Olej lniany. Jak działa na organizm?
Oleje roślinne, kojarzone przede wszystkim z kulinarnym zastosowaniem, wykazują wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Ogromnym wsparciem dla funkcjonowania organizmu jest olej lniany. Poznaj jego działanie oraz dowiedz się, w jakiej formie go przyjmować.
Olej lniany pozyskuje się z nasion lnu zwyczajnego – rośliny uprawowej. Produkowany jest poprzez tłoczenie na zimno, dzięki czemu zachowuje swoje walory. Charakteryzuje się żółtą barwą i delikatnie orzechowym smakiem.
Olej lniany – bogactwo cennych składników
Olej lniany stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są pożądane w codziennej diecie. Szacuje się, że zawiera on:
- 25-58% kwasu alfa-linolenowego
- ok. 18% kwasu oleinowego
- 5-23% kwasu linolowego.
Wyjątkowość tego rodzaju oleju wynika z tego, że charakteryzuje się on zawartością kwasów omega-3 i omega-6 w pożądanej proporcji.
Czy wiesz, że stosunek kwasów omega-3 do omega-6 powinien mieścić się w proporcji 1:3-5?
Tymczasem w diecie przeciętnego Polaka stosunek omega-3 do omega-6 wynosi ok. 1:12 – 1:20. Olej lniany jest więc produktem spożywczym, który warto włączyć do codziennej diety.
Na co pomaga olej lniany?
Olej lniany wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które wynikają z obecności cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Regulowanie poziomu cholesterolu we krwi
Zawarte w oleju lnianym cenne kwasy tłuszczowe pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL („złego” cholesterolu) przy jednoczesnym podnoszeniu stężenia frakcji HDL („dobrego” cholesterolu).
- Wsparcie układu sercowo-naczyniowego
Z uwagi na właściwości kwasów omega-3 i omega-3, olej lniany wspiera funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Pomaga ochronić przed powstaniem blaszki miażdżycowej, która zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu czy rozwoju choroby wieńcowej.
- Zmniejszanie ryzyka chorób nowotworowych
Olej lniany wspiera działania profilaktyczne skierowane przeciwko chorobom nowotworowym, co wynika z obecności składników o właściwościach antyoksydacyjnych.
- Pomaga złagodzić stany zapalne
Nadmierna ilość kwasów omega-6 może odpowiadać za występowanie stanów zapalnych. Spożycie oleju lnianego, który charakteryzuje się pożądaną proporcją nienasyconych kwasów tłuszczowych, pomaga je zredukować.
- Wsparcie funkcjonowania układu nerwowego
Zawarte w oleju lniany kwasy omega-3 wspierają proces zapamiętywania oraz uczenia się. Ponadto pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
- Pomaga poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci
Nienasycone kwasy tłuszczowe wspierają utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Olej lniany, dostarczający omega-3 i omega-6, możesz stosować wewnętrznie lub zewnętrznie. Jego niewielkie ilości możesz dodawać także do domowych kosmetyków, np. maseczek, peelingów. Stosowany bezpośrednio na włosy, pomaga je zregenerować, nabłyszczyć i ochronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Olej lniany – nie dla wszystkich?
Chociaż olej lniany wyróżnia się cennymi właściwościami, nie każdy może przekonać się o jego potencjalne prozdrowotnym. Wśród przeciwwskazań do jego stosowania wymienia się m.in. nadwrażliwość jelit. Warto także podkreślić, że konsultacji lekarskiej wymaga jego zastosowanie przez kobiety w ciąży.
Olej lniany – jak stosować?
Aby skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju lnianego, możesz wybrać produkt do picia lub dostępny w formie kapsułek.
Jeśli decydujesz się na olej do picia, musisz pamiętać o tym, aby:
- przechowywać go w lodówce – w butelce z zaciemnionego szkła
- nie smażyć – może stanowić „surowy” dodatek do dań.
Jeżeli wybierzesz olej lniany w kapsułkach, należy zastosować się do zaleceń producenta. Zazwyczaj wystarczy przyjmować je 1-2 razy dziennie. Olej lniany warto włączyć do swojej diety. Przyjmowany regularnie, wspomoże prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.