terapeutą, prowadzącym spotkania terapeutyczne. Oczywiście – w razie potrzeby – można łączyć oba te rozwiązania, co również podpowiada psycholog Gabriela Piasecka-Pełka. Oprócz tej kwestii, w poniższym materiale wideo specjalistka opowiada o: 

  • konsekwencjach psychicznych utraty dziecka zarówno z uwzględnieniem postawy kobiety, jak i mężczyzny;
  • symptomach, które pomogą rozpoznać depresję po stracie dziecka;
  • strachu przed poronieniem w kolejnej ciąży;
  • o tym, dlaczego warto skorzystać z pomocy psychologa po poronieniu;
  • jak poradzić sobie ze stratą dziecka z pomocą otoczenia.  

Strach przed poronieniem – czy terapia pomoże sobie z nim poradzić? 

Wiele kobiet obawia się, że stres związany z wizytą u psychiatry lub psychologa po poronieniu przyczyni się do utraty kolejnej ciąży. Psycholog Gabriela Piasecka-Pełka przekonuje, że wcale nie musi tak być – warto oddać się w ręce specjalisty również wtedy, gdy takie traumatyczne doświadczenia pojawiły się wśród członków rodziny, a kobieta (ze względu na te doświadczenia) obawia się zajścia w ciążę lub utraty dziecka nawet wówczas, gdy jej samej jeszcze to nie spotkało. Depresja po stracie dziecka, dotykająca najczęściej kobiety (choć zdarza się również u mężczyzn, którzy mieli zostać rodzicami) to poważna choroba – w związku z czym warto wiedzieć, jak pomóc sobie w tym trudnym czasie i jakie symptomy powinny zaniepokoić nas i naszych bliskich, skłaniając tym samym do wizyty u psychologa bądź psychiatry po poronieniu.

Zdjęcie autora
Autor
mgr psychologii Gabriela Piasecka-Pełka

Absolwentka Uniwersytetu SWPS oraz Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami podczas licznych staży w szpitalach (m.in. w Psychiatrycznym Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi). Od wielu lat prowadzi terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak i par, wspierając ich w problemach związanych z depresją, nerwicami, zaburzeniami odżywiania czy niskim poczuciem własnej wartości.

Podobne wpisy
Syndrom baby blues, wahania nastroju w ciąży, depresja poporodowa – to problemy, które dotykają coraz...
CZYTAJ
Czym jest żałoba? To przede wszystkim stan, który jest potrzebny każdemu człowiekowi – pozwala nam...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia