Zakwaszenie organizmu – sprawdź to!
Stres, bezsenność, męczliwość, obniżone libido, nadwaga, problemy z cerą, słabe włosy i paznokcie, próchnica mogą mieć różne przyczyny lub jedną wspólną – zakwaszenie organizmu. Warto się nad tym zastanowić, aby polepszyć swój wygląd, zdrowie i samopoczucie.
Jak dochodzi do zakwaszenia organizmu?
Zakwaszenie organizmu wynika z niedoboru pewnych substancji w organizmie, efektem czego są zaburzone proporcje pomiędzy związkami kwaśnymi i zasadowymi. U zdrowego człowieka parametr pH (wskaźnik kwasowości bądź zasadowości mieszczący się w przedziale 0 - 14) większości płynów ustrojowych powinien utrzymywać się na poziomie 7,37 – 7,45. Dla przypomnienia – 7 oznacza odczyn obojętny, wszystko powyżej 7 – zasadowy, natomiast poniżej 7 – kwaśny.
Jak sprawdzić czy organizm jest zakwaszony?
Można do tego wykorzystać zwykłe testy apteczne. Za ich pomocą bada się stan równowagi zasadowo – kwasowej w organizmie, oznaczając pH moczu. Należy zrobić całodobowy bilans, sprawdzając wartość pH kilka razy w ciągu doby.
Objawy zakwaszenia organizmu
To, co powinno niepokoić, co może sugerować zakwaszenie organizmu i skłonić do przeprowadzenia testów, aby się przekonać, czy rzeczywiście o to chodzi, to dość dokuczliwe objawy:
-
nieuzasadniona niczym senność,
-
ogólne osłabienie organizmu i ciągłe zmęczenie,
-
zwiększenie masy, które nie jest efektem większego apetytu,
-
wyraźne pogorszenie wyglądu (osłabienie kondycji skóry, włosów i paznokci),
-
nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia i in. zaburzenia w układzie pokarmowym,
-
bóle stawów i mięśni,
-
szybkie męczenie się,
-
zmienność nastroju.
Zakwaszenie organizmu – dieta
Tak, jak przyczyną zakwaszenia jest zła dieta, tak jej odpowiednia modyfikacja może pomóc w odkwaszaniu organizmu. W tym celu należy w swoim codziennym menu ograniczyć ilość produktów zakwaszających (m.in. mięso, owoce morza, słodycze, produkty mleczne, owoce pestkowe, szpinak, ziemniaki, makarony, pieczywo), zwiększyć natomiast spożycie produktów wpływających na zasadowość pH (m.in. owoce cytrusowe, kapusta, brokuły, marchew, sałata, cukinia, seler, kawa zbożowa, zielona herbata, pestki dyni i słonecznika). Dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie niezbędna jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta, bogata w żelazo, jod, cynk, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Nie będąc zawodowym dietetykiem, trudno niekiedy zaplanować i wdrożyć taką idealną dietę, dlatego można wspomagać się suplementami, które – w razie potrzeby – odkwaszają organizm. Możesz oczyścić swój organizm produktami dostępnymi w aptece https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/oczyszczanie-organizmu,576.html.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe
4,29 zł
37,02 zł
89,19 zł