Fluor - jak działa na nasze zęby?
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji szkliwa. Wynika to z jego właściwości, dzięki którym szkliwo trudniej rozpuszcza się w kwaśnym środowisku jamy ustnej, a procesy życiowe mikroorganizmów zostają zmienione.
Wybór najlepszej pasty z fluorem
Szczotkowanie zębów jest fundamentalną czynnością w higienie jamy ustnej. Wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów nie powinien być zatem przypadkowy, lecz starannie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb. Te potrzeby wynikają z innej odporności na próchnicę każdego człowieka oraz z innego stopnia zagrożenia próchnicą.
W grupie najwyższego ryzyka znajdują się ludzie o określonych predyspozycjach genetycznych, z zaburzonym wydzielaniem śliny oraz noszących korony i mostki. W takich sytuacjach, tradycyjna pasta do zębów może okazać się mniej skuteczna w ochronie przed próchnicą niż specjalistyczna pasta z fluorem np. Colgate Duraphat 5000 Specjalna pasta przeciwpróchnicza z fluorem działa miejscowo, hamuje demineralizację szkliwa oraz działa bakteriostatycznie na drobnoustroje wywołujące zmiany próchnicze. Dzięki temu, niewidoczne gołym okiem ubytki zostają naprawione, a poddane działaniu fluoru szkliwo staje się odporniejsze niż przed jego zastosowaniem. Należy jednak uważać na nadmiar fluoru w organizmie i starannie wypłukiwać pastę z jamy ustnej.
Fluor i inne sposoby zapobiegania próchnicy
Walka z próchnicą trwa całe życie. Choć szczotkowanie zębów jest najważniejszą formą higieny jamy ustnej, to jednak okazuje się niewystarczająca. Oprócz dobrej szczoteczki i pasty z fluorem, niezbędne jest stosowanie nici dentystycznej, która może usunąć zalegające resztki pokarmu z miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Bardzo ważne są również regularne wizyty u stomatologa, który nie tylko w porę zareaguje na ewentualne początki próchnicy, ale wykona również zabiegi zabezpieczające przed tą chorobą, na przykład lakowanie lub lakierowanie zębów. W miarę możliwości, należy unikać cukru w diecie, gdyż jest on podstawową pożywką dla drobnoustrojów powodujących próchnicę.
Jednak próchnica to nie tylko problem utraty zębów. Nieleczona może przyczynić się do groźnych powikłań, wśród których wymienia się nowotwory i zawał serca. W przypadku wielu zepsutych zębów, może dojść również do sepsy. Bakterie wywołujące próchnicę mogą przedostać się do krwiobiegu i zakazić cały organizm. Docierając do narządów wewnętrznych, mogą doprowadzić do wielu chorób, na przykład, jeśli dotrą do trzustki, mogą zaburzyć produkcję insuliny i przyczynić się do zachorowania na cukrzycę. Dlatego higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia estetycznego i ładnego uśmiechu, ale także zdrowia całego organizmu. Nie warto więc odwlekać wizyty u stomatologa i zapominać o codziennym szczotkowaniu zębów pastą z fluorem.
mgr farm. Izabela Kurowska
Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.
W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.
Powiązane kategorie produktowe