Jak powstrzymać wypadanie włosów po porodzie?
Wypadanie włosów to problem, z którym zmaga się każda młoda mama. Ze względu na burzę hormonalną, trwającą do 9 miesięcy po porodzie, kobieta traci nawet 30% włosów. Nie ma jednak obaw, że zmiana ta będzie bardzo widoczna, bowiem średnio każdy z nas ma na głowie nawet 150 tysięcy włosów.
Cykl życia włosa
Cykl życia włosa składa się z trzech faz: anagenu, katagenu i telogenu. Pierwsza z nich – faza wzrostu - trwa od 2 do 8 lat i w niej znajduje się nawet 90% włosów, które mamy na głowie. Druga faza to okres przejściowy, który trwa tylko dwa tygodnie. Wówczas włosy przestają rosnąć i przygotowują się do wypadnięcia. Ostatnią fazą jest czas spoczynku mieszka włosowego, trwa od 2 do 4 miesięcy.
W okresie ciąży i po porodzie, ze względu na zmiany poziom estrogenu, cykl życia włosa wygląda inaczej. Podczas ciąży estrogenu w organizmie kobiety jest najwięcej, dlatego włosy nie wypadają. Jednak w okresie trzech miesięcy po porodzie poziom estrogenu spada, skutkując nasilonym wypadaniem włosów.
Jak wzmocnić włosy po porodzie?
Dobierz odpowiednią dietę – postaw na produkty bogate w witaminy, mikroelementy i makroelementy (przede wszystkim witaminę B1, cynk, żelazo, miedź),
Zadbaj o pielęgnację włosów – wzmocnij je od zewnątrz szamponem, odżywką i maską do włosów z tendencją do wypadania,
Stosuj wcierki– zawierają składniki odżywiające i regenerujące, przez co wzmacniają włosy u nasady i pobudzają nowe do wzrostu,
Spróbuj naturalnych, domowych sposobów – na przykład olejowanie skóry głowy podgrzanym olejem rycynowym,
Jeśli nie karmisz piersią, poddaj się zabiegowi mezoterapii skóry głowy, która regeneruje cebulki i pobudza mieszki do wzrostu lub wzmocnij je odpowiednimi suplementami diety.
Wzmocnienie włosów zapewni Vitapil mama: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/vitapil-mama-60-tabl,11049.html. Jego składniki są bezpieczne dla matek karmiących i dostarczają skórze głowy oraz włosom kompleksu niezbędnych witamin i minerałów (biotyna, żelazo, selen, cynk, miedź, kwas foliowy, witaminy: B1, B2, B12, A, C oraz jod).
Wypadanie włosów po porodzie? Ogranicz farbowanie i prostowanie!
Ponieważ każda młoda mama po urodzeniu dziecka chce nadal czuć się pięknie, często decyduje się na zmianę fryzury w postaci koloryzacji. Niestety – agresywnie działające preparaty (zwłaszcza te rozjaśniające kosmyki) przyczyniają się do pogorszenia się kondycji włosów. Wytrawione z koloru pasma kruszą się i urywają w miejscach złamania, co dodatkowo może potęgować efekt wypadania włosów po porodzie.
Kolejnym błędem, jaki kobiety popełniają na co dzień, jest nadmierna stylizacja włosów. Co to oznacza? Układanie fryzury z użyciem gorących narzędzi (lokówki, prostownicy), stosowanie dużych ilości kosmetyków utrwalających i usztywniających włosy, a także częste i szybkie rozczesywanie kosmyków, połączone z szarpaniem i rozdzielaniem tak zwanych „kołtunów” również nie sprzyja kondycji włosów i skóry głowy. Dodatkowo wiązanie ciasnych koczków i kładzenie się spać z mokrą głową – będące domeną młodych mam, którym wciąż brakuje czasu – także negatywnie wpływa na włosy, doprowadzając do zwiększenia ich łamliwości. Zamiast koczka lepiej będzie związać włosy w luźny warkocz, a po myciu głowy warto wysuszyć kosmyki – nawet ciepłym nawiewem, ponieważ mokre pasma są dużo bardziej podatne na odgniecenia, pociągnięcia i nieświadome ich rozrywanie.
Przeczytaj także:
Jak wzmocnić włosy?, Wypadanie włosów, Wypadanie włosów po COVID-19, Przyczyny łamliwych włosów
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe