Holistyczne podejście do zdrowia – co to właściwie oznacza?
W ostatnim czasie coraz popularniejsze – zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów – jest holistyczne podejście do zdrowia. Reprezentacją tego podejścia jest medycyna integralna, łącząca w sobie dbałość o dobrostan umysłowy oraz fizyczny – zwłaszcza wśród pacjentów, zgłaszających się z różnymi dolegliwościami. Nie oznacza to jednak, że medycyna holistyczna ma zastosowanie wyłącznie wśród osób cierpiących na konkretne choroby lub wykazujących konkretne objawy. Holistyczne podejście do zdrowia zakłada bowiem, że najważniejszym celem jest utrzymanie tego zdrowia w jak najlepszej kondycji przez długi czas – oznacza to, że założenia medycyny integralnej powinny być bliskie nie tylko pacjentom klinicznym, ale wszystkim osobom, interesującym się zdrowym trybem życia oraz dbających o profilaktykę różnych chorób.
Obejrzyj film poradnikowy o medycynie integralnej!
W holistycznym podejściu do zdrowia bardzo ważnym aspektem jest połączenie założeń medycyny konwencjonalnej z leczeniem niekonwencjonalnym. Takie rozwiązanie sprawia, że pacjent może czuć się „zaopiekowany”, a dodatkowo pewny, że jego terapia uwzględnia wszystkie aspekty procesu zdrowienia: od postawienia trafnej diagnozy, poprzez zalecenia z zakresu leczenia niekonwencjonalnego (zalecenia dietetyczne i dotyczące aktywności fizycznej), a także standardowe protokoły leczenia, opierające się na medycynie konwencjonalnej. Mgr Izabela Kurowska, farmaceutka i dyplomowany dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, w zaprezentowanym poniżej filmie wyjaśnia, jakie aspekty należy rozpatrywać, mówiąc o medycynie integralnej:
- medycyna holistyczna jako nowoczesny sposób leczenia – połączenie leczenia niekonwencjonalnego i medycyny konwencjonalnej;
- lekarz medycyny holistycznej będzie zwracał uwagę na całościowy dobrostan pacjenta – psychiczny oraz fizyczny;
- zintegrowane podejście do procesu leczenia, uwzględniające zalecenia dietetyczne, aktywność fizyczną, relaksację, a wreszcie – zabiegi i zalecenia medycyny konwencjonalnej;
- medycyna holistyczna w terapii nowotworowej.
W medycynie integralnej skupienie się na utrzymaniu zdrowia to najlepsza metoda profilaktyki
W poniższym filmie mgr Izabela Kurowska przytacza pewną ciekawostkę o medycynie chińskiej, wedle której dobry lekarz to taki, który potrafi utrzymać pacjenta w doskonałym stanie zdrowia. Dodatkowo uważa się, że jeśli pacjent zachoruje, to jest to sygnał do tego, by zmienić lekarza prowadzącego. Anegdota ta doskonale opisuje założenia i cele medycyny integralnej: to właśnie profilaktyka różnych chorób i utrzymanie dobrostanu psychofizycznego jest jej nadrzędnym celem. Jak do niego dążyć? Wystarczy zadbać o ciało i umysł całościowo, za pomocą dostępnych dla nas środków: diety, aktywności fizycznej, relaksacji, a w końcu – jeśli zajdzie taka potrzeba – z wykorzystaniem rozwiązań, jakie daje nam medycyna konwencjonalna.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.