Apteczka domowa
W każdym domu powinno znaleźć się kilka powszechnie stosowanych preparatów farmaceutycznych oraz przyborów i środków opatrunkowych. Apteczka domowa powinna być w chłodnym, suchym i nienasłonecznionym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Każdy z domowników musi być zorientowany co do zawartości i przeznaczenia składowych takiej apteczki, aby w razie potrzeby móc bezpiecznie z niej skorzystać.
Wyposażenie apteczki domowej
- 3% woda utleniona do przemywania ran, skaleczeń i drobnych otarć, a w rozcieńczonych roztworach (1 - 2 łyżki stołowe na pół szklanki wody) do płukania gardła. Należy pamiętać, że woda utleniona szybko wietrzeje, tracąc z czasem swoje właściwości, dlatego trzeba ją wymieniać co jakiś czas.
- Spirytus salicylowy do nacierania w stanach zapalnych i przeziębieniu oraz bólach reumatycznych.
- Węgiel leczniczy - środek adsorbujący na swojej powierzchni wszystkie trucizny. Stosowany w biegunkach i zatruciach. Ze względu na mechanizm działania węgla aktywnego, ważne jest, aby jego tabletka była możliwie w największym stopniu rozdrobniona przed podaniem.
- Aviomarin – stosowany (od 6 roku życia) przy silnych zawrotach głowy, nudnościach i wymiotach.
- Chlorchinaldin, Septolete Strepsils, Neo-Angin i inne leki działające odkażająco, stosowane w bólu gardła. W zależności od preferencji pacjenta, środki dezynfekujące jamę ustną i gardło mogą być również stosowane w postaci aerozoli (Tantum-verde, Hasco-sept).
- Aspiryna lub Polopiryna do stosowania przy gorączce i przeziębieniu. Kwas acetylosalicylowy zawarty w tych preparatach jest przeciwwskazany u osób cierpiących na chorobę wrzodową lub uczulonych na salicylany, a także u dzieci poniżej 12 roku życia! W takich przypadkach wskazany jest paracetamol lub ibuprofen dostępny w postaci syropu lub czopków. Doraźnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest Pyralgina, jednak nie stosujemy jej dłużej niż 5 dni.
- Antidol lub Solpadeine – doraźnie przy bólu zęba (nie zastępują konsultacji stomatologicznej).
- No-spa jest lekiem stosowanym w stanach skurczowych żołądka, jelit, pęcherza i dróg moczowych. Wraz z lekiem działającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie, może być stosowana w bólach miesiączkowych.
- Neospasmina, krople walerianowe, Validol, Nervosol, zioła Nervosan i inne preparaty zawierające w swoim składzie kozłek lekarski, melisę lub chmiel, są preparatami uspokajającymi, stosowanymi u osób o wzmożonej pobudliwości nerwowej.
- Panthenol spray – pianka do szybkiego zastosowania na oparzone powierzchnie skóry, spowodowane gorącymi płynami i przedmiotami oraz promieniami słonecznymi.
- Wapno musujące – pomocniczo przy wszelkiego rodzaju odczynach alergicznych.
- Gaza jałowa, poloplast do opatrywania ran oraz prestoplast stosowany przy drobnych ranach.
- Termometr.
Apteczka domowa - kontroluj jej zawartość!
Istotną rzeczą jest kontrola terminów ważności leków znajdujących się w apteczce. Jeśli stan złego samopoczucia utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem. Samoleczenie w domu wskazane jest tylko w przypadkach nagłych, wymagających doraźnego zastosowania leku lub w niedomaganiach o lżejszym stopniu.