Maść z witaminą A. Jakie ma zastosowania?
Maść z witaminą A to jeden z popularniejszych produktów kosmetycznych z apteki. Kosztuje zaledwie kilka złotych, a może się bardzo przydać w dbaniu o skórę. Sprawdź, jakie właściwości ma maść z witaminą A i kiedy można ją stosować.
Maść z witaminą A – skład i właściwości
Maść z witaminą A to zwykle produkt o prostym składzie i gęstej, dość tłustej konsystencji. Zawartą w nim substancją czynną jest palmitynian retinolu – forma witaminy A, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry i regulację wydzielania sebum. Pomaga też zapobiegać nadmiernemu rogowaceniu naskórka i go rozjaśniać, a ponadto ma właściwości antyoksydacyjne. Jest to substancja należąca do retinoidów, ale łagodniejsza w działaniu niż czysta witamina A. Dlatego nadaje się do stosowania na wszystkie części ciała.
Oprócz palmitynianu retinolu w maści z witaminą A znajdują się substancje pomocnicze, takie jak:
- wazelina – która natłuszcza skórę i tworzy na jej powierzchni warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wody,
- lanolina – uczestnicząca w odbudowie i ochronie naturalnej bariery hydrolipidowej,
- wosk pszczeli – pomagający zapobiegać wysychaniu skóry,
- gliceryna – wspomagająca nawilżenie naskórka.
Dzięki nim kosmetyk uzyskuje bogatą konsystencję, a po nałożeniu na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film.
Maść z witaminą A – zastosowanie
Maść z witaminą A można stosować w bardzo wielu sytuacjach. Jak już wspomniano, nadaje się do nakładania na całe ciało, a w szczególności miejsca narażone na przesuszenie czy nadmierne rogowacenie. Trzeba jedynie uważać ze stosowaniem jej na twarz dłużej niż przez kilka dni, ponieważ może mieć działanie komedogenne.
Produkt najczęściej stosuje się:
- w celu ochrony przed trudnymi warunkami atmosferycznymi – mrozem, wiatrem czy promieniowaniem słonecznym;
- na poparzenia słoneczne oraz delikatne odmrożenia – składniki zawarte w maści wspierają bowiem regenerację naskórka i pomagają koić podrażnienia;
- na suche i spierzchnięte usta – zamiast pomadki ochronnej, a także na noc;
- na suchą, popękaną i zrogowaciałą skórę – w tym podrażnione dłonie, łokcie czy kolana oraz popękane pięty;
- na okolicę pod oczami – tłusty preparat z witaminą A pomaga chronić delikatną skórę pod oczami;
- na podrażnienia – maść z witaminą A pomaga ukoić skórę np. po goleniu, a także po zabiegach depilacji czy zabiegach laserowych;
- na przebarwienia – zawarta w maści pochodna retinolu pomaga zmniejszać widoczność przebarwień znajdujących się w wierzchniej warstwie skóry;
- na trądzik – składniki aktywne zawarte w kosmetyku stosowane punktowo mogą też pomagać w niektórych formach trądziku, ponieważ pomagają łagodzić stan zapalny i wspierają szybszą regenerację naskórka.
Maść z witaminą A – przeciwwskazania
Maść z witaminą A ma wiele zastosowań, ale istnieją też sytuacje, w których nie powinno się jej używać lub te zachować szczególną ostrożność. Jedną z takich sytuacji jest ciąża i okres karmienia piersią. Stosowanie preparatów z witaminą A jest wówczas niezalecane ze względu na możliwe powstawanie uszkodzeń płodu. Dlatego też warto odstawić tego typu kosmetyki, starając się o dziecko.
Maść z witaminą A nie może być też stosowana w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną. Należy ponadto pamiętać, że jeśli produkt zawiera lanolinę, może uczulać. Zabronione jest też aplikowanie produktu na błony śluzowe czy rany.
Maść z witaminą A – czy warto?
Jeśli w Twoim przypadku nie występują przeciwwskazania do stosowania maści z witaminą A, na pewno warto zaopatrzyć się w ten kosmetyk. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego okresu zimowego, ponieważ pomaga chronić skórę przed wysuszeniem i nadmiernym rogowaceniem. Jest to również przydatny produkt „ratunkowy” przy różnego rodzaju podrażnieniach czy odwodnieniu skóry. Jest niedrogi, a może się przydać w wielu sytuacjach!
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.