x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2021-11-17
Zdrowa skóra i uroda

Worki i sińce pod oczami - jak powstają i w jaki sposób się ich pozbyć?

Brązowe i fioletowe cienie pod oczami, opuchlizna powiek, a także przesuszenie cienkiej i delikatnej skóry wokół oczu to jedne z głównych problemów pielęgnacyjnych wielu kobiet. Objawy te mogą mieć różne przyczyny - od występowania różnego rodzaju chorób, poprzez uwarunkowania genetyczne i niewłaściwe nawyki żywieniowe, aż po zaniedbania w kwestii właściwego nawilżania okolicy oka z wykorzystaniem kosmetyków dostosowanych do potrzeb skóry. Na szczęście istnieje wiele sposobów na fioletowe i brązowe cienie pod oczami, a także na zniwelowanie efektu opuchlizny. Zdecydowanie warto po nie sięgać na co dzień, ponieważ worki pod oczami, jak i zasinienia wpływają na ogólny wygląd twarzy - sprawiają, że wydaje się ona bardziej zmęczona i starsza, niż jest w rzeczywistości - a to oczywiście wpływa na pogorszenie samopoczucia wielu kobiet. Ponadto inwestowanie w dobre kremy na cienie pod oczami, formuły nawilżające i przeciwstarzeniowe z pewnością przełoży się na lepszy wygląd skóry wokół oczu w przyszłości. Jakie przyczyny cieni pod oczami możemy zidentyfikować u siebie, w jaki sposób powstaje opuchlizna pod oczami i jak pozbyć się tego efektu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Brązowe i fioletowe cienie pod oczami oraz sposoby na ich rozjaśnienie
Spis treści

Przyczyny cieni pod oczami - co sprawia, że skóra wokół oczu ciemnieje?

Wśród wielu przyczyn cieni pod oczami można wyróżnić jedną, która determinuje wszystkie inne czynniki przyspieszające pojawianie się zasinień. Przyczyną bezpośrednią jest bowiem to, że skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w przypadku reszty ciała, a także reszty twarzy. Naczynia biegnące pod nią są położone płytko - właśnie dlatego wszelkiego rodzaju zmiany w organizmie uwidaczniają się właśnie pod oczami. Dodatkowo w kwestii przyczyn cieni pod oczami warto zaznaczyć, że zazwyczaj obserwuje się je rano - wynika to z faktu, że po nocnym odpoczynku i spionizowaniu ciała, krew zaczyna krążyć intensywniej, przez co dość szybko wypełnia naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą wokół oczu. Te rozszerzają się, uwidaczniają i dają efekt zasinienia. Niemniej, cienie i worki pod oczami wynikają również z: 

  • braku odpowiedniej ilości snu, a także z długotrwałego stresu i zmęczenia - wszystkie te czynniki ograniczają procesy regeneracji organizmu, co dotyczy również skóry wokół oczu. Staje się ona jeszcze cieńsza i bardziej podatna na tworzenie się opuchlizny pod oczami, zasinień i zmarszczek;
  • częstego picie alkoholu i diety bogatej w sól oraz produkty przetworzone - jadłospis bogaty w te substancje sprawia, że organizm stara się zatrzymać jak najwięcej wody w organizmie (ponieważ zarówno sól, jak i alkohol sprzyjają utracie tejże wody), przez co w efekcie często występują worki pod oczami; 
  • uwarunkowań genetycznych, z którymi niestety niewiele można zrobić - dotyczy to zarówno kwestii poziomu pigmentacji skóry (w tym przypadku u osób z ciemniejszą karnacją najczęściej pojawiają się brązowe cienie pod oczami), a także budowy samego oka - głęboka dolina łez sprawia, że cienie tworzone przez padające światło stają się ciemniejsze i bardziej widoczne; 
  • niewłaściwej pielęgnacji skóry pod oczami lub jej całkowitego braku - bez stosowania odpowiednich kosmetyków na cienie pod oczami o rozświetlających i nawilżających formułach, zasinienia będą pojawiać się częściej i w miarę upływu czasu mogą jeszcze bardziej się pogłębiać.

Jeśli nie dotyczą Cię wszystkie wymienione powyżej punkty, a nadal zmagasz się z problemem sińców pod oczami czy z opuchlizną powiek, warto wykonać badania krwi w kierunku różnego rodzaju niedoborów, alergii i nietolerancji pokarmowych - czasem bowiem brązowe czy fioletowe cienie pod oczami, niedające się rozjaśnić poprzez stosowanie właściwie dobranych kosmetyków, mogą świadczyć o różnego rodzaju chorobach - zwłaszcza, jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak osłabienie organizmu, wypadanie włosów, bezsenność, bladość skóry i inne, niepokojące symptomy.


Domowe sposoby na cienie pod oczami

Domowych sposobów na cienie pod oczami jest naprawdę wiele - jedne z nich sprawdzają się przy regularnym stosowaniu, inne - w awaryjnej sytuacji lub przed „wielkim wyjściem”, gdy chcemy, by okolice oka wyglądały świeżo i atrakcyjnie. Po które z nich warto sięgać na co dzień? 

  • Najpopularniejsze domowe sposoby na cienie pod oczami opierają się na wykorzystaniu chłodnych przedmiotów - łyżeczek pozostawiony na noc w lodówce, torebek po zaparzonej herbacie (najczęściej poleca się do tego celu rumianek), plasterków ogórka i ziemniaka czy masaż kostkami lodu. Naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą pod wpływem chłodu obkurczają się, stając się mniej widoczne, a jednocześnie skóra staje się napięta, przez co spojrzenie wygląda młodziej. To właśnie ten domowy sposób na cienie pod oczami jest idealny przed rodzinną imprezą, randką czy wielkim wyjściem - nie działa bowiem długofalowo, ale efekt jest zadowalający i na pewno utrzyma się przez kilka godzin. 
  • Inna metoda na zmniejszenie opuchlizny pod oczami oraz rozjaśnienie skóry w okolicach oczu to maseczka wykonana z bardzo drobno zmielonej kawy oraz białka jaja kurzego lub jogurtu naturalnego. Wystarczy połączyć te składniki w taki sposób, by stworzyły gęstą formułę i nałożyć je na kilkanaście minut na dolinę łez (uważając przy tym, by specyfik nie dostał się do oczu). Dzięki kofeinie zawartej w kawie poprawi się krążenie krwi i limfy w tej okolicy, natomiast jogurt lub białko zadziałają rozjaśniająco i ściągająco. Zabieg ten warto powtarzać raz w tygodniu, by utrzymać pożądane efekty. •
  • Długofalowy sposób na sińce pod oczami to również prowadzenie higienicznego trybu życia - wysypianie się, picie dużej ilości wody, a także zdrowa dieta, bogata w tłuszcze roślinne, orzechy, ryby morskie, warzywa i owoce. Pozytywne skutki takiego trybu życia będzie można zaobserwować nie tylko w kontekście zmniejszenia się brązowych czy fioletowych cieni pod oczami, ale również w kwestii poprawy ogólnej kondycji skóry, włosów czy paznokci.

Do domowych sposobów na cienie pod oczami zalicza się również masaże z wykorzystaniem rollerów, kamiennych płytek czy amatorskich urządzeń do mezoterapii. Takie zabiegi warto jednak pozostawić profesjonalistom, ponieważ nieumiejętne operowanie tego typu akcesoriami może skończyć się w najlepszym przypadku podrażnieniem skóry wokół oczu, a w najgorszym - jej niepotrzebnym rozciągnięciem, nadkażeniem bakteryjnym czy wręcz uszkodzeniem.


Kosmetyki na cienie pod oczami - które substancje działają najlepiej?

Kosmetyki i kremy na cienie pod oczami stanowią dużą część oferty producentów formuł pielęgnacyjnych. Czym jednak kierować się przy ich wyborze, by odnotować zauważalne efekty regularnej pielęgnacji? W składach należy poszukiwać takich substancji, jak: 

  • kofeina, poprawiająca krążenie w naczyniach krwionośnych i zmniejszająca obrzęki;
  • witamina C, uszczelniająca naczynia krwionośne i rozjaśniająca oraz ujednolicająca koloryt skóry; 
  • retinol, ujędrniający skórę i pobudzający ją do procesów naprawczych;
  • kwas hialuronowy i aloes, zapewniający nawilżenie skóry;
  • witamina E, wpływająca na elastyczność naskórka i jego podatność na utratę jędrności;
  • wyciągi roślinne o działaniu rozświetlającym (świetlik, ogórecznik, dzika róża i inne).

Przy wyborze kremu na cienie pod oczami zdecydowanie zrezygnuj z produktów, które w swoim składzie zawierają wysuszający alkohol denaturowy, mocne konserwanty podrażniające śluzówkę, a także… wielkocząsteczkowe i ciężki oleje oraz masła, ponieważ nadmierne natłuszczanie okolicy wokół oka może doprowadzić do zaczopowania nielicznych ujść gruczołów łojowych i powstania charakterystycznych zmian skórnych - prosaków (możliwych do usunięcia jedynie w gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych).


Polecane kosmetyki na cienie pod oczami:

  • działający silnie przeciwzmarszczkowo i odmładzająco witaminowy koktajl pod oczy marki Iossi, z zawartością retinolu, witaminy A oraz witaminy C; 
  • przeciwzmarszczkowy krem pod oczy od firmy Vianek, w którym połączenie antyoksydacyjnego wyciągu z miłorzębu japońskiego, odżywczego koenzymu Q10 oraz kofeiny dba zarówno o rozjaśnienie sińców pod oczami, jak i o właściwy poziom nawilżenia i odżywienia delikatnej skóry;
  • korygujący krem pod oczy Zielona Herbata od Mokosh, zawierający ekstrakt z zielonej herbaty zapobiegający negatywnemu działaniu wolnych rodników, a także rozświetlające drobinki miki, które natychmiastowo rozjaśniają spojrzenie i minimalizują efekt fioletowych i brązowych cieni pod oczami (formuła ta jest idealna pod makijaż).

Pamiętaj, że kremy i inne kosmetyki na cienie pod oczami należy stosować regularnie - nawet wtedy, gdy problem z którym walczysz wydaje się być przeszłością. Wiele składników zawartych w tych produktach działa bowiem prewencyjnie i sprawia, że ich używanie staje się „inwestycją” w piękny wygląd skóry w nadchodzących latach!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zmarszczki pod oczami to zazwyczaj te, które zauważamy w pierwszej kolejności. Skóra pod oczami jest...
CZYTAJ
Nieprzespana noc, długotrwałe zmęczenie, mała ilość spożywanych płynów lub niedokładny demakijaż przed zaśnięciem. Wszystkie te...
CZYTAJ
Skóra dzień po dniu poddawana jest działaniu czynników zewnętrznych, które wpływają na jej wygląd. Różne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia