Hashimoto – dieta połową sukcesu
W przypadku chorób autoimmunologicznych mamy do czynienia z sytuacją, w której nasz własny organizm zwraca się przeciwko sobie i z nieznanych, w przypadku choroby Hashimoto, przyczyn zaczyna atakować komórki tarczycy aż do całkowitego jej zniszczenia.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby Hashimoto
- Na rozwój choroby tarczycy wpływają predyspozycje genetyczne.
- Nie bez znaczenia są również nieleczone nietolerancje pokarmowe, alergie i zła dieta.
- Czynnikiem ryzyka jest też duży stres i związany z nim nadmiar kortyzolu.
- Niski poziom witaminy D oraz niedobór niektórych pierwiastków i minerałów w organizmie mogą mieć istotny związek z Hashimoto (jod, selen, cynk, kwasy omega-3).
- Podobnie niekorzystnie działa nadmiar jodu.
Hashimoto jest chorobą układową, więc w pewnym sensie dotknięty nią jest cały organizm. Bardzo pomocna może okazać się dieta wykluczająca związki podrażniające układ immunologiczny i dostarczająca składników wspomagających prace poszczególnych narządów. Co prawda, dieta Hashimoto nie leczy, ale może spowolnić niszczenie tarczycy.
Dieta przy Hashimoto – selen, żelazo, cynk
Produkty, których należy unikać przy niedoczynności tarczycy
- Gluten – ryzyko nietolerancji glutenu jest znacznie większe u osób chorujących na Hashimoto. Nie trzeba go wykluczać od razu, ale najczęściej jego eliminacja znacznie poprawia kondycję organizmu.
- Soja i produkty ją zawierające: gotowe wędliny, produkty z lecytyną sojową – działają wolotwórczo i osłabiają pracę tarczycy. Dodatkowo, soja wpływa na wzrost estrogenu, a osoby chorujące na Hashimoto mają go zazwyczaj za dużo.
- Warzywa krzyżowe: kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, brukiew, chrzan. Zawierają goitrogeny uniemożliwiające wchłanianie jodu. Niewskazane dla osób z niskim jego poziomem, choć ostatnio lekarze i dietetycy odchodzą od konieczności całkowitego eliminowania ich z diety, ze względu na wiele korzyści wynikających z ich spożycia oraz na ilość warzyw, jaką należałoby zjeść, żeby miały one prawdziwie szkodliwy wpływ na tarczycę. Tutaj należy zaznaczyć, że działanie szkodliwe wykazują jedynie na surowo – działanie goitrogenów w procesie gotowania zostaje zahamowane.
- Mleko i przetwory – działają wolotwórczo, wzmacniają procesy autoagresji, podrażniają również układ immunologiczny. Produkty te należy całkowicie wyeliminować lub ograniczyć do minimum.
- Kasza jaglana – należy ograniczyć jej spożycie ze względu na zawartość izoflawonów, ale nie wykluczać całkowicie z diety, ponieważ badania pokazują, że ograniczone spożycie prosa nie wpływa negatywnie na pracę tarczycy.
Produkty zalecane w przypadku zapalenia tarczycy
- Bogate w selen – ryby morskie, orzechy, mąka pełnoziarnista.
- Żelazo – mięso, wątróbka, zarodki pszenne, nasiona lnu, pestki dyni.
- Cynk – mięso, jaja, zarodki, otręby pszenne, nasiona lnu i dyni, cebula, czosnek.
- Witamina D i B12 – bardzo trudno jest zrealizować pełne zapotrzebowanie organizmu na te witaminy, a w przypadku choroby Hashimoto ich poziom jest dodatkowo obniżony, więc lekarz często zaleca dodatkową suplementację dobieraną indywidualnie dla danego pacjenta.
Należy pamiętać, że osoby chorujące na niedoczynność tarczycy i leczone prawidłową dawką lewotyroksyny mogą spożywać w zasadzie wszystko, gdyż mają prawidłowy poziom hormonów tarczycy w organizmie. Oczywiście zmiany dietetyczne są wskazane w celu spowolnienia procesów degradacji tarczycy i ogólnej poprawy stanu zdrowia, ale zdecydowanie większe znaczenie mają dla osób, które cierpią na inne dolegliwości współistniejące z Hashimoto, jak celiakia czy nietolerancja białek mleka.
Przeczytaj także:
Dieta śródziemnomorska, Dieta ketogeniczna, Dieta w ciąży przy otyłości, Dieta po udarze, Dieta w ciąży i podczas karmienia piersią
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.