Regeneracja skóry po lecie - krok po kroku
Suche łokcie i kolana, swędzenie, przebarwienia na ciele… wszystkie te symptomy świadczą o przesuszeniu skóry. Bardzo często można zaobserwować je po lecie, kiedy nasze ciało było wystawiane na intensywne promieniowanie słoneczne, ale również na działanie wiatru, słonej wody, na zmiany temperatur (chodzi tutaj o upał na zewnątrz i o klimatyzację wewnątrz pomieszczeń), a także na… zminimalizowanie zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ niewielu osobom tak naprawdę chce się nakładać odżywcze masła do ciała czy nawilżające balsamy, gdy poza domem jest naprawdę gorąco. Na szczęście istnieje wiele sposobów na regenerację skóry po lecie, dzięki którym jesienią znów będziesz mógł lub mogła cieszyć się gładkim, nawilżonym i pełnym blasku ciałem! Jeśli chcesz poznać zasady planu pielęgnacyjnego, który pomoże ograniczyć widoczność przebarwień na ciele oraz przywróci skórze komfort, to zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
Sucha skóra na ciele - jak ją zregenerować?
Tak jak zostało to już wspomniane, sucha skóra na ciele pojawia się po zakończeniu lata pod wpływem różnych czynników, na które narażona była w trakcie wakacyjnych wojaży oraz dni spędzonych na słońcu. Różne zaniedbania pielęgnacyjne (na czele z brakiem reaplikacji kremów z filtrem) przynoszą niestety skutki w postaci przebarwień i łuszczących się miejsc (najczęściej są to oczywiście suche łokcie i kolana). Aby regeneracja skóry po lecie przyniosła wymierne efekty w postaci wygładzenia naskórka, ujednolicenia kolorytu i odzyskania blasku, należy podjąć systematyczne i konsekwentne kroki pielęgnacyjne, obejmujące zarówno kwestię mycia ciała, jak i jego nawilżania i natłuszczania.
Łagodny żel pod prysznic oraz peeling do ciała to Twoi sprzymierzeńcy!
Chcąc zawalczyć z suchą skórą na ciele, często zapatrujemy się w różne specyfiki do jej smarowania: masła, oleje, balsamy… niewiele osób jednak pamięta, że regeneracja skóry po lecie oraz jej pielęgnacja powinna rozpoczynać się już w kąpieli! Na co dzień stosujemy bowiem ekonomiczne, ale również pełne konserwantów, barwników oraz substancji pieniących produkty, które zdecydowanie mogą zaburzać barierę hydrolipidową skóry oraz powodować jej łuszczenie się, suchość, a nawet podrażnienia. W związku z tym warto wymienić dotychczas używany kosmetyk na łagodny żel pod prysznic, zawierający zarówno substancje nawilżające, jak i natłuszczające, naturalnie wspierające skórę w odbudowie warstwy ochronnej. Przykładami takich produktów są z pewnością łagodne żele pod prysznic Yope, a także kosmetyki tego typu dla dzieci - w tym żel pod prysznic Bambino rodzina.
Suche łokcie i kolana, a także inne części ciała, z pewnością poprawią swój wygląd oraz wygładzą się pod wpływem stosowania kosmetyków złuszczających - a więc peelingów do ciała. Mogłoby się wydawać, że przy pielęgnacji suchej skóry na ciele takie zabiegi będą niewskazane. Warto jednak wybrać taki produkt, który oprócz złuszczenia ma jeszcze funkcje odżywcze i nawilżające. Są to wszelkiego rodzaju olejowe peelingi do ciała - świetnie sprawdzi się przykładowo peeling do ciała od marki 4 szpaki w wariancie „róża i baobab”, ale również delikatny, a jednocześnie skuteczny peeling kojąco-wygładzający Vianek z pestkami jeżyn. Regularne wykonywanie peelingu pomoże skórze się zregenerować, a dodatkowo rozjaśni przebarwienia na ciele, powstałe w wyniku promieniowania słonecznego.
Żel aloesowy do ciała - trik, który wesprze nawilżanie skóry!
Regeneracja skóry po lecie powinna oczywiście uwzględniać stosowanie maseł, balsamów czy olejków do ciała, o których piszemy poniżej. W celu wzmocnienia efektu wygładzenia i nawilżenia warto jednak zaopatrzyć się w wyjątkowy, naturalny kosmetyk, jakim jest… żel aloesowy do ciała! Ten niepozorny produkt może zapewnić naprawdę korzystną zmianę w kwestii wyglądu skóry na ciele - jej wygładzenia, a przede wszystkim - nawodnienia. Dlaczego warto go zastosować?
Aloes (podobnie jak kwas hialuronowy, gliceryna i inne substancje humektantowe) ma zdolności higroskopijne - oznacza to, że wiąże wodę w naskórku, co przekłada się na zwiększenie jej nawilżenia. Aby jednak żel aloesowy do ciała zadziałał w taki właśnie sposób, należy niejako „domknąć” zapewnione przez niego nawilżenie kolejną warstwą kremu, masła czy balsamu do ciała, ponieważ jeśli humektant nie zostanie pokryty warstwą okluzyjną, wówczas cała nagromadzona z jego udziałem woda będzie odparowywać z naskórka. Dlaczego takie zastosowanie żelu aloesowego w pielęgnacji suchych łokci i kolan oraz innych części ciała jest tak wyjątkowe? Większość osób w celu zadbania o skórę zazwyczaj stosuje jeden wybrany produkt, natomiast nakładając pod niego żel aloesowy do ciała, można uzyskać naprawdę spektakularne efekty nawilżenia - zwłaszcza, jeśli chodzi o regenerację skóry po lecie!
Balsam, masło, olejek do ciała… co wybierać na co dzień?
Regeneracja skóry po lecie nie obędzie się oczywiście bez najważniejszego kroku pielęgnacyjnego, czyli nałożenia kosmetyku odżywczo-nawilżającego. Co jednak wybrać spośród szerokiej oferty różnych producentów? Najpopularniejsze propozycje to:
- balsam nawilżający do ciała - idealny dla osób, które do tej pory nie stosowały tego typu kosmetyków, ale jednocześnie chciałyby rozpocząć przygodę z pielęgnacją ciała, a także dla tych, którzy nie lubią ciężkich, bogatych konsystencji i pozostawianej przez nie powłoczki na skórze. Balsam nawilżający do ciała to także dobry wybór na letnie miesiące, w których nie chcemy, by kosmetyk długo się wchłaniał i lepił się do ubrań. Propozycją doskonale nawilżającej, a jednocześnie lekkiej formuły jest balsam do ciała Żurawina od Mokosh o soczystym, orzeźwiającym, owocowym zapachu;
- odżywcze masło do ciała, sprawdzające się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy skóra potrzebuje dużej dawki nawilżenia i regeneracji. Taki produkt będzie idealny także do odbudowy warstwy hydrolipidowej po lecie, a wybór kosmetyku wzbogaconego o naturalne olejki eteryczne pomoże Ci się zrelaksować po ciężkim dniu, podczas wieczornej pielęgnacji. Przykładem właśnie takiej formuły jest odżywcze masło do ciała Iossi o zapachu mandarynki i bergamotki, których aromat zdecydowanie poprawia nastrój i dodaje energii;
- olejek do ciała - również pomoże odbudować barierę hydrolipidową skóry, a dodatkowo ułatwi wykonywanie masażu ciała - to właśnie z tym kosmetykiem najłatwiej będzie stosować bańki chińskie czy plastikowe, antycellulitowe przyrządy do masażu. Warto wiedzieć, że olejek do ciała będzie wchłaniał się znacznie lepiej, jeśli nałożymy go na wilgotną skórę - od razu po prysznicu lub po kąpieli. Polecamy szczególnie nawilżająco-regenerujący olejek do ciała od marki Vianek z witaminą E oraz olejami z kiełków pszenicy i z pestek winogron.
Niezależnie od tego, jaką formułę kosmetyku pielęgnacyjno-regeneracyjnego wybierzesz, pamiętaj o tym, że jego aplikacja powinna być przede wszystkim regularna. Wszystkie wymienione powyżej etapy regeneracji skóry (a więc peeling, delikatne oczyszczanie, stosowanie żelu aloesowego) mają przygotować ją na przyjęcie dawki nawilżenia i odżywienia z balsamu, masła do ciała czy olejku - nie warto więc ich pomijać, jeśli chce się osiągnąć naprawdę dobre efekty - widoczne i odczuwalne na skórze już po kilku dniach odpowiedniej pielęgnacji!
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.