Żylaki
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne w postaci pajączków, mogą być pierwszymi zwiastunami choroby żylnej. Żylaki to poszerzone żyły powierzchniowe w których występuje zaburzony przepływ krwi.
Duże znaczenie w procesie powstawania żylaków ma styl życia. Długie przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, to tylko jedna z wielu przyczyn utraty elastyczności naczyń oraz osłabienia pracy zastawek. Skutkuje to zaburzeniami w przepływie krwi w kierunku serca i jej zaleganiem w naczyniach kończyn dolnych. Przyczynami mogą być również urazy żył (złamania, zabiegi chirurgiczne), brak aktywności fizycznej oraz predyspozycje genetyczne. W życiu kobiety, żylaki mogą powstać również po ciąży.
Jak radzić sobie z żylakami?
To co możemy zrobić sami to unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Jest to zalecenie bardzo trudne do realizacji, więc zadbajmy chociaż o kondycję fizyczną, głównie bieganie, spacery i pływanie w miarę swoich możliwości. Osoby długo pracujące za biurkiem, powinny mieć nogi uniesione nieco wyżej (można zainwestować w mały podnóżek). W razie wystąpienia objawów niewydolności żylnej, wskazane są ćwiczenia opierające się na kilkuminutowym unoszeniu nóg, powtarzane co kilka godzin. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na stan naczyń, dlatego częste i długie wizyty w saunie są niewskazane.
W ramach pomocy farmakologicznej, mamy szereg preparatów aptecznych dostępnych bez recepty. Wśród nich leki i suplementy zawierające w swoim składzie diosminę, rutynę, hesperydynę, ruszczyk, które wpływają na elastyczność i szczelność naczyń (ruszczyk może podnosić ciśnienie krwi – uwaga osoby z nadciśnieniem!). Od niedawna, bez recepty dostępne są również leki z dobesylanem wapnia, który zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość i usprawnia mikrokrążenie, zapobiega zastojom krwi i zwiększa syntezę kolagenu. Ma działanie antyagregacyjne. Wszystko ma służyć lepszemu krążeniu krwi w naczyniach i zmniejszeniu ryzyka zatorów. Działanie takie będą miały: Rostil, Diosminex, Cyclo3 Fort, Cyclo4Dios, Diohespan Max (https://www.apteka-melissa.pl/produkt/diohespan-max-1000-mg-60-tabl,2152.html), DIH, Diostrin, Aflavic, Dobenox i wiele innych o które możesz zapytać farmaceuty.
Profilaktyka w leczeniu żylaków
Profilaktyka chorób żylnych jest bardzo ważna, gdyż zaniedbanie stanu naczyń prowadzi do trudnych w leczeniu powikłań, powodujących inne schorzenia o ciężkim przebiegu. Nieleczona niewydolność żylna skutkuje stanami zapalnymi, zmianami w obrębie skóry posuwającymi się wręcz do owrzodzeń i brzydkich ran.
Nadchodzą wakacje, więc warto przypomnieć, aby w trakcie dłuższych podróży robić przystanki. W trakcie postoju można rozruszać nogi i przywrócić bieg krwi, po długim przebywaniu w pozycji siedzącej. Zaniedbanie tego zalecenia, może skutkować zapaleniem żył i zmianą planów urlopowych. Osobom wybierającym się w długi lot samolotem, proponuje się kontakt z lekarzem, który może przepisać ampułkostrzykawki przeciwzakrzepowe. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby z predyspozycjami genetycznymi do niewydolności żył.
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe
20,99 zł
24,99 zł
27,19 zł