x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Dostawa za 0zł dla wybranych produktów marek Panawit, Biotic Biome, Nature Pharm 🚚🍃⛅️ Sprawdź! 👆
2022-02-25
Zdrowa skóra i uroda

Regeneracja skóry po zimie - ujędrnianie, nawilżanie, rozświetlanie

Regeneracja skóry po zimie jest wyzwaniem pielęgnacyjnym u większości osób. W wyniku długotrwałego oddziaływania mrozu, wiatru, ale również nawiewów, ogrzewania, zmiennych temperatur, cera i skóra na ciele może stać się wysuszona, poszarzała, ale również reaktywna lub o zwiększonej produkcji łoju (w zależności od intensywności i rodzaju czynników, na które była wystawiona). Sucha skóra po zimie (lub nadmiernie przetłuszczająca się) pojawia się także jako następstwo nieodpowiedniej pielęgnacji - nieadekwatnej do warunków atmosferycznych czy do potrzeb konkretnego rodzaju cery. Jak więc powinno wyglądać w praktyce przygotowanie skóry do lata, by w ciepłych miesiącach cieszyć się gładką, promienną i jędrną oraz nawilżoną cerą? Jakie zabiegi pomogą w regeneracji cery, a jakie będą nieskuteczne? Jak osiągnąć zadowalające wygładzenie skóry w domowym zaciszu? Na te i inne pytania związane z kwestią regeneracji skóry po zimie odpowiadamy poniżej - zapraszamy do lektury!

 Sprawdzone sposoby na regenerację cery po zimie
Spis treści

Szara cera po zimie - jak ją rozświetlić i dodać jej blasku?

Zmęczona i szara cera po zimie to problem wielu osób - pojawia się oczywiście w wyniku braku słońca, ale również jako konsekwencja przesuszenia i odwodnienia. Szara cera po zimie jest charakterystyczna dla osób posiadających skórę dojrzałą, jednak oczywiście nie jest to regułą - blak zdrowego blasku może równie dobrze pojawić się u nastolatek, a także u posiadaczy i posiadaczek cery tłustej czy trądzikowej. Jak przygotować skórę do lata, by jeszcze przed pierwszymi, naprawdę słonecznymi dniami, zachwycała swoim blaskiem i kolorytem?

  • Kluczem do zniwelowania szarej cery po zimie i regeneracji cery jest prawidłowe oczyszczanie - łagodne, ale jednocześnie wieloetapowe - po to, by mieć pewność, że wszelkiego rodzaju brud, bakterie oraz zanieczyszczenia zostaną zniwelowane. Oczyszczanie to powinno uwzględniać kosmetyk do demakijażu - płyn micelarny, mleczko lub inne formuły - a także produkt myjący (piankę, żel, emulsję). Nie warto pomijać żadnego z tych kroków, ponieważ niedokładnie oczyszczona cera „mści się” pogrubieniem, nierówną strukturą i wypryskami.
  • Wygładzenie skóry przed latem można osiągnąć również poprzez stosowanie delikatnych kosmetyków z kwasami owocowymi AHA - nakładanymi na noc, zawsze w towarzystwie kremu z wysokim filtrem, aplikowanego na dzień podczas całej kuracji. Delikatny kosmetyk z kwasem umożliwi pozbycie się martwych komórek naskórka, ujednolici koloryt cery i zdecydowanie ją rozświetli.
  • Świetnym sposobem na szarą cerę po zimie jest także witamina C. Serum z zawartością tego składnika idealnie sprawdzi się do pielęgnacji porannej - nakładane pod filtr lub pod krem nawilżający sprawi, że skóra - dzień po dniu - nabierze zdrowego blasku, a dodatkowo stanie się mniej reaktywna. Pamiętajmy, że stosowanie witaminy C to także świetna praktyka przeciwstarzeniowa!

Regeneracja suchej skóry, czyli odbudowa bariery hydrolipidowej

Sucha skóra po zimie, dająca uczucie nieprzyjemnego ściągnięcia, a nawet swędzenia czy pieczenia, na której pojawiają się nieestetyczne, suche skórki, wymaga dogłębnego nawilżenia i odbudowy bariery hydrolipidowej, która ewidentnie została naruszona przez mróz, wiatr oraz zmiany temperatury. Więcej informacji o samej barierze ochronnej znajdującej się na naszej cerze znajdziecie w artykule Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i w jaki sposób o nią dbać?, natomiast najważniejszymi krokami w kierunku regeneracji suchej skóry są:

  • zapewnienie cerze odpowiedniej dawki nawilżenia - po dokładnym oczyszczeniu należy nałożyć na powierzchnię skóry kosmetyk z zawartością składników nawadniających, takich jak kwas hialuronowy, żel aloesowy czy gliceryna. Mogą to być produkty w postaci czystych składników, ale również lekkiego serum - idealnego pod makijaż;
  • zastosowanie „okluzji”, czyli nałożenie na nawilżający kosmetyk warstwy emolientowej - zamykającej nawilżenie w skórze i zapobiegającej odparowywanie wody z naskórka. Sucha skóra po zimie z pewnością podziękuje Ci pięknym wyglądem i odżywieniem za aplikację olejów, maseł lub wosków - to właśnie te składniki dopełniają barierę zabezpieczającą przed ucieczką nawilżenia z cery.

Pielęgnacja cery tłustej po zimie i opanowanie łojotoku

Sucha skóra po zimie nie jest niestety jedynym problemem, jaki występuje u wielu osób. Część z nich na co dzień zmaga się z problemami posiadaczy i posiadaczek cery tłustej, która - po działaniu wysuszającego, ogrzewanego powietrza we wnętrzach domów i mieszkań - może produkować w reakcji obronnej jeszcze więcej sebum, doprowadzając do łojotoku, powstania jeszcze większej liczby zmian trądzikowych i innych problemów. Pielęgnacja cery tłustej po zimie jest więc również dużym wyzwaniem. Aby ograniczyć te przykre konsekwencje, warto zadbać o wspomniane powyżej właściwe oczyszczanie i nawilżanie skóry oraz o odbudowę bariery hydrolipidowej.

Oprócz powyższych działań, pielęgnacja cery tłustej po zimie powinna uwzględniać wykorzystanie składników, które łagodzą zmiany trądzikowe, sprzyjają gojeniu się wyprysków oraz ograniczeniu wydzielania sebum. Są to między innymi: wspomniane wcześniej kwasy AHA (oczywiście stosowane z użyciem ochrony przeciwsłonecznej na dzień), ale również olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z kory wierzby, hydrolaty i wyciągi z mięty pieprzowej, kwiatu pomarańczy, wąkroty azjatyckiej, melisy czy pokrzywy. Regeneracja cery tłustej po zimie nie powinna natomiast uwzględniać silnie wysuszających produktów z zawartością alkoholu czy silnych kwasów - może to bowiem przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Ujędrnienie skóry na ciele - przygotuj ją do lata!

Przygotowanie skóry do lata zdecydowanie powinno obejmować również pielęgnację ciała. Chodzi tu głównie o ujędrnianie skóry oraz o poprawę jej struktury - zmniejszenie widoczności cellulitu, zagęszczenie, wsparcie sprężystości. Warto, by regeneracja skóry po zimie w celu jej ujędrnienia obejmowała takie zabiegi, jak:

  • szczotkowanie ciała na sucho, idealnie sprawdzające się nie tylko w redukcji widoczności cellulitu, ale również w wygładzeniu skóry. Już po tygodniu regularnego szczotkowania możesz odczuć naprawdę spektakularne efekty, obejmujące wyrównanie kolorytu i struktury, wygładzenie, regenerację oraz zwiększenie elastyczności skóry. Więcej o tej metodzie pielęgnacji przeczytacie w artykule Szczotkowanie ciała na sucho, czyli prosta metoda na ujędrnienie skóry, do którego lektury serdecznie zachęcamy;
  • mechaniczny peeling skóry, z wykorzystaniem kosmetyku z zawartością natłuszczających i uelastyczniających olejów oraz złuszczających drobinek cukru i soli. Taki zabieg nie tylko uprzyjemnia codzienną pielęgnację, ale oprócz tego sprawia, że regeneracja suchej skóry ze zmniejszoną jędrnością jest znacznie skuteczniejsza - pozwala bowiem pozbyć się martwych komórek naskórka i stymuluję skórę do odbudowy;
  • regularne masaże za pomocą ujędrniających kosmetyków w formie maseł, balsamów lub olejków. Połączenie mechanicznej stymulacji ciała z oddziaływaniem składników aktywnych (takich jak kofeina, wyciąg z zielonej herbaty, kapsaicyna, mentol i inne) sprawia, że ujędrnienie skóry oraz zmniejszenie widoczności cellulitu jest znacznie łatwiejsze!


Mówiąc o regeneracji skóry po zimie - zarówno w kontekście odbudowy bariery hydrolipidowej, jej ujędrnienia, wygładzenia i nawilżenia - nie sposób nie wspomnieć o roli dostarczania wody „wewnętrz”. Picie odpowiedniej ilości tego płynu wpływa bowiem na zmniejszenie obrzęków, na wygładzenie struktury cery, jej rozświetlenie i na prawidłowe funkcjonowanie warstwy ochronnej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Mocznik (inna jego nazwa to urea) to składnik kosmetyków i substancja o działaniu nawilżającym, która...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia