Pierwsza pomoc przy urazach
W przypadku doznania jakiegokolwiek urazu, pomoc przedmedyczna na miejscu zdarzenia może często zadecydować o dalszych losach poszkodowanego. W życiu codziennym nie są nam obce stłuczenia oraz różnego typu rany (otarcia naskórka, rany cięte, rany kłute, tłuczone, szarpane i inne).
Pierwsza pomoc przy stłuczeniach
Stłuczenie jest uszkodzeniem bez przerwania ciągłości skóry. W miejscu urazu następuje zasinienie, obrzęk i bolesność. Leczenie polega na zastosowaniu w pierwszej kolejności zimnych okładów a następnie okładów rozgrzewających (może to być roztwór przygotowany z tabletki Altacet). W celu szybszej rekonwalescencji, stłuczoną kończynę można unieruchomić, co też zmniejszy odczuwanie bólu.
Pierwsza pomoc przy zranieniach
- Ocenę ogólnego stanu poszkodowanego (ocena świadomości, pracy układu oddechowego i układu krążenia);
- Zatamowanie krwawienia;
- Założenie jałowego opatrunku (w czasie zakładania opatrunku na uszkodzoną kończynę, należy ją unieść lekko do góry);
- Unieruchomienie zranionej kończyny;
- Szybki transport chorego do właściwej placówki zdrowia.
Pierwsza pomoc a domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?
Bardzo często udzielenie pierwszej pomocy przy urazach wiąże się z koniecznością wykorzystania artykułów medycznych, które powinny znaleźć się w każdej domowej (ale również samochodowej) apteczce. W jakie elementy warto ją zaopatrzyć, by żaden uraz czy zranienie nie zaskoczyło domowników?
- Przede wszystkim apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w elementy takie jak bandaże, jałowe gazy, a także w nożyczki (o których często się zapomina), pozwalające na odcięcie fragmentu opatrunku.
- Drugim elementem, ważnym szczególnie w przypadku skaleczeń, są plastry. Warto mieć ich dwa rodzaje: z opatrunkiem, a także w formie zwykłego przylepca, pozwalającego na zabezpieczenie opatrunku na gazie.
- W apteczce musi znaleźć się również środek antyseptyczny do odkażania ran, pomagający pozbyć się z obrębu zranienia bakterii i drobnoustrojów.
- Na wypadek oparzeń warto zaopatrzyć apteczkę również w specjalne plastry w formule żelowej, które zarówno chronią ranę, jak i przyspieszają jej gojenie oraz minimalizują odczucia bólowe, a także w preparat z łagodzącym pantenolem.
-
Jeśli chodzi o preparaty na stłuczenia, to w apteczce powinien znaleźć się krem lub maść o działaniu miejscowym, który łagodzi ból związany z urazem (zawierający składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe).
mgr farm. Ewa Sosińska
Powiązane kategorie produktowe
10,79 zł
28,63 zł