Glinka biała (kaolin). Jak działa na skórę?
Biała glinka, zwana także kaolinem, to jeden z najczęściej używanych składników w kosmetykach naturalnych, z którego można również wykonać własne, domowe maseczki. Pierwotnie była używana do celów terapeutycznych (m.in. w starożytnej Grecji do leczenia złamanych kości), ale dziś docenia się głównie jej właściwości kosmetyczne. Zobacz, jak glinka biała działa na skórę i do czego można ją wykorzystać.
Kaolin jest naturalnie występującą glinką białą, która powstaje, gdy bezwodne krzemiany glinu są zmieniane przez procesy klimatyczne lub hydrotermalne. Została odkryta w Chinach, na wzgórzu Kaoling. W przeciwieństwie do innych glinek, jej ziarno jest drobne, łatwo reaguje z wodą, ma niewielką zawartość żelaza, ale wysoką zawartość odżywczego kaolinitu.
Jakie właściwości i zalety ma kaolin dla skóry?
Biała glinka składa się z dużej ilości minerałów, które zapewniają wspaniałe korzyści dla skóry. Wśród najbardziej godnych uwagi właściwości kaolinu jest działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, antyseptyczne, złuszczające, nawilżające, kojące i gojące. Ale najczęściej mówi się o tym, że doskonale oczyszcza skórę.
Wystarczy raz w tygodniu nałożyć maseczkę z białej glinki, aby zauważyć, jak:
- Oczyszcza, odświeża i rozświetla twarz: dzięki działaniu dezynfekującemu, rewitalizującemu i remineralizującemu głęboko odżywia i nawilża skórę.
- Detoksykuje i łagodzi stany zapalne skóry: dlatego jest szczególnie polecana osobom z wrażliwą skórą lub trądzikiem.
- Eliminuje martwe komórki oraz wspomaga zdrowy wzrost i rozwój nowych komórek.
- Wspomaga produkcję kolagenu: wysoka zawartość cynku sprzyja rozwojowi komórek i syntezie białek.
- Dzięki zawartości magnezu odbudowuje barierę ochronną skóry i naprawia uszkodzone tkanki.
- Poprawia elastyczność skóry i wzmacnia tkanki: daje uczucie jędrniejszej i bardziej jednolitej skóry dzięki zawartości krzemu i wapnia.
Biała glinka jest doskonałą maseczką, która reguluje wydzielanie sebum, a także matuje, złuszcza naskórek i absorbuje zanieczyszczenia. Działa nawilżająco, ponieważ w przeciwieństwie do innych znanych glinek, kaolin utrzymuje wilgoć w warstwie hydrolipidowej skóry. Możesz dodatkowo wzmocnić jego właściwości, mieszając go z innymi organicznymi i naturalnymi składnikami, takimi jak olejki roślinne czy eteryczne.
Dobra rada: jeśli zamierzasz zrobić maskę lub mieszać białą glinkę z innymi preparatami, pamiętaj, aby do mieszania składników zawsze używać silikonowych lub szklanych pojemników i drewnianych łyżek. Nie możesz używać metalowych przyborów.
Inne zastosowania białej glinki
Kaolin działa dobrze nie tylko na skórę wrażliwą i trądzikową. Nie musi być także stosowany jedynie w maseczkach do twarzy. Otóż biała glinka jest również sprzymierzeńcem skóry głowy i włosów. Kaolin zmieszany z naparem z rumianku i kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego działa kojąco na skórę głowy i absorbuje zbędne sebum oraz wszelkie zanieczyszczenia. Może być stosowany również jako szampon do włosów. Wystarczy, że zrobisz domowy preparat: rozcieńczysz glinkę hydrolatami lub naparami. Możesz także dodać ulubione olejki eteryczne (lawendowy, miętowy lub pomarańczowy).
Ponadto nałożenie białej glinki w formie okładu łagodzi wszelkie uczucie swędzenia, oparzenia czy łuszczenia się skóry. Kaolin jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry.
Jeśli jesteś w ciąży, biała glinka może być świetnym sprzymierzeńcem w walce z rozstępami. Nałóż kaolin zmieszany z olejem arganowym i zostaw go na kilka minut do działania. Kaolin doskonale nadaje się dla ciężarnych, ponieważ nie podrażnia skóry.
Biała glinka jest również doskonałym naturalnym dezodorantem, dzięki swojej chłonności i właściwościom antyseptycznym. Zastosowana w formie zasypki zmniejsza wydzielanie potu i eliminuje nieprzyjemny zapach.
Kiedy więc czujesz, że Twoja skóra potrzebuje dodatkowej pomocy, aby ją odżywić, pozbyć się toksyn lub poprawić jej wygląd, naturalna biała glinka jest jednym z Twoich najlepszych sprzymierzeńców.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.