Żywienie w chorobie
Nasz organizm, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje optymalnych dawek substancji odżywczych takich jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, pierwiastki i elektrolity. Osoby borykające się z chorobami, są narażone na niedożywienie. Konsekwencją toczącego się procesu chorobowego może być brak apetytu prowadzący do utraty wagi, co nie daje dobrych rokowań w chorobie a często staję się przeszkodą w prowadzeniu właściwego leczenia.
Jak powinno wyglądać żywienie w trakcie choroby?
U pacjentów chorych przewlekle lub chociażby u osób starszych, może pojawić się problem w przyjmowaniu pokarmu z powodu trudności jego przeżuwania lub występujących biegunek albo zaparć. Również osoby przed i po zabiegach operacyjnych potrzebują właściwego odżywienia. Wychodząc naprzeciw problemom związanym z żywieniem osób chorych lub będących w trakcie rekonwalescencji, firmy farmaceutyczne przygotowały preparaty zawierające optymalne dawki tych najbardziej potrzebnych związków odżywczych. W ich składach znajdziemy prawidłowo dobrane ilości najważniejszych składników pożywienia, które skoncentrowane są w niewielkiej ilości płynu łatwego do przyjęcia. W zależności od potrzeb chorego, można wybrać skład, który będzie najbardziej pomocny na drodze powrotu do zdrowia.
W ofercie apteki znajdują się preparaty dla każdego
- pacjentów onkologicznych, zawierające duże ilości białka
- cukrzyków - z ograniczoną ilością węglowodanów
- pacjentów przed operacją i w czasie rekonwalescencji, zawierające optymalne ilości najważniejszych składników odżywczych
- najmłodszych chorych, pomocne w szybkim powrocie do zdrowia w czasie infekcji.
Należy jednak pamiętać, iż „dieta w butelce” jest stosowana jako dopełnienie diety tradycyjnej. Preparaty apteczne mają na celu utrzymanie chorego w dobrej kondycji, zapobieganie niedożywieniu lub przywrócenie prawidłowego stanu odżywienia.
Przeczytaj także:
Żywienie w chorobie nowotworowej, Dieta po udarze
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe