Rozpoznaj pierwsze objawy zapalenia krtani
Zapalenie krtani związane jest z infekcją wirusową, którą zwykle poprzedza zapalenie błony śluzowej nosa i gardła. Inną, częstą przyczyną, jest wysuszenie błony śluzowej krtani lub tzw. przesilenie głosu. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zapalenia krtani!
Objawy zapalenia krtani
Objawy zapalenia krtani zwykle postępują bardzo szybko, choć początkowo nie są zbyt charakterystyczne i mogą przypominać przeziębienie. W początkowej fazie choroby pojawiają się: wodnisty katar, zatkany nos, ból gardła, stan podgorączkowy lub niewysoka gorączka. Po kilku dniach następuje zaostrzenie objawów, wśród których przeważają: chrypka, ból krtani, kaszel, a także bezgłos. Charakterystyczna jest duszność wdechowa, która występuje najczęściej w godzinach porannych oraz napady kaszlu w ciągu dnia. Towarzysząca zapaleniu gardła uporczywa chrypka modulująca potęguje uczucie męczenia się głosu. Dochodzi również do zgrubienia i obrzmienia strun głosowych, co z kolei wywołuje uczucie drapania i suchości w gardle.
Jak poradzić sobie z zapaleniem krtani?
Zapalenie krtani to poważna infekcja, która wymaga leczenia farmakologicznego. Nieleczone może przejść w stan przewlekły, co przekłada się na poważne konsekwencje dla zdrowia. Szczególnie groźne jest dla małych dzieci, u których może dojść do nagłego zwężenia dróg oddechowych oraz ostrych zaburzeń oddychania.
Podstawą w leczeniu zapalenia krtani jest usunięcie jego przyczyn. Dużą ulgę przynosi choremu nawilżanie powietrza, w którym przebywa. W tym celu sprawdzi się elektryczny nawilżacz lub - alternatywnie - zwykły ręcznik zmoczony wodą i położony na grzejnik. Sprawdzają się również inhalacje, polegające na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem leków przepisanych przez lekarza lub soli fizjologicznej czy olejków eterycznych.
Skutecznym sposobem leczenia zapalenia krtani, który pozwala na złagodzenie uporczywego i podrażniającego gardło oraz struny głosowe kaszlu, jest zażywanie syropu zawierającego substancje o charakterze łagodzącym i wykrztuśnym. Wartym polecenia jest syrop Stodal: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/stodal-200-ml,302.html, którego formuła opiera się na kompozycji składników bezpiecznych dla małych i dużych pacjentów. Świetnie sprawdza się w łagodzeniu kaszlu suchego, jak również jako preparat ułatwiający odkrztuszanie w kaszlu mokrym.
Warto pamiętać, że w przypadku ostrego zapalenia krtani, oprócz leczenia objawowego, należy stosować także eliminujące. Oznacza to, że zalecane jest unikanie czynników drażniących, takich jak: dym tytoniowy, mocna kawa i herbata, a także unikanie zimnych i gorących posiłków.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
14,91 zł
16,69 zł
17,96 zł