Ester-C. Czy wyróżnia się ta forma witaminy C?
Witamina C jest jedną z ważniejszych witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chociaż w preparatach występuje głównie w formie kwasu -askorbinowego, coraz większą popularnością cieszy się ester-C. Sprawdź, czym jest i jakie ma właściwości.
Witamina C musi być dostarczana, ponieważ organizm nie ma zdolności do jej samodzielnego wyprodukowania. Najlepszym jej źródłem są produkty spożywcze – ze szczególnym uwzględnieniem np. natki pietruszki, aronii, owoców cytrusowych, brokułów, papryki. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania na ten składnik koniecznością może okazać się suplementacja. Znaczenie ma jednak nie tylko ilość przyjmowanej witaminy C, ale również jej forma.
Witamina C – na co pomaga?
Witamina C wykazuje wiele właściwości, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zgodnie z oświadczeniami zdrowotnymi EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Żywności i Żywienia) wspomaga ona:
- prawidłową pracę układu odpornościowego i nerwowego,
- ochronę komórek przed skutkami stresu oksydacyjnego wywołanego aktywnością wolnych rodników,
- produkcję kolagenu w celu wsparcia właściwego funkcjonowania naczyń krwionośnych, kości i skóry,
- redukcję zmęczenia i znużenia.
Ponadto przypisuje się jej wsparcie w syntezie żelaza czy kwasu foliowego. Między innymi z tego powodu przyjmowanie preparatów zawierających te składniki aktywne warto sięgać po witaminę C.
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?
Aby w pełni czerpać korzyści wynikające z dobroczynnych właściwości witaminy C, należy dostarczać ją do organizmu w odpowiedniej ilości.
Jak wynika z zaleceń, dzienna porcja witaminy C wynosi 100 mg dla osoby dorosłej. Zaś w okresie zwiększonego zapotrzebowania, np. przy infekcji czy w stanach znacznego osłabienia ilość można zwiększyć do 1000 mg na dobę. Warto przy tym pamiętać, aby witaminę dostarczać w kilku porcjach, ponieważ jest ona dość szybko wydalana z organizmu.
Witamina C w formie estru – co to?
Witamina C dostępna jest w różnych formach, z których najbardziej powszechna to kwas L-askorbinowy. Otrzymanie formy estrowej okazało się ogromnym przełomem – szczególnie w kontekście utrzymywania stałego stężenia witaminy C we krwi.
Ester-C stanowi opatentowaną formułę, która łączy w sobie kwas askorbinowy z wapniem w środowisku wodnym. Stanowi więc mieszaninę askorbinianu wapnia i metabolitów witaminy C, z których największe znaczenie mają: treonian wapnia i dehydroaskorbinian wapnia.
Takie połączenie sprawia, że Ester-C jest nie tylko łagodniejszy dla żołądka, ale przede wszystkim lepiej przyswajalny. Warto bowiem podkreślić, że metabolity witaminy C zwiększają wchłanianie askorbinianu wapnia wspierającego prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także wspomagają utrzymywanie wysokiego stężenia we krwi.
Jedno z badań naukowych wykazało, że stosowanie witaminy C w formie estru wyraźnie podnosi jej stężenie we krwi. Dzięki temu przekładają się na lepszą obronę przed drobnoustrojami oraz wolnymi rodnikami, które dają początek wielu procesom zapalnym i alergicznym.
Należy podkreślić, że ester C jest formą rozpuszczalną tłuszczach i w wodzie. Takie właściwości wpływają także na lepszą biodostępność witaminy C. To z kolei przekłada się na wyższą jej skuteczność.
Witamina C w formie estru – czy warto?
Aby wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie organizmu, warto przede wszystkim dostarczać witaminę C z pożywienia. Jeśli jednak z powodu zwiększonego zapotrzebowania nie jest to możliwe, można sięgnąć po suplementy diety lub leki.
W kontekście wchłaniania i utrzymywania optymalnego poziomu witaminy C znaczenie ma forma aktywnego składnika. W związku z tym, że badania naukowe wskazują na przewagę Estru-C – także w kwestii łagodniejszego oddziaływania na żołądek – warto rozważyć taką suplementację.
Pamiętaj! Zanim sięgniesz po witaminę C, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże wybrać odpowiednią jej formę oraz ustali sposób przyjmowania – zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
14,91 zł
18,50 zł
16,69 zł