Higiena jamy ustnej - jak o nią dbać?
Dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale też na kondycję całego organizmu. Wdrożony do codziennej rutyny instruktaż higieny jamy ustnej i stosowanie dobranej do indywidualnych potrzeb metody skutecznego szczotkowania zębów pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem i uchroni portfel przed kosztownym leczeniem stomatologicznym.
Higiena jamy ustnej — jak o nią dbać?
Dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale też na kondycję całego organizmu. Wdrożony do codziennej rutyny instruktaż higieny jamy ustnej i stosowanie dobranej do indywidualnych potrzeb metody skutecznego szczotkowania zębów pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem i uchroni portfel przed kosztownym leczeniem stomatologicznym.
Co oznacza wizyta higienizacyjna?
Wizyta higienizacyjna to spotkanie z higienistką dentystyczną lub stomatologiem, którego celem jest przeprowadzenie szeregu działań związanych z higieną jamy ustnej i profilaktyką chorób przyzębia. Wizyta higienizacyjna obejmuje zazwyczaj badanie przyzębia, instruktaż, a w razie potrzeby usuwanie kamienia nazębnego, czyszczenie i polerowanie zębów, skaling oraz fluoryzację.
- Podczas wizyty higienizacyjnej pacjent może otrzymać wskazówki dotyczące prawidłowej techniki szczotkowania, stosowania nici dentystycznej, płukania jamy ustnej i ogólnej dbałości o jej higienę.
- Higienistka lub dentysta może przeprowadzić badanie przyzębia, oceniając stan dziąseł, obecność stanów zapalnych oraz wszelkie inne problemy stomatologiczne.
- Jeśli sytuacja tego wymaga, podczas wizyty higienizacyjnej może zostać usunięty kamień nazębny (twardy osad mineralny), który gromadzi się na powierzchni zębów i pod dziąsłami prowadząc często do stanów zapalnych i chorób przyzębia.
- Po usunięciu kamienia nazębnego przeprowadza się czyszczenie zębów przy użyciu pasty polerskiej. Proces ten pomaga usunąć osad powierzchniowy, który nie jest usuwany podczas mycia zębów.
- Skaling to proces usuwania płytki nazębnej (miękkiego osadu bakteryjnego) z powierzchni zębów, szczególnie z obszarów trudno dostępnych dla szczoteczki.
- Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów zaleca się przeprowadzenie fluoryzacji, która pomaga w utwardzaniu szkliwa, co czyni zęby bardziej odporne na działanie kwasów i procesy demineralizacji.
Regularne wizyty higienizacyjne są kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej, zapobiegania chorobom przyzębia i utrzymania świeżego oddechu. Zalecane jest, aby takie wizyty odbywać co najmniej raz na pół roku, chociaż częstotliwość może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń dentysty.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowym elementem utrzymania zdrowych zębów i dziąseł. Jak dbać o higienę jamy ustnej? Kluczowe jest regularne, wykonywane co najmniej dwa razy dziennie przez około dwie minuty szczotkowanie zębów. Do mycia zębów zaleca się stosowanie miękkiej szczoteczki i pasty do zębów zawierającej fluor. Nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej pomogą dodatkowo w usunięciu resztek jedzenia i płytki bakteryjnej z przestrzeni między zębami i miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki.
Jaką szczoteczkę wybrać?
Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów może wpłynąć na skuteczność codziennej higieny jamy ustnej. Zaleca się stosowanie szczoteczek o miękkim lub średnim stopniu twardości włosia. Szczoteczki o zbyt twardych włoskach mogą prowadzić do uszkodzeń dziąseł i szkliwa. Podczas wyboru szczoteczki warto zwrócić uwagę także na odpowiednią wielkości główki i długość rączki. Szczoteczki o mniejszych główkach są skuteczniejsze w dotarciu do trudno dostępnych obszarów, a te z dłuższą rączką są wygodna w trzymaniu i manewrowaniu — długość rączki powinna umożliwiać łatwe i precyzyjne ruchy szczotkowania. Ważne jest również regularne wymienianie szczoteczek (co około 3-4 miesiące) lub wcześniej, jeśli włoski są już zużyte.
Jakie są najskuteczniejsze i najczęściej preferowane sposoby szczotkowania?
Istnieje kilka różnych technik szczotkowania zębów, z których każda ma na celu skuteczne usunięcie płytki bakteryjnej i utrzymanie zdrowej jamy ustnej. Wśród popularnych sposobów szczotkowania zębów wymienia się technikę okrężną, obrotowo — wymiatającą, poziomą i pionową.
- Metoda okrężna (Fones) to jedna z podstawowych technik szczotkowania, której celem jest efektywne usunięcie płytki bakteryjnej i resztek jedzenia z powierzchni zębów oraz linii dziąseł. W technice okrężnej kluczowe jest ułożenie szczoteczki pod kątem około 90 stopni w stosunku do powierzchni zębów oraz wykonywanie małych, okrężnych ruchów szczoteczką po powierzchniach zębów pamiętając o zębach trudno dostępnych, umiejscowionych w tylnej części jamy ustnej.
- Metoda Roll obrotowo — wymiatająca wymaga przyłożenia szczoteczki pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów i wykonywaniu ruchów pulsacyjno — wymiatających od linii dziąseł w stronę korony zębów.
- Metoda Bassa polecana jest w celu skutecznego usuwania płytki nazębnej spod linii dziąseł. Wykorzystując tę technikę, należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni względem zębów i wykonywać krótkie, pulsacyjne ruchy w kierunku linii dziąseł, skupiając się na małych grupach zębów.
- Technika Chartera – kluczowe w tej metodzie jest położenie szczoteczki pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów. Szczoteczkę należy ułożyć na zębach i dziąsłach, tworząc kształt litery "V" między szczoteczką a dziąsłami. Wykonując krótkie ruchy wibracyjne, zaleca się przesuwać szczoteczkę w kierunku od dziąseł do końca zęba. Proces należy powtórzyć na powierzchniach wszystkich zębów.
- Technika Stillmana to metoda znana z nacisku na masaż dziąseł i skupienie szczotkowania na linii dziąseł. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych sposobów najważniejsze jest prawidłowe ułożenie szczoteczki pod kątem około 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów, skupiając się na linii dziąseł. Zaleca się wykonywanie krótkich, delikatnych ruchów skupiając się na masażu dziąseł.
Czy szczotkowanie tylko zębów jest wystarczające?
Mycie zębów to kluczowy element codziennej higieny jamy ustnej, ale samo szczotkowanie może być niewystarczające. Instruktaż higieny jamy ustnej dla dorosłych poza myciem zębów szczoteczką i pastą zakłada także nitkowanie zębów, płukanie ust oraz czyszczenie zębów. Stosowanie nici dentystycznej pomoże usuwać resztki jedzenia i płytkę bakteryjną między zębami, w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczki. Płukanie jamy ustnej płynem z fluorem będzie wspomagać walkę z bakteriami, wzmacniać szkliwo i zapobiegać próchnicy. Czyszczenie języka natomiast zapobiegnie problemom związanym z nieświeżym oddechem. Jak dbać o język poza stosowaniem płynów do płukania? Do czyszczenia języka służą specjalne szczoteczki lub skrobaczki do języka, które usuwają z jego powierzchni osad i bakterie.
Jaka jest rola pasty w szczotkowaniu?
Pasta do zębów ułatwia szczotkowanie, zapobiega próchnicy oraz odświeża oddech, a często łagodzi także podrażnienia i nadwrażliwość zębów.
- Pasta do zębów często zawiera fluor, który jest skuteczny w zapobieganiu próchnicy. Fluor pomaga w remineralizacji szkliwa, wzmacniając je i chroniąc przed kwasami bakteryjnymi.
- Składniki pasty do zębów, takie jak ścieralne substancje lub cząsteczki ścierające, pomagają mechanicznie usuwać płytkę bakteryjną i osad nazębny.
- Pasta do zębów może pomagać w łatwiejszym i skuteczniejszym czyszczeniu zębów, umożliwiając skuteczniejsze docieranie szczoteczką do trudno dostępnych obszarów. Niektóre pasty zawierają substancje, takie jak allantoina czy aloes, które mogą wspierać zdrowie dziąseł, łagodząc podrażnienia.
- Dodatkowe substancje odświeżające w pastach do zębów mogą pomóc w zapewnieniu świeżego oddechu oraz zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu.
- Zawartość substancji antybakteryjnych pomaga w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej, co przyczynia się do ogólnego zdrowia jamy ustnej.
Warto zauważyć, że wybór pasty do zębów może zależeć od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz zaleceń dentysty. Na rynku dostępne są różne rodzaje past do zębów, w tym te dla osób z nadwrażliwością zębów, dla dzieci, zawierające naturalne składniki czy bez dodatku fluoru dla osób, które mają go już wystarczająco wodę w spożywanych produktach. Regularne używanie pasty do zębów w połączeniu z odpowiednią techniką szczotkowania i innymi praktykami higieny jamy ustnej jest kluczowe dla utrzymania zdrowia zębów.
Jakiej pasty należy używać?
Wybór pasty do zębów może zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji. Do czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze pasty do zębów należą: zawartość fluoru, rodzaj pasty i przeznaczenie, smak oraz składniki.
- Fluor — większość past do zębów zawiera fluor, który jest skuteczny w zapobieganiu próchnicy. Zaleca się wybieranie past z fluorem, jeśli jednak ktoś ma alergię na fluor lub inny powód, aby unikać tego składnika, powinien skonsultować się z dentystą.
- Rodzaj pasty — istnieje wiele rodzajów past do zębów, takich jak pasty dla dzieci, dla osób z nadwrażliwością zębów, wybielające, pasty bez fluoru itp. Należy wybrać pastę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.
- Wrażliwość zębów — osoby z wrażliwością zębów mogą skorzystać z pasty zawierającej składniki łagodzące, które mogą pomóc w zmniejszeniu uczucia przeszywającego bólu.
- Składniki naturalne – osoby preferujące produkty z naturalnymi składnikami mogą wybrać pastę do zębów, która zawiera naturalne substancje, takie jak olejki eteryczne czy ekstrakty ziołowe.
- Smak pasty – na rynku dostępne są różne smaki, takie jak miętowy, ziołowy czy owocowy. Warto sięgnąć po pastę o smaku, który zachęci do regularnego szczotkowania.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
Powiązane kategorie produktowe