Naturalne leczenie bólu
Leki przeciwbólowe to najpowszechniej stosowane medykamenty. Zdrowa osoba stosuje je zwykle w celu pozbycia się dokuczliwego bólu, który zdarza się raz na jakiś czas i wówczas takie postępowanie nie niesie ze sobą większego ryzyka (pod warunkiem, że nie ma uczulenia na przyjmowaną substancję i nie towarzyszą pacjentowi inne choroby). Niestety problem pojawia się w przypadku osób z chorobami reumatycznymi, po urazach lub z bólami przewlekłymi różnego pochodzenia. Tacy pacjenci, codziennie zmuszeni są do przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i bardzo często odczuwają ich nieprzyjemne działania niepożądane.
Jak powstaje ból?
Aby zrozumieć temat, warto zatrzymać się na chwilę nad mechanizmem bólu. Otóż w naszym organizmie występują hormony, które są odpowiedzialne za wywoływanie bólu i stanu zapalnego. Mowa tu o prostaglandynach. Wszystkie powszechnie stosowane leki przeciwbólowe (ibuprofen, dikofenak, naproksen, ketoprofen) prowadzą do zahamowania syntezy prostaglandyn oraz zniesienia bólu i stanu zapalnego. Wymieniona przeze mnie wyżej funkcja prostaglandyn to tylko jedna z kilku. Prostaglandyny oprócz tego, że są mediatorami bólu, to również pełnią funkcję polegającą na produkcji śluzu w żołądku i hamowaniu wydzielania soku żołądkowego. Śluz ma za zadanie chronić ściany żołądka przed podrażnieniem. Zahamowanie funkcji ochronnej prostaglandyn w stosunku do żołądka, stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, którymi są objawy ze strony układu pokarmowego. Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, muszą przyjmować przewlekle leki z grupy NLPZ, dodatkowo mają przepisywane leki osłaniające żołądek.
Naturalne leczenie bólu
Obecnie na rynku farmaceutycznym pojawiły się preparaty, które w swoim składzie mają surowce naturalne. Te ostatnie zawierają flawonoidy, czyli związki wykazujące w badaniach aktywność hamującą syntezę prostaglandyn. Odpowiednie dawki wybranych surowców naturalnych, dają efekty terapeutyczne porównywalne do uzyskiwanych po podaniu NLPZ, przy zmniejszonym odczuwaniu działań niepożądanych. Jednak w przypadku osób leczących się przewlekle za pomocą NLPZ, wszystkie wymienione preparaty naturalne, mogą być stosowane po konsultacji z lekarzem. Od pewnego czasu w aptekach, dużą popularnością cieszą się suplementy zawierające liofilizowane wyciągi z małż nowozelandzkich (Lyprinol, Swanson - Green Lipped Mussel lub Doppel Herz Na stawy complex). Optymalna dawka to 150 – 300 mg wyciągu lub większe dawki – do 500 mg. Systematyczne stosowanie, zmniejsza dolegliwości bólowe oraz obrzęki stawów a także wpływa na ich ruchomość i ogólną kondycję. Innym naturalnym środkiem przeciwbólowym jest wiśnia występująca w preparacie firmy Solgar (https://www.apteka-melissa.pl/producent/solgar.html). Również i w tym przypadku, badania wykazały, iż odpowiednie dawki preparatu mają siłę działania porównywalną do ibuprofenu czy naproksenu. Mając tę świadomość, że na rynku farmaceutycznym istnieją preparaty naturalne, wykazujące porównywalne skutki lecznicze przy zmniejszonym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych, warto skonsultować z lekarzem możliwość włączenia do terapii nowych, łagodniejszych dla organizmu suplementów.