Wpływ relaksu na zdrowie. Jakie przynosi korzyści?
Prowadzisz szybki tryb życia, dużo pracujesz i spoczywa na Tobie wiele obowiązków? A może masz problemy w domu i w pracy? Czujesz się przytłoczony informacjami i nie radzisz sobie ze swoimi emocjami? Wybuch pandemii półtora roku temu odbił się negatywnie na każdej sferze życia. Po tylu miesiącach niepewności, czas na relaks. Dowiedz się, jak odpoczynek wpływa na zdrowie i poznaj techniki relaksacji.
Kult pracy ponad własne siły jest bardzo mocno zakorzeniony w polskim społeczeństwie. Wiele osób przez lata odmawia sobie prawa do odpoczynku, uważając, że na niego nie zasługuje. Jednak brak relaksu ma bardzo negatywny wpływ nie tylko na Twoje zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Niektórzy przekonali się o tym dopiero, gdy zabrakło im sił, a organizm "odmówił posłuszeństwa". Aby nie doprowadzić do skrajnego wyczerpania, trzeba dbać o relaks codziennie.
Co to znaczy relaks?
Jakie korzyści niesie relaks?
W natłoku obowiązków niewiele osób codzienne dba o odpoczynek. Mimo to, warto o to regularnie dbać, ponieważ kiedy człowiek jest zrelaksowany, to:
- zmniejsza się aktywność układu sympatycznego, czyli współczulnego, który odpowiada za mobilizowanie organizmu do działania typu "walcz lub uciekaj". Kiedy odpoczywasz, organizm otrzymuje informację, że wszystko jest w porządku, dzięki czemu obniża się m.in. poziom hormonu stresu,
- poprawia się praca przewodu pokarmowego. Stres generuje wiele problemów z trawieniem i często odpowiada za np. zespół jelita drażliwego. Regularna relaksacja może pomóc złagodzić dolegliwości,
- oddech staje się powolny i głęboki, dzięki czemu dotlenia się mózg oraz wszystkie narządy wewnętrzne. W rezultacie często poprawia się zdolność koncentracji czy zapamiętywania. Nie bez powodu osobom zdenerwowanym radzi się, aby powoli oddychały,
- rozszerzają się niektóre naczynia krwionośne, a przez to zmniejsza się ciśnienie krwi. Dlatego, choć regularny odpoczynek nie zastąpi leków, może być wsparciem w profilaktyce chorób serca,
- mięśnie ulegają rozluźnieniu, a co za tym idzie zmniejsza się ból związany z ich napinaniem. Różnicę odczują zwłaszcza osoby, które podczas stresujących sytuacji mocno zaciskają szczęki i skulają głowę w ramiona, przez co często po chwili zaczynają odczuwać bóle głowy i karku. Relaks nie usunie bólu, ale może zmniejszyć jego natężenie oraz zredukować częstotliwość jego występowania,
- poprawia się jakość Twojego snu, dzięki czemu efektywniej odpoczywasz. W rezultacie nie tylko lepiej czujesz się rano, ale także masz więcej energii do działania i poprawiają się Twoja zdolność koncentracji oraz samopoczucie [3].
W takim stanie jesteś osiągnąć więcej w krótszym czasie, co z kolei podnosi Twoją samoocenę i pewność siebie. Bez relaksu nie byłoby to możliwe.
Jak się skutecznie zrelaksować?
Chcesz odpocząć, ale nie potrafisz? Zacznij od prostej techniki relaksacyjnej Bentona. Aby się odprężyć:
- usiądź wygodnie, ustaw stopy na podłożu, a ręce na podłokietnikach lub kolanach,
- zamknij oczy,
- po kolei rozluźniaj swoje mięśnie, rozpoczynając od nóg, a kończąc na twarzy,
- nie ruszaj się i oddychaj spokojnie wdychając powietrze nosem i wypuszczając ustami,
- po rozluźnieniu wszystkich mięśni pozostań w tym stanie kilka minut,
- przeciągnij się i otwórz oczy.
Całość powinna trwać około 20 minut. Stopniowo możesz wydłużać ten czas, do chwili, aż zaczniesz czuć spokój i odprężenie [4].
Technik relaksacyjnych jest wiele. Należy pamiętać, że nie trzeba wykonywać specjalistycznych ćwiczeń, aby skutecznie się zrelaksować. Czasem wystarczy poświęcić trochę czasu na swoje hobby albo spędzić chwilę na świeżym powietrzu i zatrzymać się w „codziennym pędzie”. Ważne, aby zapomnieć o codziennych problemach i czerpać przyjemność z wykonywanej czynności.
Pamiętaj, że każdy ma prawo do odpoczynku, niezależnie od tego, ile zrobił w ciągu dnia. Tylko dzięki relaksowi możesz realizować swoje codzienne obowiązki na 100%. Nie zaniedbuj tej strefy, a szybko odczujesz korzyści.
Bibliografia:
1. S. Siek, Treningi relaksacyjne, Warszawa 1990, s. 5.
2. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/wywiady/146636,stres-ostry-stres-przewlekly
3.https://depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/3911/P.%20Zielinski,%20Relaksacja%20w%20teorii%20i%20praktyce%20pedagogicznej.pdf?sequence=1&isAllowed=y
https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Stres-i-relaks/Jak-relaks-wplywa-na-organizm-9-korzysci-dla-zdrowia#9
4. https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Stres-i-relaks/Jak-relaks-wplywa-na-organizm-9-korzysci-dla-zdrowia#9
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.