Katar niemowlaka
Nieżyt nosa, jest dla najmłodszych bardzo dokuczliwą dolegliwością. Maluchy nie potrafią same wydmuchać swojego noska, nie potrafią też oddychać ustami.
Przyczyny występowania kataru u niemowlaka
Pojawienie się nadmiaru wydzieliny w nosie u niemowlaka często jest spowodowane zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, podrażniającymi śluzówkę nosa. Bywa również, że maluch reaguje w ten sposób na obecność roztoczy w łóżeczku, wózku i na pościeli, a także na rozpoczęcie okresu pylenia – wówczas może to świadczyć o rozwoju alergii. Najczęstszą przyczyną kataru u dziecka są jednak wirusy, przenoszone droga kropelkową. Może być to przykładowo wirus przeziębienia – gdy bliscy są chorzy, nietrudno o takie zarażenie podczas przytulania, całowania i codziennego obcowania z noworodkiem. Aby uniknąć zarażenia, warto nosić przy opiece nad dzieckiem maseczki chirurgiczne – nie dają one niestety pewności, że wirus nie przeniknie do ciała malucha, jednak w pewnym stopniu zatrzymują powietrze wydychane przez chorego, a co za tym idzie – redukują ryzyko zarażenia.
W przypadku kataru niemowlaka zaleca się częste płukanie nosa solą fizjologiczną oraz aplikowanie roztworów izotonicznej wody morskiej. Można sięgnąć również po roztwór hipertoniczny. Jego działanie polega na odciąganiu wody z naczyń krwionośnych do przestrzeni zewnętrznych. Zmniejsza to obrzęk i usuwa wydzielinę z nosa. Roztwory wody morskiej, zarówno izotonicznej jak i hipertonicznej, dostępne są pod postacią aerozoli do nosa, uwalniających dobrze tolerowaną mgiełkę. Można również zastosować inhalacje zarówno z izotonicznego roztworu soli fizjologicznej jak i hipertonicznego. W tym drugim przypadku naturalną sprawą jest, jeśli przez ok. 30 min od inhalacji, z nosa będzie spływała wydzielina. Wówczas dzieciątko można położyć na brzuszku, aby ułatwić odpływ wydzielinie z noska. Po tych zabiegach, warto posmarować skórę pod noskiem maścią majerankową lub wazeliną.
Jeśli podane sposoby nie pomogą, do walki z katarem można użyć leków obkurczających naczynia krwionośne, zawierające w swoim składzie oksymetazolinę w odpowiednio niskim stężeniu (Nasivin soft), dopasowanym do wieku dziecka. Jednak tego rodzaju preparatów nie należy stosować dłużej niż 3 do maksymalnie 5 dni, gdyż grozi to uszkodzeniem śluzówki.
Ropna lub zabarwiona na zielono i żółto wydzielina, wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż może świadczyć o infekcji bakteryjnej wymagającej zastosowania antybiotyku.
Leki na katar znajdziesz w kategorii Katar https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/katar,282.html
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe
15,83 zł